8. 5. 2008 6:00
Slovensko - Finsko 2:3, Německo - Norsko 2:3
Hokejisté Slovenska se ocitli na MS 2008 zcela dole.
Hokejisté Slovenska se ocitli na MS 2008 zcela dole. | Foto: Reuters

Halifax - Hokejisté Slovenska podlehli po Německu ve středu i reprezentaci Finska. Po výsledku 2:3 museli spoléhat, že Němci naplní roli favoritů a neprohrají s Nory v normální hrací době..

Jenže Skandinávci se postarali o senzační obrat a poslali Slováky poprvé v historii do boje o udržení v elitní skupině.

Utkání, které rozhodovalo o hokejovém osudu našich sousedů, se zprvu odvíjelo podle slovenských představ. Němci se ujali vedení již v 7. minutě, ve 25. vedli už 2:0 a nic nenasvědčovalo tomu, že by měli nadějně rozehrané klání ztratit.

Čtěte více: Švýcaři překvapili Švédy a vyzvou český výběr

Jenže ve 35. minutě Norové snížili, senzační obrat si pak schovali do třetí třetiny. Ve 48. minutě hodně šťastně vyrovnali, když Mats Zuccarello-Assen procedil svou střelu za záda Roberta Müllera z téměř nemožného úhlu.

Jeden z nejsmutnějších momentů historie slovenského hokeje pak přišel v 56. minutě při dvojnásobné početní převaze Norska. Útočník Morten Ask propálil od modré čáry vše včetně Müllera. Jeho spoluhráči ho v obrovské euforii nadšeně zavalili na ledě, bdící slovenští fanoušci si museli myslet, že se jim to jen zdá.

Norové už svůj náskok uhájili a senzačně postoupili do osmifinálové skupiny. Slováky naopak čeká bitva o udržení se Slovinci. Podle nového systému se hraje na dvě vítězná utkání.

Když s nimi slovenští hokejisté uzavírali domácí přípravu na MS, určitě netušili, v jaké situaci se s nimi potkají znovu.

Slováci se za dvě třetiny už netrefili

Průběh utkání s Finskem se pro svěřence Júliuse Šuplera nevyvíjel kdovíjak pozitivně a mistři světa z roku 2002 prohrávali už po třech minutách hry, kdy překvapil brankáře Budaje lehkou střelou Niko Kapanen.

Vzápětí pak bylo některým fanouškům ještě hůře, když se prosadil i Tuomo Ruttu. Slováky však do hry vrátila rychlá odpověď. Už za dalších čtrnáct vteřin totiž snížil dorážející Petrovický a před přestávkou ještě stihl vyrovnat Miroslav Kováčik.

Jistě postupující Finové však působili i ve druhé části daleko klidněji a na rozdíl od svého soupeře si počínali v útocích daleko rozvážněji. Poté, co nejprve trefili jen tyč, vrátil seveřanům zpět definitivní vedení Teemu Selanne.

Slovenští hokejisté doplatili na špatnou produktivitu, od 19. minuty se již netrefili za záda brankáře Backstroma. S prohrou 2:3 nedokázali nic udělat, ačkoliv měli na obrat 34 minut čas.

Slováci mohli postoupit pomocí diplomacie

Peter Budaj posílil Slovensko z NHL. Ale ani on nepomohl k úspěchu
Peter Budaj posílil Slovensko z NHL. Ale ani on nepomohl k úspěchu | Foto: Reuters

Slováky mohl ještě spasit direktoriát Mezinárodní hokejové federace, jenž rozhodoval o potrestání německého obránce Jasona Hollanda za neoprávněný start.

Kanadský rodák totiž v minulosti již startoval za Kanadu. Aby mohl hrát za jinou zemi, musel by v ní odehrát alespoň čtyři roky, on však v německé lize působil teprve tři.

Německu hrozila kontumace zápasů, Slovensko by si pak místo porážky 2:4 zapsalo výhru 5:0 a postupovalo by do osmifinále.

Podle slovenské agentury SITA direktoriát nakonec v poměru hlasů 5:3 odhlasoval, že potrestá pouze hráče, jenž okamžitě musel opustit dějiště šampionátu, nikoli celý tým.

Pikantní na celé situaci je i fakt, že dva celky letošního světového šampionátu uvolní místo v "Áčku" Rakušanům a překvapivě i Maďarům, kteří si vybojovali účast mezi elitou. Slováci pevně doufají, že to nebudou právě oni.

Finsko - Slovensko 3:2 (2:2, 1:0, 0:0)
3. Kapanen, 14. Ruutuu (Jokinen, Koivu), 26. Selanne - 14. Petrovický (Hossa), 19. Kováčik
Finsko: Backstrom (Vehanen) - Jokela, Niskala, Vaananen, Salmela, Niemi, Luoma, Lepisto, Koistinen - Selanne, O. Jokinen, Peltonen - T. Ruutu, M. Koivu, J. Jokinen - Hyvonen, Kapanen, Pihlstrom - Bergenheim, Hahl, Pyorala
Slovensko: Budaj (Lašák) - Višňovský, Sekera, Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Podhradský, Mezei - Kolnik, Petrovický, Hossa - Melichárek, Kollár. Skladaný - Čiernik, Podkonický, Somík - Fabuš, Húževka, Kováčik
Zápas jsme sledovali minutu po minutě ON-LINE ZDE:

Německo - Norsko 2:3 (1:0, 1:1, 0:2)
Branky: 7. Sturm (Busch, Ustorf), 25. Gogulla (Hackert, Wolf) - 35. Holtet (Mats Trygg, Ask), 48. Zuccarello Aasen (Mads Hansen), 56. Ask (Mats Trygg, Mads Hansen).
Německo: Müller (Patzold) - D.Seidenberg, Schubert, Bakos, Hordler, Osterloh, Renz, Schmidt - Busch, Ustorf, Sturm - Tripp, Ullmann, Y.Seidenberg - Gogulla, Hackert, Wolf - Felski, Fical.
Norsko: Grotnes (Smith) - Jakobsen, Holos, Myrvold, Trygg, Kaunismaki, Odegaard, Ryman - Aasen, Hansen, Skroder - Roymark, Ask, Holtet - Olimb, Bastiansen, Spets - Skadsdammen, Nygard, Froshaug, Forsberg.