Slovensko první utkání zvládlo.Slovinci krok od sestupu

10. 5. 2008 0:20
Slovinsko - Slovensko 1:5
S Finskem Slovensko padlo, Slovince už ale přejelo.
S Finskem Slovensko padlo, Slovince už ale přejelo. | Foto: Reuters

Halifax - Hokejisté Slovenska porazili v prvním zápase play out Slovinsko přesvědčivě 5:1 a ukázali, že v bojích o záchranu v elitní skupině mistrovství světa by po zaváhání v základní fázi turnaje neměli mít problém.

O jasném průběhu duelu svědčí i celkový poměr střel 50:11 ve prospěch slovenské reprezentace.

Mistrům světa z roku 2002 pomohla k dobrému vstupu do zápasu devádesátivteřinová přesilová hra pět na tři, která se jim naskytla hned ve třetí minutě. Obránce Višňovský vystřelil od modré, puk se odrazem dostal k volnému Petrovickému a kapitán Slováků snadno otevřel skóre utkání.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Prapor Slovinců pak držel hlavně dvacetiletý útočník Los Angeles Kings Anže Kopitar. Spoluhráči ho však doplnil nedokázali, takže do kabin se šlo za stavu 1:0 pro slovenským tým.

O osudu zápasu rozhodla druhá část hry. Nejdříve se kráce po sobě trefili Hossa a Podkonický a Slovensko odskočilo v polovině utkání na rozdíl tří branek Jen o tři minuty později ale vstřelil první gól Slovinců Robar a zdálo se, že duel může být ještě napínavý.

Za další tři minuty hry to ovšem bylo už 5:1, když si gól připsali také Kollár a Čiernik, a o osudu prvního střetnuní play out bylo definitivně rozhodnuto.

Na začátku třetí třetiny vystřídal brankáře Kristana náhradník Hočevar, ale na zvrat v zápase neměli Slovinci dostatek sil ani hokejového umu. Dopředu se už netlačili ani Slováci, a tak se závěrečná dvacetiminutovka dohrávala v poklidném tempu.

Oba celky šetřily síly na druhý duel, který se odehraje v noci ze soboty na neděli. Pokud v něm Slovinsko znovu prohraje, sestoupí do skupiny „B".

1. zápas o udržení ve skupině „A":
Slovinsko - Slovensko 1:5 (0:1, 1:4, 0:0)

Branky: 34. Robar - 3. Petrovický, 27. Hossa, 31. Podkonický, 36. Kollár, 37. Čiernik
Slovinsko: Kristan (41. Hočevar) - Dervarič, Robar, Milovanovič, Rebolj, Kranjc, Varl, Vidmar, Tavželj - Pajič, Kopitar, Razingar - Murič, Goličič, Hafner - D. Rodman, M. Rodman, Polončič - Terlikar, Hebar, Mušič
Slovensko: Lašák - Višňovský, Sekera, Majeský, Graňák, Štrbák, Starosta, Vydarený, Mezei - Kolník, Petrovický, Hossa - Skladaný, Kollár, Kováčik - Čiernik, Podkonický, Somík - Fabuš, Húževka, Mikuš