Slováci oškubali galského kohouta, Finové odvrátili senzaci

3. 5. 2013 21:30
Finalisté loňského mistrovství světa v ledním hokeji Slováci smetli na úvod šampionátu výběr Francie.
Finští hokejisté se radují z výhry 4:3 v prodloužení nad Německem. Přitom minutu a půl před koncem třetí třetiny prohrávali 2:3. | Foto: Reuters

Helsinky - Hladkým vítězstvím 6:2 nad Francií zahájili letošní mistrovství světa v ledním hokeji obhájci stříbra Slováci.

Tým vedený kapitánem Miroslavem Šatanem a českým koučem Vladimírem Vůjtkem se tak ujal vedení v helsinské skupině šampionátu.

Ve druhém pátečním zápase skupiny porazili domácí Finové 4:3 v prodloužení Německo, i když ještě minutu a půl před koncem třetí třetiny prohrávali 2:3.

Šatan: Měli jsme dobrý vstup

Francouzi, kteří loni ve skupině Slováky řádně potrápili a podlehli jim až po velkém boji 4:5, dnes příliš dlouho nevzdorovali.

Už v deváté minutě zaskočil Cristobala Hueta, který si kdysi zachytal i v NHL, střelou do šibenice Michel Miklík (viz video), na nějž v rozmezí 26. a 29. minuty svými trefami navázali Peter Ölvecký a Tomáš Záborský, který asistoval i u prvního gólu.

Ve třetí třetině kanonáda pokračovala. Nejprve se radoval Branko Radivojevič, který využil parádní příhru Tomáše Kopeckého, a následně se trefil i kapitán Miroslav Šatan, jenž se prosadil přesným příklepem.

"Myslím, že jsme hráli dobře na to, že to byl první zápas. Měli jsme velmi dobrý vstup do utkání, byli jsme aktivní a měli hodně šancí. Ve druhé třetině jsme přidali další góly a od té doby jsme měli zápas pod kontrolou," řekl oficiálním stránkám Mezinárodní hokejové federace Miroslav Šatan.

Vůjtek: Nebyl to lehký zápas

Poté se ale dočkali i Francouzi. Rostislavu Staňovi nejprve zkazil čisté konto akrobatickou bekhendovou střelou Raux, a následně na 2:5 upravil v přesilovce Damien Fleury.

Poslední slovo ale opět měli "Vůjtkovci". Šestý a poslední hřebíček do francouzské rakve totiž zabil v předposlední minutě Hudáček.

"Nebyl to lehký zápas, protože Francouzi hráli nepříjemně, dělali našim obráncům problémy a o to je důležitější, že tohoto soupeře máme za sebou. Myslím, že na úvod to nebolo špatné, zapojili jsme rovnoměrně všechny formace a spolehlivě chytal i Rasťo Staňa," prohlásil po utkání Vůjtek.

"Byl to pro nás moc těžký soupeř. Byl dneska o hodně silnější než my," uznal francouzský obránce Vincent Bachet.

Finové utekli hrobníkovi z lopaty

Slováky už zítra čeká další těžký zápas, v Hartwall aréně je totiž přivítají Finové (zápas sledujeme od 19:15 v online reportáži zde).

Ti v zápase s Německem dvakrát vedli, Němci však vždy vyrovnali a v 57. minutěpřevážil vedení na stranu Němců Ankert.

Svěřenci Jukky Jalonena si však minutu a půl před koncem třetiny vynutili prodloužení po povedené trefě Petriho Kontioly ze vzduchu.

V čase 61:58 rozhodl o bodu navíc pro Finy Sakari Salminen, který skóroval tři vteřiny po vypršení trestu německého útočníka Marcela Goce.

"Je těžké ztratit takovým způsobem tři body, ale doufejme, že zítra získaný bod trošku více oceníme," řekl oficiálním stránkám Mezinárodní hokejové federace Christian Ehrhoff.

"Nebyl to lehký zápas, ale to jsem očekával. Máme ale dva body, dokázali jsme otočit výsledek, což je skvělé," prohlásil finský brankář Joni Ortio.

Skupina B (Helsinky):

Francie - Slovensko 2:6 (0:1, 0:2, 2:3)

Branky a nahrávky: 46. Raux (Bozon, Bertrand), 52. Fleury (Bellemare, S. Treille) - 9. Miklík (Záborský), 26. Ölvecký (Ďaloga), 29. Záborský (Kukumberg), 44. Radivojevič (Kopecký, Bližňák), 45. Šatan (Hudáček, Jurčina), 59. Hudáček (Sekera, Kukumberg). Rozhodčí: Reiber (Švýc.), Zalaski - Wilmot (oba Kan.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:2. Diváci: 6966.
Francie: Huet (46. Lhenry) - Manavian, Auvitu, Bachet, Hecquefeuille, Janil, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Bellemare, S. Treille - B. Henderson, Roussel, Bertrand - Bozon, Guttig, Da Costa - Raux. Trenér: Dave Henderson.
Slovensko:
Staňa - Mezei, Sekera, Ďaloga, Sersen, Vydarený, Jurčina - Kopecký, Bližňák, Radivojevič - Šatan, Stümpel, Hudáček - Miklík, Kukumberg, Záborský - Bartek, Ölvecký, Surový. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Finsko - Německo 4:3 v prodl. (1:0, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Kontiola (Aaltonen, Pesonen), 40. Pesonen (Hietanen, Kontiola), 59. Kontiola (Pesonen), 62. Salminen (Mäntylä, Laakso) - 11. Schütz (M. Goc, Rankel), 43. Ehrhoff (M. Goc), 57. Ankert (M. Goc, Gogulla). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kirk (Kan.) - Arm (Švýc.), Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 12.115.
Finsko: Ortio - Lepistö, Hietanen, Laakso, Mäntylä, Väänänen, Jalasvaara, Kukkonen, Melart - Pesonen, Kontiola, Aaltonen - Salminen, Haataja, Vitaluoma Savinainen, Koskiranta, Pihlström - Hagman, Anttila, Hytönen. Trenér: Jukka Jalonen.
Německo: Zepp - Ehrhoff, Hördler, N. Goc, M. Müller, Baxmann, Ankert, Kohl - Rankel, Schütz, M. Goc - M. Wolf, Ullmann, Gogulla - Tripp, Kink, Y. Seidenberg - Mauer, Hager, Greilinger - Noebels. Trenér: Pat Cortina.