Slováci přišli o náskok o dvě branky a padli i s Bělorusy. Finové se s Maďary trápili

Aktualizováno 11. 5. 2016 22:10
Slovenští hokejisté padli s dalším s papírově slabších soupeřů. Po porážce s Německem nestačili svěřenci Zdena Cígera také na Bělorusko. Slováci sice vedli po dvou třetinách 2:0, ale ve třetí třetině inkasovali čtyřikrát a postup do čtvrtfinále jim uniká. V dalším zápase porazili Finové Maďary 3:0.
Bělorusové se proti Slovákům radují z první výhry na turnaji.
Bělorusové se proti Slovákům radují z první výhry na turnaji. | Foto: Reuters

Petrohrad - Slováci nezvládli další zápas na mistrovství světa. V utkání proti Bělorusku Slováci vedli 2:0 po dvou třetinách, ale nakonec svěřenci Zdena Cígera padli s Běloruskem 4:2.

V dalším dnešním zápase přehráli Finové Maďary 3:0. Dosud neporažení Finové se s Maďary nečekaně natrápili, když ještě v 50. minutě vedli pouze 1:0.

Zápas jsme sledovali živě ZDE.

V první periodě diváci šanci neviděli

Slováci nastupovali do utkání s Bělorusy s tím, že chtějí odčinit porážku s Německem. V první třetině běloruského soupeře sice přestříleli, ale brankáře Kovala výrazněji neohrozili. Sami přečkali dlouhou přesilovku pět na tři v podání Bělorusů, nebezpečné nahození Sergeje Kosticyna nedokázal Kaljužnyj tečovat.

Ve druhé polovině úvodní části byl dvakrát vyloučen mladý útočník Marko Daňo, jenž se po zranění třísel vrátil zpět do sestavy. Bělorusové ale o přesilovky přišli kvůli vlastním faulům, v poslední sekundě třetiny se nechal vyprovokovat Djukov, což Slováci nenechali bez následku.

Slováci se mohou spolehnout na Sekeru

Daňo se vrátil na led a Slovensko zahájilo druhou třetinu hrou ve dvojnásobné početní výhodě. Na modré čáře se do puku opřel nejlepší slovenský střelec Andrej Sekera a puk zaplaval přesně k tyči. Slováci ve druhé části Bělorusy přehrávali, přesto musel Július Hudáček vyrážet nebezpečnou střelu Stase.

Hudáčkův protějšek Koval zabránil druhé brance ve své síti, když zlikvidoval šance Daňa a Šťastného. Tři minuty před druhou sirénou byl ale bezmocný. Slováci se po nepodařené přesilovce ještě zdrželi v útočném pásmu a Mikušovo nahození nechytatelně tečoval Tomáš Jurčo, hrající od začátku druhé části s ochranným košíkem.

Slovenský náskok znovu nevydržel

Na konci druhé třetiny zmařil velkou šanci Libora Hudáčka obránce Gotovec a Slováky to ještě mělo mrzet. Do třetí části totiž nastoupili velmi pasivně, jako by nebyli poučeni ze zápasu s Německem a znovu chtěli zápas dobránit. V prvních dvou třetinách bezkrevní Bělorusové začali hrát. Mikuš si tečoval nahození Kirilla Gotovce do vlastní sítě a bylo zaděláno na drama.

"Hráli jsme dvě třetiny dobře a pak najednou jako kdyby nastoupil na led úplně jiný tým. Nevím, jak je to možné. Máme tady mladý a nezkušený tým, který za to zaplatil. Kluci se z toho musí poučit, že je potřeba hrát 60 minut, nikoliv 40," prohlásil obránce Sekera.

Slováci se začali strachovat o výsledek, Graňák oddálil vyrovnání, když nepustil k dorážce Kaljužného. Po vyloučení Meszároše se Bělorusům přesilovka nedařila, na trestnou lavici navíc musel později také Stěpanov. Právě ve čtyřech se ale Bělorusům povedlo vyrovnat. Artur Gavrus dostal mnoho prostoru od Réwaye a trefil se přesně k tyči.

Bělorusové zahráli nejlepší třetinu na turnaji

Závěr zápasu pak patřil běloruskému týmu. Mužstvo, které působilo v prvních dvou třetinách velmi unaveně, najednou na ledě dominovalo. Slováci znovu lacino přišli o puk, Andrej Stěpanov ujel po pravém křídle a potřetí prostřelil Hudáčka. Běloruský střelec oslavil branku velmi emotivně a zadupal slovenský náskok do ledu.

Závěrečný nápor odmítli Bělorusové pět minut před koncem. Platt přihrál v přečíslení Charlesu Lingletovi, který zacílil do branky. Kanadští rodáci uklidnili Bělorusy, kteří už slovenskou hru bez brankáře v pohodě přečkali. Bělorusové zapsali po třech prohrách důležitou výhru, Slováci už to budou mít s postupem do čtvrtfinále ohromně složité.

"Ten první gól nás vrátil zase do hry a měli jsme díky němu rázem navrch. Otevřeli jsme stavidla, protože jsme najednou cítili, že můžeme hrát a uspět. Bylo důležité, že jsme jen nečekali vzadu. A naše sebevědomí rostlo. Takový je sport, podobné věci se stávají," uvedl v Torontu narozený útočník vítězů Geoff Platt.

První nulu na mistrovství si připsal mladík Saros

Maďaři, kteří jako nováček mezi elitou dosud nebodovali, statečně drželi s favorizovanými Seveřany krok a bezbrankový stav až do konce druhé části. Výhru zajistili Finům Atte Ohtamaa, Mikko Koivu a Aleksander Barkov. Čisté konto vychytal mladý gólman Juuse Saros.

Zatímco Maďaři se do soupeře s chutí zakousli, Finové začali vlažněji. Změnu skóre nezvládla obstarat ani vycházející hvězdička Laine a do pohody nedostala mužstvo ani 81 vteřin dlouhá přesilovka pět na tři. K výbornému výkonu se totiž rozchytal strážce maďarské branky Vay.

Ten se během druhé části hodně zahřál, neboť Finové ho zasypali velkým počtem ran a vyhráli prostřední dějství na střely mezi tyče drtivě 25:3. Dlouho jim to ale nebylo vůbec nic platné. Maďaři s vynikajícím Vayem odolávali. Zuby si na něm vylámali kromě jiných Koivu, Lindell a Barkov. Nakonec na něho našel recept bek Ohtamaa, který ho prostřelil z kruhu pro vhazování až ve 37. minutě.

Pojistka Finů přišla poté až v polovině třetí třetiny, kdy zvýšil po přečíslení Koivu. V 54. minutě hráli Finové přesilovku, na níž po pár vteřinách navazovala další, a Barkov uzavřel výsledek. Vay se i tak stal maďarským hrdinou, když v utkání pochytal celkem 48 střel.

MS v hokeji 2016
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Mistrovství světa v hokeji v Rusku:

Skupina B - Petrohrad:

Slovensko - Bělorusko 2:4 (0:0, 2:0, 0:4)

Branky a nahrávky: 21. Sekera (Réway, Daňo), 37. Jurčo (Mikuš, L. Hudáček) - 43. Gotovec (Lisovec), 49. Gavrus (Gotovec, Kovyršin), 55. Stěpanov (Lisovec), 58. Linglet (Platt, Lisovec). Rozhodčí: Gofman (Rus.), Rantala - Suominen (oba Fin.), Kilian (Nor.). Vyloučení: 6:7. Využití: 1:0. Diváci: 3172.

Slovensko: J. Hudáček - Sersen, Meszároš, Sekera, Marinčin, Mikuš, Graňák, Švarný - Daňo, Réway, Bakoš - Jurčo, Viedenský, L. Hudáček - Dravecký, Marcinko, Bartánus - Skalický, Lušňák, Šťastný - od 21. navíc Cehlárik. Trenér: Zdeno Cíger.

Bělorusko: Koval - Gotovec, Jevenko, Lisovec, Chenkel, Djukov, Korobov, Ustiněnko - Stěpanov, Kovyršin, Gavrus - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Platt, Stas, Linglet - Pavlovič, Kitarov, Děmkov - N. Komarov. Trenér: Dave Lewis.

Finsko - Maďarsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 37. Ohtamaa (Komarov), 50. M. Koivu (Mikael Granlund), 57. Barkov (Laine, J. Jokinen). Rozhodčí: Iverson (Kan.), Piechaczek (Něm.) - Fluri (Švýc.), Malmqvist (Švéd.). Vyloučení: 1:7. Využití: 1:0. Diváci: 3794.

Finsko: Saros - Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Kivostö, Salmela, Ohtamaa - Aho, M. Koivu, Mikael Granlund - Laine, Barkov, J. Jokinen - Pyörälä, Koskiranta, Komarov - Pihlström, Sallinen, Pulkkinen. Trenér: Kari Jalonen.

Maďarsko: Vay - Wehrs, Szirányi, Dudás, Sagert, Stipsicz, M. Vas, Garát, Mestyán - Kóger, Sarauer, Galló - Benk, J. Vas, K. Nagy - Sofron, Bartalis, G. Nagy - Magosi, Sebök, Erdély. Trenér: Rich Chernomaz.