Slovan startuje v KHL. Přenese se přes finanční problémy?

Lukáš Caha Lukáš Caha
26. 8. 2015 12:07
Hokejová Bratislava vstoupí dnes zápasem proti Admiralu Vladivostok do své čtvrté sezony v Kontinentální hokejové lize. Její start v Rusku byl však dlouho nejistý.
Trenér Miloš Říha se po roce vrací do KHL. Se Slovanem dnes bude bojovat o první výhru
Trenér Miloš Říha se po roce vrací do KHL. Se Slovanem dnes bude bojovat o první výhru | Foto: Lukáš Caha

Brno – Hokejová Bratislava vstoupí dnes zápasem proti Admiralu Vladivostok do své čtvrté sezony v Kontinentální hokejové lize. Její start v Rusku byl však dlouho nejistý.

Klub se totiž dlouhodobě potýká s finančními problémy a nebyl daleko od krachu. Doposud dluží výplaty svým bývalým hráčům, kteří na něj podali arbitráž.

"Myslel jsem si, že něco takového není možné,“ čílil se český útočník Tomáš Netík již v červenci pro server hokej.cz. "Musíme se bránit, tohle nemůže procházet ve sportu ani v životě,“ dodal a zároveň přiznal, že mu chybí mzdy za polovinu sezony. Podobně promluvili i další hokejisté. 

Po skončení loňské sezony oznámil generální manažer Slovanu Maroš Krajčík konec působení jediného slovenského týmu v KHL a začal jednat o alternativách.

V KHL skončil, pak vzal rozhodnutí zpět

Ve hře byla slovenská extraliga, ale i česká nejvyšší soutěž a mezinárodní EBEL liga. České kluby však o Bratislavany nestály a jednání nedopadla ani s vedením EBEL. Definitivní rozhodnutí padlo až v polovině června: Slovan zůstává v KHL.

"Jsme rádi, že se nám po hektických časech podařilo udržet KHL v Bratislavě. Vedení soutěže i našeho klubu odvedlo kvanta práce,“ řekl na pondělní tiskové konferenci Krajčík.

"V následujícím ročníku bychom se rádi vyhnuli problémům, které poznamenaly ten minulý,“ naráží na fakt, že Slovan dohrával sezonu s necelými třemi formacemi.

"Věříme, že tento ročník bude pokojnější a vyrovnanější. Naším cílem je postup do play off,“ dodal. Této metě by měl pomoci i nový trenér Miloš Říha. "Chceme odvádět poctivou práci, aby si hráči po každém zápase mohli říct, že do toho dali všechno,“ pronesl.

Tým opustilo na dvacet hráčů

Velkých změn doznala soupiska. Bratislavu opustilo téměř dvacet hokejistů. Mezi nimi i již zmíněný Tomáš Netík. Z Čechů zůstal v týmu pouze Václav Nedorost, který se však momentálně potýká se zraněním. Novou posilou je Lukáš Kašpar.

Do brankoviště přivedlo vedení klubu dva Kanaďany – Barryho Brusta a Michaela Garnetta. Trio ze země javorového listu doplňuje obránce Cam Barker.

Trenéři se však budou spoléhat především na domácí hráče. Kromě zmiňovaných Čechů a Kanaďanů nalezneme na soupisce šestnáct Slováků, dva Slovince a jednoho Bělorusa.

Novým kapitánem byl jmenován Tomáš Surový, který jako jeden z mála zažil ve Slovanu i loňskou sezonu. "Mančaft pracuje výborně. Chceme dobře odstartovat,“ přeje si třiatřicetiletý útočník.

Jestli se jeho přání splní a klub se zároveň přenese přes finanční problémy, ukážou až následující týdny či měsíce. Z deseti přípravných duelů prohrál Slovan jen dva. 

 

Právě se děje

Další zprávy