Hašek? Nejlepší gólman. Ale chtěl, abych ho trefil golfákem do hlavy, vzpomíná Šatan

Jiří Škuba Jiří Škuba
15. 11. 2020 16:45
Reprezentační kariéru Miroslav Šatan odstartoval jako osmnáctiletý zajíc na zimních olympijských v Lillehammeru, v roce 1994 už za samostatné Slovensko. Rivalitu s českými hokejisty tedy zažil hned v brzkých letech po rozpadu Československa, kdy souboje bývalých federálních partnerů měly ještě pořádnou šťávu. "Teď už to takové není," říká Šatan.
Miroslav Šatan
Miroslav Šatan | Foto: Lukáš Caha

Když Šatan vstřelil vítězný gól v semifinále mistrovství světa 2012, kterým poslal české hokejisty do zápasu o bronz, šlo o jeho nejzářivější moment v historii česko-slovenských soubojů.

"Byl to klíčový okamžik zápasu, rád se na to video ještě někdy podívám," pokývl hlavou nynější prezident slovenského hokejového svazu. Ale že překazil cestu za zlatem zrovna českým hokejistům, to už tehdy nijak extra nevnímal. Vzájemná rivalita prý postupem let vychladla.

To v Turíně šest let předtím to ještě bylo jiné. Tenkrát to byla Jágrova parta, kdo poslal Slováky z Itálie domů a vzájemné šťouchance si hráči vyměňovali ještě v chodbě před kabinami.

"Čechům někdy chyběla schopnost zvítězit s grácií. Například to, co někteří z nich po čtvrtfinále křičeli na chodbě, mě hodně mrzelo. Ale asi to bylo spíš na osobní úrovni mezi některými kluky," zavzpomínal Šatan v talkshow televize RTVS s názvem Boris & Brambor.

Ovšem když měl Šatan spoluhráče původem ze země západního souseda, to spolu většinou vycházeli velmi dobře. Třeba jako s Dominikem Haškem, se kterým se potkali v roce 1997 v Buffalu.

"Byl v nejlepších letech a věděli jsme, že nám stačí dát dva góly, protože nepustí víc než jeden," složil českému brankáři poklonu. Nejsilnější osobní vzpomínku na Haška má z jednoho tréninku, po kterém se obě hvězdy rozhodly, že si ještě přidají.

"Dalších pětačtyřicet minut jsme soutěžili, kolik blafáků proti němu proměním. Šli jsme domů úplně hotoví. Byl to jeden z nejlepších tréninků, které jsem kdy měl."

Pro Haška to byla výzva, před kterými není zvyklý uhýbat. Stejně jako na ledě před puky, které na něj často létaly děsuplnou rychlostí. "Neuhnul. Ještě měl ve zvyku vyrážet je maskou. Na trénincích si to dokonce nacvičoval," nechápal Šatan.  

"Postavil si nás deset a vyzval nás, abychom mu mířili na hlavu. Šel jsem druhý a přiznám se, že v poslední chvíli, když jsem se rozmáchl, stočil jsem golfák stranou. Prostě jsem nedokázal jen tak úmyslně trefit brankáře do hlavy. Hašek byl nejlepší brankář, se kterým jsem hrál, proti kterému jsem hrál a jakého jsem kdy viděl," dodal Šatan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

V Maďarsku zadrželi převaděče, který střílel na rakouské vojáky

V Maďarsku ve středu zadrželi moldavského převaděče, který podle úřadů v pondělí střílel na rakouské vojáky, když pomáhali s ostrahou maďarské hranice. Informovala o tom agentura APA.

Šestadvacetiletý Moldavan v pondělí projel dodávkou s dvanácti běženci bez zastavení přes hraniční přechod Bildein. Poté už na rakouském území zastavil na polní cestě a při útěku zpět do Maďarska dvakrát vystřelil po zasahujících vojácích. Nikdo nebyl zraněn. Druhý z převaděčů, rovněž s moldavské státní příslušnosti, byl zatčen na místě.

Maďarská policie uprchlého převaděče zadržela při kontrole u obce Körmend, která leží jen několik kilometrů od místa incidentu. Spolu s ním byli ve vozidle další tři Moldavané, které policie rovněž zadržela.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ukrajinský soud odmítl zatknout bývalého prezidenta Porošenka

Soud v Kyjevě odmítl nařídit zatčení ukrajinského exprezidenta Porošenka, který je podezřelý z velezrady. Uložil mu však povinnost spolupracovat s úřady a vyhovět jejich případným předvoláním, informovala agentura Reuters. Bývalý prezident, jemuž v případě odsouzení hrozí až 15 let vězení, označuje obvinění za smyšlená.

Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů se ještě před zvolením prezidentem v roce 2014 dohodl - i s lidmi z nejvyššího vedení Ruska - na nákupu uhlí za 1,5 miliardy hřiven (asi 1,16 miliardy korun) z území ovládaného proruskými separatisty v oblasti Donbasu. Tento nákup zvýšil podle vyšetřovatelů závislost Ukrajiny na Rusku a na separatistech, ztížil diverzifikaci energetických zdrojů a podkopal hospodářskou bezpečnost státu.

Šestapadesátiletý Porošenko se do vlasti vrátil v pondělí a od té doby čekal na rozhodnutí soudu o vzetí do vazby. Obvinění označuje za vykonstruovaná lidmi z okolí jeho nástupce v prezidentském úřadě Volodymyra Zelenského. Administrativa Zelenského se od vyšetřování distancovala a uvedla, že prokuratura a soudy jsou nezávislé.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 31 minutami

Agrární komoře a Zemědělskému svazu dál vadí změny v dotacích. Zemědělce vyzvaly, aby na protest vyjeli na silnice

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest proti změnám v nastavení dotací vyjeli se svou technikou na silnice v Česku. Ve středu to uvedli na společné tiskové konferenci. Změny v dotační politice podle organizací nespravedlivě zvýhodnily malé zemědělce. Znovu varovaly před tím, že změny mohou vést k vyšším cenám potravin, snížení pestrosti krajiny, soudním sporům a arbitrážím.

Agrární komora, která sdružuje hlavně větší zemědělské podniky, svolala protest proti návrhu ministerstva zemědělství na vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 už minulý týden. Před úřadem vlády se v úterý sešlo několik tisíc lidí. Resort vedený ministrem Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) po jednání vládní koaliční rady návrh upravil. Přímé platby zemědělcům tak už nemají mít omezení pro velké podniky, menší farmáři z nich ale dostanou větší podíl. Klesnout má maximální výše investiční dotace. Nekula opakovaně uvedl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy