reklama
 
 

Slovák Kolník byl agent rozvědky, donášel i na Růžičku

24. 11. 2008 13:30
Vojenská kontrarozvědka ho získala v Dukle Trenčín

Bratislava - Druhý nejlepší střelec slovenské hokejové reprezentace Ľubomír Kolník měl na konci osmdesátých let donášet na své spoluhráče Vojenské kontrarozvědce (VKR).

Případem se zabývá ve svém pondělním vydání slovenský deník SME.

Vojenská odnož StB se za každou cenu snažila zabránit emigraci hokejistů z Československa. A "nejrizikovější" byli z jejího pohledu samozřejmě hráči, kteří často cestovali do zahraničí.

Čtěte více: Haškova mise: Udělat ze Síně slávy posvátné místo

K tomu účelu sloužili jednak politruci, kteří vyjížděli s týmy do ciziny, VKR se ale snažila získat do svých služeb i samotné hokejisty či trenéry a funkcionáře.

Rozvědka lovila v Dukle

"Koncem 80. let byli ve vyhledávání tajných spolupracovníků poměrně úspěšní," řekl SME Pavol Pytlík ze slovenského Ústavu pro paměť národa.

Logická cesta k hokejistům pak vedla přes armádní klub Dukla Trenčín. "Zřejmě to souviselo i se systémem nadřízenosti a podřízenosti, který mezi vojáky fungoval," vysvětluje Pytlík. Z dokumentů, které jeho ústav zveřejnil, vyplývá, že VKR do svých služeb získala i Ľubomíra Kolníka.

Čtěte také: Archiv kontrarozvědky: Někteří poslanci byli důvěrníky

Ten přestoupil do Dukly Trenčín už jako mladíček a rychle se vyšvihl mezi hvězdy československé ligy. Ale zároveň se také zřejmě nechal nachytat komunistickou rozvědkou.

V jejích záznamech figuruje jako důvěrník už od září 1987, kdy mu nebylo ještě ani dvacet let.

Růžička se stýkal s emigranty

Pod krycím jménem Luboš měl informovat o hráčích, kteří chtěli emigrovat na Západ. Nejdříve s příslušníkem VKR mluvil jen o spoluhráči Valkovi, který měl tetu v západním Německu, o pár měsíců později už ale Štefanu Majtánovi oznámil, že Vladimír Růžička se v Kanadě setkal s emigrantem.

"Po posledním zájezdu vyprávěl Růžička hráčům v kabině (Dukly) o příběhu Kanadského poháru. Tehdy také prohlásil, že se potkal s emigrantem Svobodou, s kterým hrával hokej v Litvínově," zaznamenal si Majtán schůzku s Kolníkem.

Podle listu ale současný český reprezentační trenér Kolníkovi nic nezazlívá. "S emigranty jsem se setkával, a proto si mě (VKR) po každém turnaji zavolali a ptali se, s kým jsem se potkal," cituje SME Růžičku.

Cíger se chystá do NHL, varoval Kolník

V březnu 1988 měl Kolník podepsat písemný závazek a byl přeřazen do kategorie agent. Rozvědka měla největší zájem o informace o Zdeno Cígerovi či Otovi Haščákovi.

Kolník podle všeho nepodával žádné zásadní informace, ale to ho podle Pytlíka neomlouvá. "I zdánlivě nepodstatná informace často zapadla do celkového kontextu, na kterém pracovali," upozorňuje historik.

Trojnásobný mistr Slovenska s Trenčínem a Slovanem Bratislava informoval VKR, že Cíger si chce ze Švédska dovézt magnetofon nebo že plánuje nákup auta.

V říjnu 1989 ale varoval, že Cíger dostal nabídku hrát za New Jersey v NHL. "Cíger prohlásil, že by potřeboval vydělat peníze, ale do zámoří by šel jen na rok," nechal se slyšet Kolník.

Kolník: Jednou mě kontaktovali, tím to skončilo

Ani Zdeno Cíger ovšem žádnou zášť necítí. "To, že mě lanařili do NHL, bylo všeobecně známé. Každý o tom věděl, nebylo co tajit," řekl deníku.

Sám Kolník se ke zveřejněným informacím nechce vyjadřovat. "Už s tím nechci mít nic společného," odmítl žádost o rozhovor.

Televizi JOJ, která o případu informovala jako první, ale řekl, že s VKR nespolupracoval. "Jednou se stalo, že nás jeden člověk se Zdenem zavolal, že něco potřebuje. Otevřel nám dveře a tam byli dva muži. Jména jsem neznal, něco na nás zkoušeli, ale my jsme to odmítli a šli pryč. Tím to pro mě skončilo," tvrdí.

autoři: Ondřej Roubínek, rou | 24. 11. 2008 13:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama