Slováci zuří: Když nic nevíte, tak ten hokej nehrajte!

FOTO To byly nervy, Slováci ale přece jen prohráli
V dramatickém zápase čeští hokejisté odvrátili pokus Slováků o zvrat a především díky první formaci Jágr, Plekanec, Červenka vyhráli 5:3.
První dvě třetiny se odehrály v české režii. V 7. minutě se po nahození Tomáše Kaberleho od modré čáry puk dostal na pravé křídlo k Jakubu Voráčkovi. Ten si počkal a místo střely přihrál před branku volnému Aleši Hemskému (83), který rychle zametl puk do odkryté sítě.
Už za 29 vteřin to bylo 2:0. Tomáš Plekanec vlétl po přihrávce Jaromíra Jágra do útočného pásma a svou střelou trefil tyčku slovenské branky. Od ní se puk odrazil přímo na hůl Romana Červenky, který stejně jako Hemský zametl puk do odkryté branky.
Skvělou první třetinu završil v jejím závěru třetím gólem David Krejčí (46). Radko Gudas posunul puk na Tomáše Kaberle, ten nabil na levý kruh právě Krejčímu,...
Foto: ČTK
Antonín Vavrda Antonín Vavrda
19. 2. 2014 1:57
Ohlasy ze slovenských webů a diskusí na osmifinále Česko-Slovensko, které vyhráli svěřenci Aloise Hadamczika 5:3.

Bratislava/Praha – Po skvělém hokejovém tažení olympijským Vancouverem završeném čtvrtým místem zažilo Slovensko v úterý na turnaji v Soči tvrdé vystřízlivění. Díky osmifinálové porážce 3:5 od federálního rivala Česka totiž obsadí svěřenci Vladimíra Vůjtka na turnaji konečné 11. místo.

Slovenští hokejisté v Soči prohráli všechna čtyři utkání, když bod dokázali vydolovat pouze za porážku 0:1 v nájezdech se sbornou. Další výsledky? 1:7 s Amerikou, 1:3 s podceňovanými Slovinci a nyní 3:5 od Čechů. A to hrdý hokejový národ jen těžko kouše.

Nevědoucího kapitána Cháru fanoušci nešetřili

„Nevím, neumím si to vysvětlit, nechápu, nedokážu říct, co se stalo! Takhle mluví kapitán národního týmu? Jak potom můžeme něco vyhrát?“ pustil se jeden z fanoušků do kapitána slovenské reprezentace Zdena Cháry v narážce na jeho rozhovor pro deník Sme.

A další se přidali s notnou dávkou sarkasmu: „Víte, co jsem slyšel? Chára dostal svolení od Bostonu jet na olympiádu dříve proto, že v klubu slíbil, že dorazí dříve a všem klukům pak bude čistit místa v kabině, než dorazí oni.“

Neschytal to ale jen Chára, ale celý slovenský národní tým, fanoušci poukazují na fakt, že mladí hráči zdaleka nedosahují kvalit skvělé generace kolem Žigmunda Pálffyho, Pavola Demitry či Miroslava Šatana a že již ve Vancouveru byl tým hodně starý a na těchto hráčích se prostě nedá stavět donekonečna. Své si navíc vyslechli také slovenští experti.

Experti jen kecají, ale neřekli nic konkrétního

Ti hodnotili zápas pro místní média, mimo jiné Vladimír Štastný, Radoslav Hecl nebo Jozef Golonka. „Že nám chybí lídr a Miro Šatan? Kdo o jejich názor stojí? Že by řekli něco koncepčního, a ne jen ty hospodské kecy? Že neví, co se s týmem stalo? Že chybí kvalitní hráči? A kde je máme vzít a nekrást? Nemají koho k sobě do mariáše?“ trefují se do místních legend fanoušci.

Že posledně jmenovaný připomněl několik sporných faulů odpískaných ve prospěch českého týmu především v úvodní třetině a přestože se k němu někteří příznivci přidali a tradičně se jali hledat chybu slovenského výbuchu na olympiádě právě v nepřízni rozhodčích, kteří přejí „ekonomicky silnějšímu Česku“, většina střílela kritiku do vlastních řad.

Nejčastěji kritizovaným hráčem byl Marcel Hossa, Zdeno Chára a další hráči, kteří prošli trenčínským hokejem, řádně to schytal také kouč Vůjtek. Ne snad za to, že by zápas prokaučoval, fanouškům se prostě nelíbila nominace, kde figurovala pětice zraněných hráčů, kteří nakonec nemohli přijet.

Vůjtkovi radí fanoušci - v dobrém - konec u týmu

Někteří ale připomněli, že Vůjtek jednoduše neměl na výběr, a v dobrém mu doporučili konec u národního týmu, který si takovou osobnost na své střídačce nezaslouží. Dle takových je totiž problém ve vedení klubů na Slovensku a celého tamního svazu.

Našli se i tací, kteří se rozhodli gratulovat českému týmu k výhře a připomněli, že se Slováci zvedli až v okamžiku, kdy svěřenci kouče Aloise Hadamczika při vedení 4:0 polevili a nechali zbytečně soupeře dostat zpět do zápasu. „Proti Američanům jim ale nevěřím, dopadnou jako naši s nimi,“ dodal jeden takový.

Bude mít pravdu? O tom se můžete přesvědčit již dnes od 18:00 hodin v naší podrobné online reportáži ZDE! Dle ohlasů od našich východních sousedů je ale více než jasné, že den po vyřazení nám ještě bývalí federální bratři pod tíhou zklamaní příliš přát úspěch nebudou...

Veškeré informace k hokejovému turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy