Slováci udrželi naději na postup

ČTK
14. 5. 2006 17:50
Riga - Slovenští hokejisté zdolali Švédsko 5:2 a stále žije jejich naděje na postup do play off.
Martin Cibák dokázal prostřelit švédského brankáře Daniela Henrikssona, přihlíží Bjorn Melin. | Foto: Reuters

V posledním zápase osmifinálové skupiny F musejí zdolat Ukrajinu a doufat, že duel Švýcarska s Běloruskem neskončí remízou. Olympijští vítězové z Turína Švédové utrpěli první porážku v Rize.

Do sestavy Slováků se po dvouzápasové pauze vrátil kapitán Marián Hossa. Koleno, zraněné v zápasu s Kazachstánem, ještě podle jeho slov není stoprocentně zdravé, přesto i s handicapem výrazně přispěl k důležitému úspěchu týmu.

Útočník Atlanty se po přihrávce svého bratra Marcela zpoza branky trefil už po 105 vteřinách hry. Pak v přesilovce vyzval ke gólové teči Cibáka a úspěšný vstup Slováků podtrhl ranou od tyče do sítě v další početní výhodě Vydarený.

Švédové ale záhy snížili. Za pouhých 23 vteřin se trefil Magnus Johansson a uběhlo dalších 69 sekund, když snadno k zásahu přišel úplně zapomenutý Karlsson. Jenže Slováci se rychle vrátili na správnou cestu k výhře.

Marcel Hossa si znovu najel na bratrův pas z prostoru za brankou a využil třetí přesilovku svého týmu. Švédové těsně před koncem druhé třetiny nastřelili tyč. Úspěch svěřenců Františka Hossy pak pečetil ve 47. minutě v oslabení Kollár.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Slovensko - Švédsko 5:2 (2:0, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 2. Marián Hossa (Marcel Hossa, Pavlikovský), 9. Cibák (Marián Hossa, Jurčina), 22. Vydarený (Čiernik, Milo), 27. Marcel Hossa (Marián Hossa, Pavlikovský), 47. Kollár (Milo) - 23. Magnus Johansson (Samuelsson, Zetterberg), 24. A. Karlsson (Emwall, Mattsson). Rozhodčí: Hansen - Ross (oba USA), Laschowski (Kan.). Vyloučení: 8:7. Využití: 3:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2882.
Sestavy:
Slovensko:
Križan - Vydarený, Štrbák, Jurčina, Milo, Stehlík, Graňák, Harant - Čiernik, Kapuš, Bartovič - Marián Hossa, Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Zálešák - Vaic, Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.
Švédsko: Henriksson - R. Sundin, Magnus Johansson, K. Jönsson, A. Holmqvist, Kronwall, Hallberg - Franzén, Zetterberg, Samuelsson - Martensson, Nylander, Melin - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nordquist, Hannula. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.

Rusové rozhodli až v závěrečné třetině

Ruští hokejisté se na výhru nad Švýcarskem v osmifinálové skupině F mistrovství světa v Rize nadřeli určitě víc, než čekali. S týmem, který dokázal remizovat se Švédskem i Slovenskem, hráli po dvou třetinách 2:2, ale čtyřmi góly v závěrečné části hry vzdorujícího soupeře přemohli a vyhráli 6:3.

Zatímco pro Švýcary to byla první prohra na šampionátu, jejich přemožitelé si stále drží stoprocentní bilanci. Soupeř je ale hodně trápil. Sborná si vypracovala dvoubrankový náskok, ale pouhých deset vteřin po jejím druhém gólu odpověděli Švýcaři parádní kombinací a bekhendovou tečí Paterliniho. Deset minut nato Forster dotlačil puk do branky a utkání dostalo nový náboj.

Jenže Rusům na začátku poslední třetiny vyšly v rozmezí necelých dvou minut dvě přesilovky. Z obou padly góly po stejném modelu, když od modré čáry nekompromisně pálili obránci. Švýcaři ještě snížili, ale favorit další komplikace nepřipustil. Kuljomin dorazil do sítě zbloudilý puk a skvělou třetí část hry Rusů završil z brejku Malkin.

Výsledek nahrál Slovákům, kteří ale potřebují k postupu uhrát se Švédy nejméně bod. Pokud prohrají, do čtvrtfinále neprojdou.

Rusko - Švýcarsko 6:3 (1:0, 1:2, 4:1)
Branky a nahrávky: 14. Zaripov (Kuljomin, Sušinskij), 23. Archipov (Michnov, Sjomin), 41. Bykov (Zaripov, Sušinskij), 43. Nikulin (Michnov, Archipov), 58. Kuljomin, 60. Malkin (Aťušov) - 23. Paterlini (Reichert, Ambühl), 33. Forster (Wirz, Deruns), 46. Bezina (Streit, Blindenbacher). Rozhodčí: Minář - Pouzar (oba ČR), Schröter (Něm.). Vyloučení: 7:7. Využití: 2:1. Diváci: 3729.
Sestavy:
Rusko: Zvjagin - Kuljaš, Bykov, Kirill Kolcov, Aťušov, Žukov, I. Nikulin, Mišarin, Chomickij - Sušinskij, Jemeljejev, Zaripov - Kuljomin, Malkin, Ovečkin - Alexej Michnov, Archipov, Sjomin - Mozjakin, Grigorenko, Gorovikov. Trenér: Vladimir Krikunov.
Švýcarsko: Aebischer - Blindenbacher, Bezina, B. Gerber, Seger, Steinegger, Vauclair, Forster, Streit - Della Rossa, Plüss, Rüthemann - Ambühl, Paterlini, Reichert - Jeannin, Sannitz, Lemm - Deruns, Wirz, Romy. Trenér: Ralph Krueger.

Finové si poradili s Nory

Hokejisté Finska zůstávají bez porážky, s Nory si poradili 3:0, Rusové udolali Švýcary až ve třetí třetině.Jediný bod hokejistům Finska zatím dokázali sebrat čeští reprezentanti. Svěřenci Erkky Westerlunda mají na kontě sedm bodů a v pondělí proti Kanadě budou bojovat o prvenství ve skupině.

Do finské sestavy se už zařadil útočník Olli Jokinen, který po zranění doplnil kádr a proti Norsku se hned postavil do středu první formace k Miettinenovi a Peltonenovi. V 10. minutě ale udeřil nově složený druhý útok a po přihrávkách Kallia a Pirnese překonal gólmana Gundersena Hentunen.

Morten Ask z Norska (vlevo) atakuje finského útočníka Mikka Koiva.
Morten Ask z Norska (vlevo) atakuje finského útočníka Mikka Koiva. | Foto: Reuters

Norové favoritovi vzdorovali a druhou branku inkasovali až v 34. minutě, kdy zvýšil v přesilové hře Jussi Jokinen. Třetí trefu si připsal čtyři minuty před koncem Pirnes a Nory uchránil v utkání od vyšší porážky Gundersen, který pochytal celkem 37 střel.

Finský brankář Norrena, který dostal příležitost místo odpočívajícího Niittymäkiho, si připsal čisté konto díky 18 úspěšným zákrokům.

Výsledek - osmifinálová skupina E:
Norsko - Finsko 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 10. Hentunen (Pirnes, Kallio), 34. J. Jokinen (Nummelin), 56. Pirnes (Hentunen, Kallio). Rozhodčí: Jonák (SR) - Jakobsen (Dán.), Vasko (Běl.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:1. Diváci: 7345.
Sestavy:
Norsko: Gundersen - Ryman, Myrvold, J. Nilsen, Mats Trygg, Jakobsen, Tolös, Lund - Skroeder, Thoresen, Vikingstad - Bastiansen, Ask, Holtet - Marius Trygg, Spets, Hansen - Andersen, Marthinsen, Nagel - Nygard. Trenér: Roy Johansen.
Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Kukkonen, Lehtonen, Mäntylä, Saravo, Luoma - Miettinen, O. Jokinen, Peltonen - Hentunen, Pirnes, Kallio - J. Jokinen, M. Koivu, T. Ruutu - Bergenheim, Hahl, J. Ruutu - Rita. Trenér: Erkka Westerlund.