Slováci se dlouho trápili, nakonec postupují

ČTK, SportPlus
6. 5. 2007 16:36
Moskva - Hokejisté Slovenska měli s Běloruskem hodně práce, k výhře jim nakonec pomohla až power play soupeře. Uvnitř: Galerie

Slováci sice ve druhé třetině šli do vedení už 3:1, ale Bělorusové dokázali vyrovnat a nakonec mohli jít i do vedení, ale Križan Slováky podržel.

Bělorusové v závěru zápasu zariskovali, a aby si udrželi naději na postup do čtvrtfinále, zkusili strhnout vítězství na svoji stranu v power play. Toho využili Slováci a Demitra do prázdné branky upravil na 4:3 a definitivně tak posunul slovenský  tým do čtvrtfinále MS.

• Češi nesmějí prohrát, jinak rozhodne Bělorusko - čtěte ZDE

Slováci, kteří v generálce na MS s Bělorusy v Košicích prohráli, začali v neděli hodně opatrně. V páté minutě se osmělil Gáborík a Mezinovi musela pomoci tyč.

Běloruský gólman měl poté mnohem více práce a čisté konto udržel až do první přesilové hry soupeře. Ve 12. minutě tečoval Gáboríkovu střelu od modré Chára a Slováci vedli. Soupeř však z ojedinělé akce ještě v první třetině vyrovnal, když Križan nestačil na Ugarovův pokus.

Po přestávce se dobře hrající Gáborík dvakrát prosadil a zdálo se, že favorit získá tři body, které mu bez ohledu na další výsledky zajistí postup do play off.

V polovině utkání však slovenský tým přišel nejprve o obránce Starostu, který má po faulu Demagina pochroumané rameno, a poté i o svůj náskok. Nejlepší běloruský střelec Antoněnko svou pátou brankou na moskevském turnaji snížil a o 30 vteřin později Kolcov vyrovnal.

V dramatické třetí třetině mohly oba celky strhnout vedení na svou stranu, Mezin a Križan však dlouho odolávali. Rozhodnutí nakonec padlo až v závěru. Bělorusko, které potřebovalo k zachování šance na postup do vyřazovacích bojů vyhrát v normální hrací době, se rozhodlo riskovat při power play a Demitra toho využil ke vstřelení čtvrté branky.

Výsledek - skupina F:
Slovensko - Bělorusko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Chára (Gáborík, Marián Hossa), 23. Gáborík, 25. Gáborík (Marián Hossa, Chára), 60. Demitra (Gáborík, Podhradský) - 16. Ugarov (Zadělenov, Rjadinskij), 34. Antoněnko (Zadělenov, Ugarov), 35. Kolcov (Kulakov, Meleško). Rozhodčí: Ronn (Fin.) - Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2800.
Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Harant - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový. Trenér: Július Šupler.
Bělorusko: Mezin - Denisov, Makrickij, Leontěv, Kostjučenov, Žurik, Rjadinskij, Glebov - Demagin, Kurilin, Dudik - Kulakov, Kolcov, Meleško - Ugarov, Zadělenov, Antoněnko - Kukuškin, Volkov, Strachov, Trenér: Curt Fraser.