Slováci se dlouho trápili, nakonec postupují

ČTK, SportPlus
6. 5. 2007 16:36
Moskva - Hokejisté Slovenska měli s Běloruskem hodně práce, k výhře jim nakonec pomohla až power play soupeře. Uvnitř: Galerie

Slováci sice ve druhé třetině šli do vedení už 3:1, ale Bělorusové dokázali vyrovnat a nakonec mohli jít i do vedení, ale Križan Slováky podržel.

Bělorusové v závěru zápasu zariskovali, a aby si udrželi naději na postup do čtvrtfinále, zkusili strhnout vítězství na svoji stranu v power play. Toho využili Slováci a Demitra do prázdné branky upravil na 4:3 a definitivně tak posunul slovenský  tým do čtvrtfinále MS.

  • Češi nesmějí prohrát, jinak rozhodne Bělorusko - čtěte ZDE

Slováci, kteří v generálce na MS s Bělorusy v Košicích prohráli, začali v neděli hodně opatrně. V páté minutě se osmělil Gáborík a Mezinovi musela pomoci tyč.

Běloruský gólman měl poté mnohem více práce a čisté konto udržel až do první přesilové hry soupeře. Ve 12. minutě tečoval Gáboríkovu střelu od modré Chára a Slováci vedli. Soupeř však z ojedinělé akce ještě v první třetině vyrovnal, když Križan nestačil na Ugarovův pokus. 

Po přestávce se dobře hrající Gáborík dvakrát prosadil a zdálo se, že favorit získá tři body, které mu bez ohledu na další výsledky zajistí postup do play off.

V polovině utkání však slovenský tým přišel nejprve o obránce Starostu, který má po faulu Demagina pochroumané rameno, a poté i o svůj náskok. Nejlepší běloruský střelec Antoněnko svou pátou brankou na moskevském turnaji snížil a o 30 vteřin později Kolcov vyrovnal.

V dramatické třetí třetině mohly oba celky strhnout vedení na svou stranu, Mezin a Križan však dlouho odolávali. Rozhodnutí nakonec padlo až v závěru. Bělorusko, které potřebovalo k zachování šance na postup do vyřazovacích bojů vyhrát v normální hrací době, se rozhodlo riskovat při power play a Demitra toho využil ke vstřelení čtvrté branky.

Výsledek - skupina F:
Slovensko - Bělorusko 4:3 (1:1, 2:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 12. Chára (Gáborík, Marián Hossa), 23. Gáborík, 25. Gáborík (Marián Hossa, Chára), 60. Demitra (Gáborík, Podhradský) - 16. Ugarov (Zadělenov, Rjadinskij), 34. Antoněnko (Zadělenov, Ugarov), 35. Kolcov (Kulakov, Meleško). Rozhodčí: Ronn (Fin.) - Eglitis (Lot.), Karlberg (Švéd.). Vyloučení: 2:5. Využití: 1:0. Diváci: 2800.
Slovensko: Križan - Chára, Podhradský, Starosta, Štrbák, Jurčina, Harant - Šatan, Kapuš, Uram - Radivojevič, Kukumberg, Somík - Marián Hossa, Demitra, Gáborík - Melichárek, Podkonický, Surový. Trenér: Július Šupler. 
Bělorusko: Mezin - Denisov, Makrickij, Leontěv, Kostjučenov, Žurik, Rjadinskij, Glebov - Demagin, Kurilin, Dudik - Kulakov, Kolcov, Meleško - Ugarov, Zadělenov, Antoněnko - Kukuškin, Volkov, Strachov, Trenér: Curt Fraser.

Tabulka osmifinálové skupiny F:
1.  USA 4 3 0 0 1 15:7 9
2. Kanada 3 3 0 0 0 14:9 9
3. Slovensko 5 3 0 0 2 18:15 9
4. Česko 4 2 0 0 2 14:10 6
5. Německo 4 1 0 0 3 5:11 3
6. Bělorusko 4 0 0 0 4 9:23 0

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 36 minutami

Pavel bude konzultovat důchodovou reformu, daně nebo témata pro mladé s Nerudovou

Prezident Petr Pavel vyjádřil zájem o konzultace mimo jiné o důchodové reformě nebo daňové politice, uvedla v pátek po setkání na Pražském hradě Pavlova protikandidátka z prezidentských voleb, ekonomka Danuše Nerudová. Bude mít roli externí expertky, komunikovat spolu budou ad hoc. Probírali také témata zaměřená na mladé lidi.

"Vyjádřil zájem, jestli by mohl konzultovat věci kolem důchodové reformy. S tím mu samozřejmě ráda poradím, respektive ráda mu dám svoje stanovisko a svůj názor," řekla novinářům Nerudová, která dříve působila jako předsedkyně Komise pro spravedlivé důchody. S prezidentem se dohodla také na konceptu další spolupráce v prosazování témat, na která se zaměřují mladí lidé. K tomu se opět setkají koncem května.

Jednání o důchodové reformě je podle Nerudové důležité uchopit velmi citlivě. "Je potřeba konsenzus napříč politickým spektrem," poznamenala. Jde podle ní o jednu z posledních příležitostí, jak udělat takové změny, aby generace, jež půjde kolem roku 2050 do důchodu, měla penzi zajištěnou.

Zdroj: ČTK
před 1 minutou

Brněnské tunely se budou v dubnu zavírat, silničáři potřebují udělat údržbu

Všechny čtyři brněnské silniční tunely čeká v dubnu krátkodobá uzavírka, aby silničáři mohli provést potřebnou údržbu. Kvůli co nejmenšímu omezení provozu ji Ředitelství silnic a dálnic chystá na noční hodiny, většinou od 21:00 do 5:00. Pouze Královopolský tunel, který jako jediný umožňuje obousměrný provoz v jednom tubusu, bude uzavřený i přes den. Jako první se uzavře v pondělí Pisárecký tunel, napsala v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

V Pisáreckém tunelu se bude pracovat od 3. do 9. dubna, od 10. do 16. dubna budou práce v Husovickém tunelu a 24. až 27. dubna na Hlinkách. V Královopolském tunelu se ze 17. na 18. dubna uzavře galerie Voroněžská a o den později galerie Záhřebská, obě pouze přes noc. Ve středu 19. dubna se od 6:00 do 5:00 dalšího dne uzavře jeden z tubusů a ve čtvrtek 20. dubna na stejnou dobu druhý z tubusů. Od pátku 21. dubna od 21:00 do neděle 23. dubna 21:00 budou uzavřené oba tubusy.

Objížďky silničáři vyznačí, Pisárecký tunel se bude objíždět Rybnickou ulicí, objízdná trasa pro Husovický tunel povede Merhautovou a Provazníkovou ulicí, Královopolský tunel bude možné objet ulicemi Králova Pole a mimoúrovňovou křižovatku Hlinky Veslařskou ulicí a okolo Anthroposu či přes Žlutý kopec.

před 1 hodinou

Podvodníci opět porušují zákaz podomního prodeje energií, varuje ERÚ a obce

Nepoctiví prodejci či zprostředkovatelé energií, tzv. energošmejdi, začali znovu častěji porušovat zákaz podomního prodeje. Úřady a obce tak evidují nárůst počtu stížností. Upozornil na to dnes v tiskové zprávě Energetický regulační úřad (ERÚ). Ten společně s energetickými firmami varoval i před dalšími postupy podvodníků. Ti v posledních týdnech zintenzivnili své aktivity.

"Na obcích opět řešíme stížnosti na podomní prodej. Za mnohými z nich se přitom schovávají tzv. energošmejdi, kteří v posledních měsících znovu obnovili své aktivity. Vydávají se za zaměstnance dodavatelů nebo distributorů energií, schovávají se za nejrůznější úřady, zkrátka z lidí mámí podpisy pod smlouvy pod nejrůznějšími lživými záminkami," uvedla výkonná ředitelka Svazu měst a obcí ČR Radka Vladyková.

Porušování zákazu podomního prodeje musí řešit zejména obce. Dozor nad zprostředkovateli energií sice vykonává od loňska ERÚ, ten ovšem pokutovat porušování zákazu podomního prodeje nemůže. "ERÚ může postihnout například zprostředkovatele, který by nabízel energie bez potřebné registrace. Jestliže ale poruší zákaz podomního prodeje, který je dán obecním předpisem, je potřeba primárně volat městskou policii. Pokutu na energošmejda totiž v takovém případě může uvalit jen samotná obec," vysvětlila členka rady ERÚ Markéta Zemanová. Zdůraznila, že v podobných případech je kontaktování městské policie vhodnější i kvůli rychlosti, s jakou mohou strážníci zasáhnout a která je zásadní také kvůli zajištění důkazů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy