Slováci rozstříleli na MS Kazachstán

ČTK, SportPlus
8. 5. 2006 21:35
Riga - Hokejisté Slovenska pokořili po prohře s Běloruskem ve druhém utkání na mistrovství světa v Rize Kazachstán 6:0 a zajistili si postup do osmifinálové skupiny F.

Jednou brankou a dvěma asistencemi přispěl k výhře Rastislav Pavlikovský a gólman Karol Križan udržel čisté konto.

V závěrečném vystoupení v základní skupině čeká Slováky ve středu od 15:15 Rusko.

Po debaklu s Ruskem 1:10 se do branky Kazachstánu postavil nově povolaný gólman Ogurešnikov a dlouho držel svůj tým nad vodou. Outsider často fauloval, hrál v úvodním dějství téměř jedenáct minut v oslabení a z toho 50 sekund ve třech proti pěti. Gólman týmu Usť-Kamenogorsk čelil patnácti střelám a Slováci spálili obrovské množství šancí. Mušku neměl ani vyhlášený kanonýr Marián Hossa.

Kazaši zahrozili jen v 67 vteřin trvající početní převaze pěti proti třem, kdy si formace bratrů Koreškovových vytvořila tlak. Po 41 vteřinách se už v přesilovce Slovensko radovalo. Kouč František Hossa zařadil do centra mezi své syny Mariána a Marcela Kapuše, který byl také označen za střelce gólu. Puk však skončil v brance po kombinaci Hossů i za přispění kazašského obránce.

Jednoznačnou převahu vyjádřili Slováci v druhé části ještě dvěma góly. V 33. minutě potrestal Rifelovo vyloučení Surový, jenž zakončil po Pavlikovského přihrávce do odkryté branky. Dvanáct sekund před závěrem druhé části stejný hráč asistoval u gólu Bartovič, který skóroval chvilku po skončení další výhody.

Kazaši drželi ještě celkem přijatelný stav díky Ogurešnikovovi, v rozmezí sedmi minut však dovršili debakl Pavlikovský, Kováčik a Jurčina. Celkem si kazašský gólman připsal 46 úspěšných zákroků. Križanovi stačilo osm zásahů k udržení nuly. I v sobotu dochytal závěrečnou třetinu s Běloruskem po Lašákově zranění s čistým štítem, k čemuž potřeboval jen dva zákroky.

Rusové udolali houževnaté Bělorusko

Hokejisté Ruska porazili ve svém druhém vystoupení na mistrovství světa v Rize Bělorusko 3:2 zajistili si postup do osmifinálové části turnaje.

Ruský hokejistaAlexander Ovechkin (vpravo) v souboji o puk z Bělorusem Alekxejem Ugarovem. | Foto: Reuters

Bělorusové však byli pro sbornou mnohem těžším soupeřem než v sobotu Kazachstán. Svěřenci trenéra Krikunova o své výhře rozhodli až ve třetí třetině, kdy dvěma góly otočili vývoj utkání.

Favorizovaná sborná měla v úvodu zápasu dobrou příležitost jít do vedení v podobě trestného střílení, ale faulovaný Ovečkin v šesté minutě trefil jen tyč. Následně si Rusové vytvořili tlak a přinutili soupeře k faulům. Třetí přesilovou hru zásluhou přesné střely Jeremejeva proměnili ve vedoucí gól.

Houževnatě bránící Bělorusové čekali na svou šanci a dočkali se jí. Na konci první třetiny putovali dva hráči soupeře na trestnou lavici a tým amerického kouče Hanlona měl před sebou minutu a 56 sekund dlouhou přesilovou hru pěti proti třem, kterou deset vteřin před koncem kapitán Antoněnko využil.

Další ránu ruskému mužstvu zasadil o 108 vteřin později Makrickij, který od modré prostřelil Zvjagina a přiblížil svůj tým další senzaci.

V Riga Areně to však vypadalo, že je jen otázkou času, kdy Rusko vyrovná. Mezin v brance Běloruska se však stejně jako proti Slovensku překonával. Nepřekonal jej Grigorenko, Nikulin, Zaripov ani Ovečkin ve spolupráci s Kuleminem. Když už to vypadalo, že Grigorenko přece jen vyrovná, zaskočil za Mezina Kopat.

Nakonec ale brankář, který před dvěma lety působil v Českých Budějovicích, svůj tým ke druhé výhře nedovedl. Ve 44. minutě skončila smolně za jeho zády tečovaná střela Kuljaše v přesilové hře. V 54. minutě Mezina z otočky překonal Charitonov a zajistil sborné dva body.

Výsledky - skupina C:
Slovensko - Kazachstán 6:0 (0:0, 3:0, 3:0)
Branky a nahrávky: 21. Kapuš (Marián Hossa, Marcel Hossa), 33. Surový (Rastislav Pavlikovský, Bartovič), 40. Bartovič (Rastislav Pavlikovský, Marián Hossa), 50. Rastislav Pavlikovský (Zálešák, Čiernik), 56. Kováčik, 57. Jurčina (Surový). Rozhodčí: Vinnerborg (Švéd.) - Ross (USA), Pouzar (ČR). Vyloučení: 7:16. Využití: 2:0. Diváci: 6718.
Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Vydarený, Štrbák, Harant, Graňák, Stehlík - Marián Hossa, Rastislav Pavlikovský, Marcel Hossa - Surový, Cibák, Bartovič - Čiernik, Kapuš, Zálešák - Vaic, Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.
Kazachstán: Ogurešnikov - Litviněnko, Argokov, Kovalenko, Blochin, Pupkov, Koledajev, Mazunin, Savenkov - A. Koreškov, J. Koreškov, Žailauov - Šafranov, Pčeljakov, Spiridonov - Samochvalov, Zaržickij, Krasnoslobodcev - Ogorodnikov, Troščinskij, Rifel. Trenér: Nikolaj Myšagin.

Rusko - Bělorusko 3:2 (1:0, 0:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 12. Jemelejev (Bykov), 44. Kuljaš (Gorivikov), 54. Charitonov (Jemelejev) - 22. Antoněnko (Kosticyn), 24. Makrickij (Denisov). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Garsjo (Nor.), Jakobsen (Dán.). Vyloučení: 8:10. Využití: 2:1. Diváci: 6100.
Rusko: Zvjagin - I. Nikulin, Žukov, Aťušov, Kirill Kolcov, Bykov, Kručinin, Chomickij, Kuljaš - Zaripov, Archipov, Semin - Kulemin, Malkin, Ovečkin - Sušinskij, Jemelejev, Charitonov - Grigorenko, Gorovikov, Michnov. Trenér: Vladimir Krikunov.
Bělorusko: Mezin - Kosťučenok, Kopat, Denisov, Makrickij, Žurik, Svito, Jerkovič - Skabelka, Zadělenov, Grabovskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Čupris, Kurilin, Meleško - Jesaulov, Kosticyn, Antoněnko. Trenér: Glen Hanlon.

1. Rusko 2 2 0 0 13:3 4
2. Slovensko 2 1 0 1 7:2 2
3. Bělorusko 2 1 0 1 4:5 2
4. Kazachstán 2 0 0 2 1:16 0