Slováci remizovali, Švédové nezaváhali

ČTK
12. 5. 2006 21:50
Riga - Hokejisté Švýcarska dokázali na mistrovství světa po Švédsku remizovat také se Slovenskem. Švédové bez problémů porazili tým Běloruska.
Slovenský brankář Karol Křižan zastavil akci Švýcara Marca Reicherta.
Slovenský brankář Karol Křižan zastavil akci Švýcara Marca Reicherta. | Foto: Reuters

Svěřenci Ralpha Kruegera dnes prohrávali už 0:2, ale 116 sekund před koncem vyrovnal při power play Jeannin. Slováci tak jsou v osmifinálové skupině stále pátí s jediným bodem.

Přitom měli zápas rozehraný ideálně. V 15. minutě je se štěstím poslal do vedení Cibák, který nahodil puk zpoza branky, ten se odrazil od Steineggerovy brusle do Vauclaira a od něj do sítě. V polovině zápasu pak Milo využil přesilovku.

Ještě skoro deset minut před koncem vedli Slováci 2:0, jenže pak Švýcaři zabrali. Reichert také využil přesilovku, když si najel na
Plüssovu přihrávku zpoza branky. Slováci pak mohli zápas rozhodnout v pět minut dlouhé přesilovce, ale Jurčina po dvou minutách rovněž fauloval.

Švýcaři získali početní převahu odvoláním gólmana Aebischera a v nepřehledné situaci před Križanem se nejlépe orientoval Jeannin.

Zatímco Švýcaři získali svůj čtvrtý bod a v tabulce osmifinálové skupiny F přeskočili dosud druhé Švédy, Slováci bodovali poprvé a jsou zatím mimo postupové příčky.

Výsledek - osmifinálová skupina F:
Švýcarsko - Slovensko 2:2
(0:1, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 50. Reichert (Plüss), 59. Jeannin (Bezina) - 15. Cibák, 32. Milo (Pavlikovský, Surový). Rozhodčí: Savage (Kan.) - Kekalainen (Fin.), Schröter (Něm). Vyloučení: 6:7, navíc Deruns (Švýc.) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2325.
Sestavy:
Švýcarsko: Aebischer - Streit, Helbling, Seger, Forster, Vauclair, Steinegger, Blindenbacher, Bezina - Della Rossa, Plüss, Sannitz - Wirz, Rüthermann, Romy - Paterlini, Jeannin, Lemm - Ambühl, Deruns, Reichert. Trenér: Ralph Krueger.
Slovensko: Križan - Jurčina, Milo, Harant, Graňák, Vydarený, Štrbák - Čiernik, Kapuš, Marcel Hossa - M. Hudec, Pavlikovský, Zálešák - Surový, Cibák, Bartovič - Vaic, Kollár, Kováčik. Trenér: František Hossa.

Švédové porazili Bělorusy a jsou krok od čtvrtfinále

Hokejisté Švédska zvítězili v dnešním utkání osmifinálové skupiny F na mistrovství světa v Rize 4:1 nad Běloruskem a jsou krůček od postupu do čtvrtfinále. Úřadující olympijští vítězové rozhodli o dnešním úspechu už v úvodní části, kterou vyhráli 4:0, a posunuli se s pěti body na druhé místo tabulky za suverénní Rusko.

Běloruský brankář Andrej Mezin se snaží zabránit puku v cestě do sítě.
Běloruský brankář Andrej Mezin se snaží zabránit puku v cestě do sítě. | Foto: Reuters

Švédové už zařadili do sestavy posilu z New Yorku Rangers Nylandera a uzdraveného Jörgena Jönssona. Spoluhráč Jaromíra Jágra Nylander se hned v páté minutě uvedl gólem, když se prosadil v přesilové hře. Bělorusové odolali ve třech proti pěti 50 sekund, ale v pokračující výhodě po návratu jednoho hráče už inkasovali.

Za tři minuty překvapil gólmana Mezina zpoza branky Nordquist, v závěru úvodního dějství se trefili během 138 vteřin Magnus Johansson a Hallberg. V druhé části plné přesilovek branka nepadla, ale deset minut před koncem pokazil čisté konto brankáři Johanu Holmqvistovi v početní převaze Zadělenov. Vylepšil tak svou bilanci již na čtyři trefy na turnaji.

Švédsko - Bělorusko 4:1 (4:0, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 5. Nylander (Zetterberg, Magnus Johansson), 8. Nordquist (Timander, J. Jönsson), 17. Magnus Johansson (Franzén), 19. Hallberg (Samuelsson, Timander) - 50. Zadělenov (Meleško, Čupris). Rozhodčí: Levonen (Fin.) - Laschowski (Kan.), Ross (USA). Vyloučení: 12:11. Využití: 1:1. Diváci: 2209.
Švédsko: J. Holmqvist - R. Sundin, Magnus Johansson, Hallberg, Timander, K. Jönsson, Kronwall, A. Holmqvist - Franzén, Zetterberg, Samuelsson - Martensson, Nylander, Melin - Emwall, A. Karlsson, Mattsson - J. Jönsson, Nordquist, Hannula - Mathias Johansson. Trenér: Bengt-Ake Gustafsson.
Bělorusko: Mezin - Makrickij, Kosťučenok, Žurik, Svito, Kopat, Jerkovič, Rjadinskij - Ugarov, Michalev, Dudik - Skabelka, Zadělenov, Grabovskij - Kukuškin, Kosticyn, Antoněnko - Čupris, Meleško, Savin - Jesaulov. Trenér: Glen Hanlon.

1. Rusko 3 3 0 0 13:5 6
2. Švédsko 3 2 1 0 12:7 5
2. Švýcarsko 3 1 2 0 8:7 4
4. Bělorusko 3 1 0 1 5:8 2
5. Slovensko 3 0 1 2 6:8 1
6. Ukrajina 3 0 0 3 3:12 0