Slováci po boji udolali Francii a jsou ve čtvrtfinále MS

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
15. 5. 2012 17:22
Branko Radivojevič (vlevo) zajistil výhru a postup Slováků dvěma góly
Branko Radivojevič (vlevo) zajistil výhru a postup Slováků dvěma góly | Foto: Reuters

Helsinky - Hokejisté Slovenska v přímém boji o postup do čtvrtfinále mistrovství světa porazili v utkání skupiny A Francii 5:4 a po pěti letech si na šampionátu zahrají v play off.

O jejich páté výhře v řadě rozhodl gólem v 51. minutě Branko Radivojevič.

Slováci si zároveň zajistili účast na olympijských hrách v roce 2014 v Soči, protože na devátém místě žebříčku IIHF přeskočí Švýcary.

V tabulce skupiny A se Slováci dostali na třetí místo před Spojené státy americké, které však večer (19:15) čeká zápas se Švýcarskem.

Pokud Američané nevyhrají, utkají se ve čtvrtfinále v zámořském derby s Kanadou. Slováci by se pak střetli s domácími Finy. V opačném případě by šli Slováci ve čtvrtfinále na Kanadu.

Slováci začali náporem, Francouzi pak převzali iniciativu

Slováci, kterým k postupu stačil i jeden bod, začali velkým náporem a už v 7. minutě vedli 2:0. Nejprve Bartovič střelou téměř od mantinelu propálil puk do sítě pod rukou brankáře Cristobala Hueta, o čtyři minuty později pálil Branko Radivojevič a Tomáš Kopecký dorážel Huetem vyražený puk do odkryté branky.

A to ještě Slováci propásli o minutu později obrovskou příležitost, když jel Juraj Mikúš s Bartovičem na brankáře Hueta, Mikúš však místo střely volil nahrávku na Bartoviče, jehož Huet vychytal.

O 21 sekund po druhém slovenském gólu však Slováci dokázali odpovědět, když Yorick Treille sklepl ze vzduchu za záda brankáře Jána Laca nahození Alexandreho Rouleaua.

Ve 12. minutě ještě Laco reflexivním zákrokem ramenem vyrazil pokus Teddyho Da Costy, stejný hráč jej však o čtyři minuty později už překonal, když využil hrubky obránce Haščáka, sjel si mezi kruhy a střelou k tyči nedal Lacovi šanci.

I ve druhé třetině Francouzi zaslouženě vyrovnali

Ve 23. minutě mohl přiblížit Slovákům postup Michel Miklík, ale Huet jej tváří v tvář vychytal.

V dalším průběhu zápasu však měli navrch opět Francouzi. Vynikajícími zákroky však držel Slováky nad vodou Laco, který nejprve akrobatickým zákrokem vyrazil střelu Fleuryho, poté i velké šance Hecquefeuilleho a Meuniera.

Tlak Francouzů však ve 35. minutě utnulo vyloučení kapitána Laurenta Meuniera a Slováci za minutu přesilovku využili, když Michal Handzuš tečoval střelu Zdena Cháry od modré mimo Huetův dosah.

Francouzi však ještě do konce třetiny stihli vyrovnat. Nejprve Rouleau trefil horní tyč Lacovy brány, ve 40. minutě však Francouzi skórovali, když po Meunierově přihrávce prostřelil Laca z mezikruží Damien Fleury.

O postupu Slováků rozhodl Radivojevič

Už ve 39. sekundě třetí třetiny se však Slováci opět ujali vedení, když si před Hueta sjel Radivojevič a přesnou střelou překonal francouzského brankáře.

Ve 46. minutě však Francouzi dokázali potřetí v zápase srovnat. Da Costa přihrál Antoinu Rousselovi, a ten z úhlu překonal brankáře Laca.

V 51. minutě však definitivně rozhodl o výhře a postupu Slováků opět Radivojevič, který v přesilovce využil toho, že Handzuš clonil Huetovi ve výhledu a trefil se přeně do rohu brány.

Výsledek:

Skupina A:

Slovensko - Francie 5:4 (2:2, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 3. Bartovič (Bližňák, Sekera), 7. Kopecký (Radivojevič), 36. Handzuš (Chára, Sekera), 41. Radivojevič, 51. Radivojevič (Sekera) - 8. Y. Treille (Rouleau, Desrosiers), 15. T. Da Costa, 40. Fleury (Meunier), 46. Roussel (S. Da Costa). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber (Švýc.) - Schulz (Něm.), Wilmot (Kan.). Vyloučení: 2:5, navíc Meunier (Francie) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 7481.

Slovensko: Laco - Sekera, Baranka, Sersen, Chára, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - L. Hudáček, Surový, Šatan - Tatar, Mikúš, Miklík - Bartovič, Bližňák, Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Francie: Huet - Bachet, Hecquefeuille, Amar, Rouleau, Auvitu, Besch - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - S. Da Costa, Bellemare, Lamperier - B. Henderson, Bertrand, Roussel - Fleury, Raux, T. Da Costa. Trenér: David Henderson.

1. Kanada 7 6 0 1 0 35:15 19
2. Slovensko 7 5 0 0 2 21:13 15
3. Finsko 7 5 0 0 2 21:14 15
4. USA 6 3 2 0 1 27:15 13
5. Francie 7 3 0 0 4 21:32 9
6. Švýcarsko 6 2 0 0 4 14:16 6