Slováci mají vážný problém, nejlepší hokejisté bojkotují reprezentaci

ČTK Sport ČTK, Sport
12. 9. 2015 7:46
Padesátka elitních slovenských hokejistů v čele s hvězdami NHL Zdeno Chárou, Mariánem Hossou a Mariánem Gáboríkem se rozhodla bojkotovat reprezentaci.
Nejlepší Slováci bojkotují reprezentaci.
Nejlepší Slováci bojkotují reprezentaci. | Foto: Reuters

Bratislava - Padesátka elitních slovenských hokejistů v čele s hvězdami NHL Zdeno Chárou, Mariánem Hossou a Mariánem Gáboríkem se rozhodla bojkotovat reprezentaci. K razantnímu kroku se odhodlali kvůli situaci ve slovenském hokeji zejména s ohledem na výsledek červnových voleb šéfa tamního svazu, kterým se opět stal Igor Nemeček.

Prohlášení podepsalo 18 z 25 hokejistů, kteří reprezentovali Slovensko na letošním MS v České republice. Ze Slováků, kteří v minulé sezoně hráli v NHL, chybí jen podpis Marka Daňa.

Potvrzení Nemečka v čele svazu rozdělilo slovenský hokej. Většina hráčů totiž podporovala jeho protikandidáta Richarda Lintnera a volby označili za neregulérní, neboť ve prospěch Nemečka hlasovali i zaměstnanci svazu.

Handzuš: Pohár naší trpělivost přetekl

Přestože minulé týdny naznačovaly, že spor skončí, nyní hokejisté vydali prohlášení, ve kterém oznámili, že nebudou za daného stavu oblékat dres národního týmu. Zdůraznili, že nechtějí jen kosmetické úpravy, ale kompletní změnu systému a nové volby.

"Pohár naší trpělivosti přetekl, míček je teď na svazové straně. Pár dní po skončení kongresu jsme avizovali, že máme problém s nedemokratickou volbou prezidenta svazu a se zněním stanov, které to umožňují. Od té doby se nic nezměnilo. Když dostaneme slib, že brzy dojde k novým volbám, problém vyšumí," uvedl Michal Handzuš, vítěz Stanley Cupu z roku 2013, který hráče zastupuje.

Vedení Slovenského svazu ledního hokeje se chce k situaci oficiálně vyjádřit až příští týden po jednání výkonného výboru. Pokud ale k dohodě nedojde, bude mít nový trenér Zdeno Cíger problém sestavit tým nejen na mistrovství světa, ale i na turnaje v průběhu sezony. Prohlášení totiž podepsala i řada hráčů působících v Evropě včetně více než desítky hokejistů působících v české extralize.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezi prioritami evropského předsednictví vidí Bek kyberbezpečnost, odlesňování a svobodu médií

Mezi tématy českého předsednictví v Radě EU by se podle ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka (STAN) měla objevit kyberbezpečnost či odlesňování spojené s ukládáním oxidu uhličitého. Bek v pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl, že Česko by mělo během předsednictví, které zemi čeká v druhé polovině roku, mít jako prioritu i téma svobody a odpovědnosti médií.

"To neznamená, že bychom měli kázat polským kolegům," odpověděl na dotaz, zda by diskuse o svobodě médií nenarušila dialog mezi zeměmi visegrádské čtyřky, tedy Českem, Slovenskem, Polskem a Maďarskem.

Už dříve Bek uvedl, že vláda hodlá v roce českého předsednictví Evropské unie více než dosud budovat vztahy se zeměmi mimo Visegrádskou skupinu, na niž se orientoval předchozí kabinet. Na prvním jednání v sídle Evropské komise debatoval počátkem ledna mimo jiné o přípravách předsednictví. Mezi nové české partnery by podle Beka měla patřit například Francie, která EU vede v současnosti. Česko podle ministra musí být také připraveno sehrát roli prostředníka ve sporu o vládu práva, který vedou unijní instituce s Polskem a Maďarskem, přičemž by nemělo slevit ze zásadních principů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy