Slavia se zvedá, vyhrála derby

ČTK, SportPlus
22. 10. 2006 20:05
Praha - Hokejisté Slavie porazili v dramatickém zápase 17 kola extraligy na svém ledě Spartu 5:4.

Do čela  se téměř po měsíci vrátili hráči Českých Budějovic díky vítězství 3:1 v Karlových Varech. Jihočeši vedou o dva body před Libercem.

Třinec - Vsetín 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)

Začátek utkání prožil Vsetín v těžkém útlumu. Dotěrní třinečtí forvardi nedali brankáři Vehviläinenovi dýchat a důraz před brankou se Ocelářům vyplatil hned ve čtvrté minutě, kdy se mezi hostujícími zadáky prosadil Polanský.

Zahajovacím tlakem však domácí finského gólmana Valachů rozchytali k vynikajícímu výkonu. Jen zásluhou Vehviläinena nebylo rozhodnuto už po první třetině. V oslabení tří proti pěti tým podržel proti osamocenému Martynkovi, dvakrát se pak na něj řítil v sólu Skořepa, ale ani jeho kličky vedení nezvýšily.

Hosté se utkání ve Werk Aréně spíše jen účastnili. Snad pouze part během přesilovky ve 14. minutě vyrušil z klidu brankáře Danečka, ale Berzinšův bekhend za čáru skrz brankářův beton neproklouzl.

I bez zraněných útočníků Peterka a Zálešáka měla třinecká ofenzíva zřetelnou nadvládu. Vsetín se nezvedl ani po přestávce, byl donucen bránit vlastní branku, v níž však exceloval Vehviläinen. Jeho zákroky držely domácí hokejisty přes trvalou převahu v nejistotě.

Druhým gólem mohli Oceláře uklidnit Polanský s Kudrnou, ale ve vyložených šancích ztroskotali na Finovi s maskou. Střelecký zmar ukončil až Skořepa, který po sólu přes celé kluziště švihem namířil pod horní tyčku.

Třinec možná až příliš propadl zdání, že už se nic nemůže stát. Třetí dějství zahájil tak bezstarostně, že před Danečkem zůstali v jednu chvíli úplně sami Grill s Demelem, který akci dokončil přesnou dorážkou. Nárůst agresivity v útočném pásmu mohl vzápětí Vsetínu vynést i vyrovnání, ale Škoda neměl tolik štěstí jako Demel.

Domácí sice prohýřili 92 sekund v početní výhodě o dva muže, aby triumf paradoxně zpečetili ve vlastním oslabení: Pácalovu ránu po vsetínské chybě a brejku do otevřené obrany vrátil do sítě Martynek.

Ten si hned v dalším střídání připsal na střelecký účet další zásah, když z bezprostřední blízkosti trefil Haškův pas zpoza branky. A dvě sekundy před koncem Martynek završil čistý hattrick.

Výsledek:
Oceláři Třinec - Vsetínská hokejová 5:1 (1:0, 1:0, 3:1)
Branky a nahrávky
: 4. Polanský (Kudrna), 37. Skořepa (Pácal), 53. Martynek (Pácal), 55. Martynek (Hašek), 60. Martynek (Korhoň) - 43. Demel (Grill). Rozhodčí: Minář - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 5:6, navíc Berzinš (Vsetín) 10 minut. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 2037.
Třinec: L. Daneček - Tesařík, Výtisk, D. Seman, Pácal, Kroupa, Frolo - Kudrna, Polanský, Tomas - Korhoň, Martynek, Skořepa - Hašek, Kolusz, Pavelek. Trenéři: Juřík, J. Daneček st. a Mach.
Vsetín: Vehviläinen - Hrabal, Galvinš, Horák, Ostrčil, Štach, Kučný - Grill, Stantien, Demel - D. Květoň, Berzinš, Rob - Dubec, Sakrajda, Duba - Davídek, Sabol, Škoda. Trenéři: Vlach a Kopřiva.

Slavia - Sparta 5:4 (3:0, 2:3, 0:1)

Slávistický kouč Vladimír Růžička nasadil do branky Hronka a tento tah se mu vyplatil. Ve třetí minutě si oba celky vyzkoušely přečíslení dva na jednoho, ale neúspěšně. Stav skóre se měnil až při první přesilové hře domácích. Sparta Turoňův faul nepotrestala, Slavia však Stehlíkův prohřešek ano. Beránkův gól byl však spíše individuální akcí, než přesilovkovou kombinací.

Hra v početní výhodě byla tím, co oba týmy v první třetině nejvíce odlišovalo. Domácí totiž dokázali využít i druhou nabídnutou výhodu, když Rataj zadní částí těla tečoval Žižkovu střelu od modré čáry. Úřadující mistr mohl několikrát snížit, ani jednou však na Hronka jeho hráči nevyzráli. Naopak 53 vteřin před koncem úvodního dějství kapituloval potřetí Salfický, kterého prostřelil Hruška.

Po přestávce nahradil sparťanskou jedničku Přikryl, který alespoň krátkodobě přinesl svému týmu štěstí. Ve 22. minutě se totiž podařilo Spartě snížit. Hronka překonal v přesilové hře Štrba, jenž chytře tečoval Kratěnovu přihrávku.

Dobrý vstup hostí do třetiny byl však krátce na to poznamenán dalším faulem a gólem domácích v přesilové hře. Přikryla premiérově překonal Sup, jak jinak než po teči. Ve 28. minutě pomohla navíc hostujícímu gólmanovi tyč po Sobotkově střele.

Místo páté branky tak přišly krušné chvíle pro Slavii. Nejprve Hlaváč snížil na 4:2, poté dal Graňák dostatek volnosti před Hronkem Kratěnovi a bylo to rázem jen 4:3 pro Slavii.

Tu však zachraňovaly přesilové hry. Rozhodčí Rejthar poslal na trestnou lavici hodně přísně Dragouna a Beránek se zapsal podruhé mezi střelce. Domácí tak využili i čtvrtou nabídnutou výhodu jednoho hráče v poli.

Až ve třetím dějství se hostům povedlo ubránit ve čtyřech přesile soupeře, zdramatizovat duel se jim ale dlouho nedařilo. Blízko ke čtvrté brance měl v 53. minutě Štrba.

O pár vteřin později už Sparta snížila na 4:5. Hronka překvapil střelou hluboko ze středního pásma Stehlík. Vyrovnat se však Spartě již nepodařilo, při power play navíc trefil slávistický útočník Bednář tyč.

Výsledek:
Slavia Praha - Sparta Praha 5:4 (3:0, 2:3, 0:1)
Branky a nahrávky:
9. Beránek (Bednář), 13. Rataj (Žižka), 20. D. Hruška (Rataj), 25. Sup (Hlavačka), 34. Beránek (Vlasák) - 22. Štrba (O. Kratěna), 29. Hlaváč (J. Hlinka), 32. O. Kratěna (Štrba), 54. Stehlík (J. Hlinka). Rozhodčí: Rejthar - Bláha, Kostka. Vyloučení: 7:8, navíc Sivek (Sparta) 10 min. Využití: 4:1. Diváci: 5411.
Slavia: Hronek - Kadlec, Žižka, Hlavačka, Kolařík, Turoň, Graňák - D. Hruška, Beránek, Tomica - Bednář, Rataj, Sup - Doležal, Červenka, Vondrka - Kubeš, Vlasák, Sobotka. Trenéři: V. Růžička, Weissmann a Kalous.
Sparta: Salfický (21. Přikryl) - Ptáček, Tabaček (28. Protivný), Vykoukal, Jan Hanzlík, Benýšek, Černošek, Stehlík - Vrbata, J. Hlinka, Hlaváč - P. Ton, Štrba, O. Kratěna - Netík, Sivek (48. Langhammer), Dragoun. Trenéři: Výborný a Jelínek.

Zlín - Pardubice 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)

Hosté nastoupili v brance už s jedničkou Lašákem, jehož v minulých třech zápasech zastoupil Svoboda. Úvod zápasu přinesl sérii vyloučení na obou stranách, ani jeden celek se v nich ovšem nedokázal výrazněji prosadit.

V oslabení mohl skórovat exzlínský Pivko, ale gólman Marek Novotný, který dostal přednost před Čechem, jeho pokus lapil. První gól tak přišel až ve 12. minutě, kdy těsně po návratu vyloučeného Snopka napřáhl na modré čáry Nosek a u odraženého puku byl nejdříve Melenovský. Pardubice odpověděly bleskově, za tři minuty nekompromisní dělovkou v přesilovce vyrovnal kanonýr Sýkora.

Hra v početní výhodě hostům vyhovovala i po přestávce. Ve 23. minutě zakončil Rolinkovu akci pohotovou střelou Pivko. Zlín sice vzápětí pohrdl minutovou dvojnásobnou přesilovkou, ale výhody jednoho muže v poli navíc už využít dokázal.

Leškovu ránu Lašák pouze vyrazil a Kubiš bez problémů vyrovnal. Ve 36. minutě šel za katr Mrázek a domácí opět trestali. Dělovku Andreje Novotného tečoval Kubiš a připsal si tak druhý gól v zápase.

Těsně před druhou sirénou se tentýž hráč pustil do pěstního souboje s hostujícím Píšou a inkasoval za něj trest pět minut plus do konce utkání. Obdobně dopadl i pardubický obránce, jemuž byl navíc uložen trest ve hře a čeká ho tak minimálně zápasový stop.

Do třetí třetiny vstoupili aktivněji Pardubičtí a po Šedově střele, kterou usměrnil do sítě Andrašovský, se dočkali srovnání skóre. Nepřesně hrající Zlín se do útočného pásma příliš nehrnul, v ojedinělé šanci neuspěl Melenovský. Za svou pasivitu domácí pykali v 55. minutě. Zlín se již na odpověď nevzmohl a tři body tak putují na východ Čech.

Výsledek:
Hamé Zlín - Moeller Pardubice 3:4 (1:1, 2:1, 0:2)
12. Melenovský (Nosek), 29. Kubiš (Leška), 36. Kubiš (Novotný) - 16. P. Sýkora, 23. Pivko (Rolinek), 45. Andrašovský (M. Šeda), 55. Ondřej (M. Hlinka). Rozhodčí: Mikula - Čech, Chytil. Vyloučení: 7:9, navíc Kubiš 5 min. a do konce utkání - Čáslava 10 min., Píša 5 min. a do konce utkání. Využití: 2:2. Diváci: 4379.
Zlín: M. Novotný - Hamrlík, A. Novotný, Nosek, Zubíček, Marušák, L. Galvas, Horáček, Lučka - Kubiš, Leška, Rachůnek - Melenovský, Kašpařík, Záhorovský - Kristek, M. Čech, Mokrejš - Kovář, Balán, R. Pšurný. Trenéři: Bokroš a Stuchlík.
Pardubice: Lašák - Píša, Havíř, M. Čech, M. Šeda, Koma, Čáslava, Linhart, Snopek - P. Sýkora, Rolinek, Pivko - Ondřej, M. Hlinka, Andrašovský - Tvrdík, Koukal, Kolář - Čaloun, Starý, Mrázek. Trenéři: Říha a Rohlík.

Kladno - Vítkovice 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)

Vítkovice navázaly na sobotní domácí výhru nad Plzní a díky dvěma trefám útočníka Zbyňka Irgla zvítězili i v Kladně 2:1. Tým z Ostravy si tak během víkendu spravil chuť po předchozích třech porážkách za sebou. Rabat prohrál čtvrté z posledních pěti utkání a klesl na předposlední místo.

Kladno hrálo hned v úvodu přesilovou hru po faulu Gulašiho, ale neprosadilo se. Největší šanci měl až s koncem početní výhody Havel. Potom se ubránilo v oslabení i Kladno.

Orct potom podržel svůj tým při Mikulíkově šanci a v přesilovce ho nepřekonal ani Boháč, jehož si Vítkovice zapůjčily ze Sarezy Ostrava. Další možnost hostů měl Krenželok.

Začátek druhé třetiny přinesl první branku. Kladno mělo po trestech Radka Procházky a Jasečka 51 sekund výhodu dvou hráčů v poli a v době, kdy se vracel první potrestaný na led, doklepl Martin Procházka po Paterově přihrávce puk do odkryté branky.

Stejnou výhodu měli dokonce dvakrát i Moravané, kteří hráli v pěti proti třem více než tři minuty, ale tyto přesilovky se jim nepovedly.

Kladno následnou dvojnásobnou početní výhodu sehrálo lépe, ale Vítkovice měly štěstí, že Paterova střela skončila jen na tyči Pincovy svatyně. V závěru druhé dějství z nenápadné akce udeřila dvojice Hubáček a Irgl, který projel mezi kladenskými beky a s přehledem vyrovnal.

Hned na začátku závěrečného dějství si úderné vítkovické duo zopakovalo úspěšnou kombinaci a Irgl tentokrát po Hubáčkově přihrávce překonal Orcta bekhendem.

Kladno v samém závěru zvýšilo důraz před vítkovickou brankou, ale vyrovnat se mu nepodařilo. Závěrečných 21 sekund při vyloučení dvou vítkovických hráčů hráli domácí power play v šesti proti třem, ale Pince nepřekonali.

Výsledek:
Rabat Kladno - Vítkovice Steel 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
22. Martin Procházka (Patera) - 39. Irgl (P. Hubáček), 41. Irgl (P. Hubáček). Rozhodčí: Polák - Čížek, Padevět. Vyloučení: 9:11, navíc Irgl (Vítkovice) 10 min. Využití: 1:0. Diváci: 2371.
Kladno: Orct - Ševc, Zeman, Pavlas, M. Štěpánek, Evan, Hájek, Trončinský - Kalla, Patera, Martin Procházka - Bílek, Gardoň, Hluchý - M. Havel, Kuchler, Frolík - Diviš, Čurilla, Jaroš. Trenéři: Müller a Kasík.
Vítkovice: Pinc - Jasečko, Gulaši, Kuboš, S. Hudec, Jurečka, Dresler, Chmelíř -Irgl, T. Káňa, P. Hubáček - Tomášek, Burger, Krenželok - Šebesta, Klimek, Boháč - Köhler, Mikulík, R. Procházka. Trenéři: Holaň a Trličík.

Karlovy Vary - České Budějovice 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)

V úvodní třetině sice rozhodčí Turčan vyloučil jen dva hráče, ale oba na pět minut a do konce utkání. V úvodu byli aktivnější Jihočeši, ale do první větší šance se dostal v 7. minutě karlovarský Procházka, který puk za záda brankáře Chábery nepropasíroval.

Vzápětí fauloval Procházku loktem budějovický Kotrla a putoval předčasně pod sprchy. Karlovy Vary v přesilovce soupeře zatlačily, ale střelecky se neprosadily.

V 12. minutě skončil zápas i pro domácího Dvořák, který byl vyloučen na pět minut a do konce utkání za sekání, ale ani hosté dlouhou přesilovku nezužitkovali. Nejdříve domácí gólman Sáblík zakročil úspěšně před dotírajícím Brabencem a potom jeli tři hráči domácích na jednoho budějovického, ale brankář Chábera Kumstátovu střelu kryl. Sáblíka nepřekonal ani Kutlák.

V úvodu druhého dějství neproměnil šanci v přesilovce karlovarský kapitán Skuhravý. Na druhé straně zamířil v 25. minutě budějovický zadák Toman do tyče. Obě mužstva zdobila aktivita a v polovině utkání brankář Sáblík zasáhl betonem proti střele Veselého. První změnu skóre v prospěch hostů zařídil ve 32. minutě nahozením od modré čáry Toman.

Jihočeši zvýšili ve 36. minutě, kdy v početní převaze vystřelil od modré čáry Gřegořek, brankář Sáblík puk neudržel a úspěšně dorážel Hübl. Západočeši brzo kontrolovali a v 37. minutě snížil hned po deseti vteřinách přesilovky Košťál. V závěru druhé třetiny byli blízko vyrovnání Chrenko a Tvrdek.

V závěrečné třetině Karlovy Vary dřely na doraz, ovšem delší dobu jim scházela jedna z opor Skuhravý, který v závěru druhé třetiny byl vyloučen na 10 minut za nesportovní chování.

Největší šanci na srovnání stavu měli domácí v 52. minutě. Chábera vyrazil Kraftovu bombu, ale Machuldovi se nepodařila dorážka. Pak se z bezprostřední blízkosti neprosadil ani Skuhravý. V 55. minutě domácím obráncům ujel Šimánek a definitivně rozhodl.

Výsledek:
Energie Karlovy Vary - Mountfield České Budějovice 1:3 (0:0, 1:2, 0:1)
37. Košťál (Kumstát) - 32. Toman (Mertl), 36. V. Hübl (Gřegořek), 55. Šimánek (Veselý). Rozhodčí: Turčan - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 2:5, navíc Dvořák 5 min. a do konce utkání, Skuhravý 10 min. - Kotrla 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. Diváci: 2780.
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Řezníček, Jiří Hanzlík, Němec, Mudroch, Duben, Kloz, Brňák - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Machulda, Kraft, Skladaný - Dvořák, Milan Procházka, Chrenko - Tvrdek, Pech, Zaťovič. Trenéři: Venera, Baďouček a Kněžický.
České Budějovice: Chábera - Macháček, Gřegořek, Kutlák, Vágner, Toman, Vydarený, Posmyk - M. Hudec, V. Hübl, Brabenec - Veselý, V. Nedorost, Šimánek - Mertl, Vak, Hřebejk - Gulaš, L. Květoň, Kotrla. Trenéři: Jandač a Kupka.

Plzeň - Znojmo 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)

Plzeňští, kteří měli v nohou sobotní utkání na ledě Vítkovic, se dostali do vedení už ve třetí minutě. Cartelliho nahození od modré čáry totiž tečoval mimo dosah znojemského gólmana Trvaje před brankou clonící Divíšek.

O čtyři minuty později obral domácí Adamský ve vlastní třetině o kotouč váhajícího Bičánka. Mladý plzeňský forvard následné přečíslení vyřešil tvrdou střelou, která prošla Trvajovi mezi betony.

Dvoubrankové manko hosty probralo, strážce domácí svatyně Málek ovšem zastavil svým pravým betonem pokus Svobody zakončujícího po objetí branky. Hra se sice vyrovnala, za chvíli měli však domácí minutovou přesilovku pět na tři. Hosty od třetí pohromy uchránil jen skvělý Trvaj, který lapačkou zastavil Zelenkovu střelu z pravého kruhu.

Na začátku prostřední části domácí dohrávali čtyřminutovou přesilovku, během níž po Králově chytré křižné přihrávce přes celou třetinu neprostřelil Trvaje Fabuš. Poté převzali iniciativu hosté.

Zlepšili pohyb a donutili tak domácí hráče k faulům. Při téměř dvouminutové dvojnásobné početní výhodě nejprve ztroskotal na Málkovi Němeček a za chvíli zastavila Pucherův pokus švihem pravá Málkova tyč.

Hosté snížili až po skončení přesilovky: Dopita se odpoutal od mantinelu a bekhendem zasunul kotouč ke vzdálenější tyčce. Znojemský obr mohl o střídání později dokonce vyrovnat, individuální akci však zakončil nedůrazně.

Domácí se vzpamatovali až těsně před druhou sirénou. V poslední minutě druhé třetiny totiž zvýšil po ukázkové kombinaci druhého útoku na 3:1 Důras. Čtyři vteřiny před pauzou navíc překonal Trvaje po nedůslednostech hostující obrany střelou švihem z mezikruží Cartelli.

Aktivitu si domácí přenesli také do závěrečné části. Agilní první pětka domácích uzavřela hosty v jejich obranném pásmu a po závaru před Trvajovou brankou skóroval z bezprostřední blízkosti opět útočně laděný bek Cartelli. Pátý gól domácím výrazně zvedl sebevědomí a zbytek utkání proměnili v exhibici.

Od většího debaklu zachránil hosty jen Trvaj, který zlikvidoval Matějovského samostatný únik zakončený blafákem a Padělkovu ránu švihem. V poslední minutě se ještě popral Bičánek s Matějovským a domácí poté přežili oslabení tři na pět.

Výsledek:
Lasselsberger Plzeň - Znojemští Orli 5:1 (2:0, 2:1, 1:0)
3. Divíšek (Cartelli), 7. Adamský, 40. Důras (Šindel), 40. Cartelli (Matějovský), 46. Cartelli (Divíšek) - 30. Dopita (Vaškovič). Rozhodčí: Jebavý - Bádal, Kalivoda. Vyloučení: 10:11. Bez využití. Diváci: 4516.
Plzeň: Málek Cartelli, Derner, Benák, Mazanec, Pulpán, Trnka, Nedoma, Malinský Zelenka, Divíšek, Matějovský Důras, Šindel, Adamský Fabuš, Král, Ludvík A. Padělek, J. Heřman, Šaffer. Trenéři: Kučera a Černý.
Znojmo: Trvaj Bičánek, Němeček, Mojžíš, Jareš, Kotaška, Šmach, Čakajík, Chvátal M. Růžička, Pucher, J. Svoboda Erat, Dopita, Selingr Plášek, Haman, Beroun Vaškovič, Harand, V. Říha. Trenéři: Hořava a Votruba.

1. Mountfield Č. Budějovice 17 9 2 1 5 51:39 32
2. Bílí Tygři Liberec 17 8 2 2 5 45:41 30
3. Moeller Pardubice 17 9 0 2 6 58:44 29
4. Chemopetrol Litvínov 17 8 2 1 6 52:44 29
5. Znojemští Orli 17 8 2 1 6 43:39 29
6. Sparta Praha 17 8 1 1 7 62:49 27