Slavia nezmůže nic. Odchod Hertla mají v rukou Švýcaři

Adam Sušovský Adam Sušovský
23. 5. 2013 22:00
Pokud řeknou Švýcaři ano, Mezinárodní hokejová federace podepíše smlouvu s NHL a Tomáš Hertl odejde do zámoří i navzdory platné smlouvě ve Slavii.
Blíží se dohoda mezi IIHF a NHL, rozhodnou o ni Švýcaři. Když řeknou ano, Tomáš Hertl odejde ze Slavie do NHL ještě letos.
Blíží se dohoda mezi IIHF a NHL, rozhodnou o ni Švýcaři. Když řeknou ano, Tomáš Hertl odejde ze Slavie do NHL ještě letos. | Foto: Michal Eger

Praha - Osud Tomáše Hertla už mají v rukou pouze Švýcaři. Pokud řeknou ano, český supertalent pravděpodobně odejde do NHL ještě letos i navzdory platné smlouvě se Slavii.

Švýcaři totiž zatím jako jediní z členských zemí IIHF neodsouhlasili návrh připravované dohody mezi IIHF a NHL o odchodech hráčů přes oceán. 

K tomu, aby byla nová smlouva podepsaná, musí dát souhlas všechny země.

Pokud švýcarské kluby stejně jako všechny ostatní v Evropě připravovanou dohodu schválí, budou moct hráči za finanční kompenzaci odcházet do NHL i navzdory platné smlouvě v Evropě. 

Růžička: Rok tady by mu prospěl

To se týká i Tomáše Hertla, největšího českého talentu, který má ve Slavii smlouvu ještě na příští sezonu. 

"Ve Slavii smlouvy ctíme a budeme chtít, aby jí tady Tomáš Hertl dodržel. Víme ale, že pokud dojde k podpisu této smlouvy, moc možností, jak ho udržet, mít nebudeme," řekl majoritní akcionář Slavie Richard Benýšek.

Na dodržení smlouvy trvá i trenér Slavie Vladimír Růžička, který tvrdí, že Hertl zatím na NHL není připravený. Sám hráč by se přitom odchodu do San Jose, které ho loni draftovalo v prvním kole, nebránil.

"Rok navíc v Česku by mu ale prospěl. Tomáš musí ještě hokejové vyspět a hlavně se učit víc anglicky, aby v zámoří nedopadl jako letos Roman Červenka," prohlásil Růžička.

Pokud ale smlouva skutečně vznikne, je odchod Hertla téměř jistou záležitostí. San Jose si mladého útočníka chce pod svá křídla stáhnout co nejdříve.

Dosud smlouva nebyla kvůli Čechům

"NHL zatím předložila jen návrh podmínek. Pokud všechny země tenhle návrh schválí, budeme jednat o smlouvě a vše by se mělo stihnout ještě v průběhu léta," vysvětlil Aktuálně.cz generální sekretář Českého svazu ledního hokeje Martin Urban, v jaké fázi připravovaný kontrakt je. 

Smlouva mezi IIHF a NHL neexistuje od sezony 2007/2008. Tehdy měli, stejně jako teď Švýcaři, poslední slovo české kluby. Návrh ale nepřijaly a dohodu tak zbouraly celé Evropě.

"Ostatní země se poté dohodly s NHL na podmínkách odchodů individuálně. Podmínky, které NHL navrhla během mistrovství světa, ale okamžitě přijaly. Byly totiž výrazně lepší, než jaké si byly jednotlivé svazy schopny dohodnout individuálně," doplnil Urban.

Evropské kluby dostanou v případě odchodu hráče pod kontraktem do zámoří kompenzaci ve výši až 240 tisíc dolarů (necelých pět milionů korun).

"Jen my a Švýcaři jsme nechtěli rozhodnout hned ve Švédsku jako ostatní země. Chtěli jsme, aby o tom nerozhodovaly naše svazy, ale samotné kluby, které mají v hráčích peníze a své investice," řekl Urban.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko zmrazilo účty rádiu Svobodná Evropa, udělilo mu několik pokut

Moskva zmrazila ruské účty americké rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL). Oznámila to stanice, kterou už dříve ruské úřady označily za "zahraničního agenta" a udělily jí několik pokut za to, že ve svém zpravodajství tuto informaci neuvádí. V moskevských kancelářích RFE/RL dnes zasahovali exekutoři, což podle stanice znamená, že se Rusko nezaplacené pokuty rozhodlo vymáhat.

Ruské úřady letos stanici vyměřily pokuty v celkové výši zhruba jednoho milionu dolarů (asi 21,7 milionu Kč), RFE/RL je odmítla zaplatit a obrátila se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Pražská burza dosáhla nového rekordu, je nejsilnější od ledna 2020

Pražská burza dosáhla nejsilnější úrovně od konce loňského ledna. Index PX dnes stoupl o 1,48 procenta na 1121,81 bodu. Posílily téměř všechny hlavní emise. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Vývoj indexu pražské burzy je od loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nemoci covid-19, silně ovlivňován vývojem epidemické situace. V lednu a únoru 2020 se index PX pohyboval až nad 1100 body. V březnu po potvrzení prvních nákaz a souvisejícím omezení obchodu, služeb, kultury, sportu či cestování se index propadl až na 690 bodů.

V létě posílil skoro na 1000 bodů, ale při podzimní druhé vlně epidemie se propadl zhruba na 840 bodů. Letos v lednu burza posílila nad 1070 bodů, po následném zesílení epidemie však index opět kolísal. Od začátku března epidemie zase zpomaluje a index postupně roste.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Vyšetřovatel kauzy kolem dotace na stavbu Farmy Čapí hnízdo Nevtípil ke konci května končí u policie, odchází do civilu, uvedl Ekonomický deník.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Kroos je v karanténě, v závěru sezony Realu asi nepomůže

Fotbalový Real Madrid se zřejmě bude muset v závěru sezony obejít bez svého klíčového hráče Toniho Kroose. Jednatřicetiletý německý záložník se v minulých dnech setkal s osobou pozitivně testovanou na koronavirus, a přestože mu následný test vyšel negativně, je podle klubu z preventivních důvodů v karanténě.

Vzhledem ke zdravotnímu protokolu ligy Kroos nezasáhne do nedělního utkání s Athleticem Bilbao a nejistá je i jeho účast v závěrečném ligovém zápase proti Villarrealu příští týden. V podobné situaci byl před měsícem jeho spoluhráč Federico Valverde, kterému pozitivní testy vyšly až pár dní po karanténě.

Real po čtvrtečním vítězství nad Granadou (4:1) drží nadále šance na obhajobu titulu, dvě kola před koncem ztrácí dva body na vedoucí Atlético Madrid. Vedle Kroose bude tým trenéra Zinédinea Zidanea v příštím duelu zřejmě postrádat i zraněného kapitána Sergia Ramose, Daniho Carvajala či Lucase Vázqueze. Vrátit by se do sestavy naopak mohl obránce Raphaël Varane.

Zdroj: ČTK
Další zprávy