Sparta padla v Hradci, tragická třináctka pro Chomutov

Zlín slavil 85 let hokeje. V retro dresech od Bati
Na zápas s Litvínovem, při kterém se 85. výročí klubu slavilo, se dostavila řada klubových legend. Památný dres převzala například manželka Luďka Čajky Renata
Nebo otec slavného odchovance Karla Rachůnka.
Manželka Luďka Čajky, podle kterého je pojmenován zlínský zimní stadion, se postarala i o úvodní buly zápasu.
Fanoušků do ochozů dorazilo něco přes 5800. Vstupné stálo symbolických 85 korun.
19. 1. 2014 21:32

Praha - Tradičně všech sedm zápasů nabídla v neděli svým fanouškům hokejová Tipsport extraliga, tentokrát v rámci již 40. kola.

V odpoledním duelu vyhrála Slavia doma 4:1 nad Kladnem a udržela v elitní osmičce soutěže. Tři body vybojoval také sedmý Zlín, který si dokázal poradit po výsledku 2:1 s Litvínovem. Velký obrat ve prospěch hostí viděli fanoušci v Liberci, kde hostující Třinec vyhrál 6:2.

Jitř třináctou porážku v řadě zaznamenali hokejisté posledního Chomutova, kteří prohráli doma 1:2 s Karlovými Vary. Zpět na devátou pozici se probili hokejisté Pardubic, kteří dokázali na domácím ledě zdolat po výsledku 3:2 brněnskou Kometu.

Naopak mistrovská Plzeň zdolala Vítkovice až 3:2 na nájezdy a promarnila tak šanci se alespoň na pár hodin dotáhnout bodově na druhý hradecký Mountfield. Ten navíc dokázal souboj nejlepších týmů extraligy vyhrát, když porazil 3:2 v nájezdech pražskou Spartu.

Růžička si vzal oddechový čas už ve druhé třetině

Úvodní minuty zápasu nabídly dvě přesilové hry, ale výraznou gólovou šanci si v prvních deseti minutách nevytvořil ani jeden tým. Do vedení poslal Slavii ve 12. minutě z dorážky Poletín. Kladno si v závěru první části vytvořilo tlak, z něj se ale nic i přes několik šancí neurodilo.

Na začátku druhé části měli Rytíři výhodu přesilové hry, branku v ní ale paradoxně vstřelila Slavia. Po chybě kladenské obrany ujeli ve 24. minutě Tomica s Poletínem, který zvýšil na 2:0. Reputaci ve svých přesilovkách si Kladno napravilo ve 33. minutě, když Furcha nekompromisně propálil Miloslavu Hořavovi.

Hosté zabrali a kouč Růžička si tak netradičně už ve 39. minutě vzal oddechový čas, aby své hráče uklidnil. Tah mu vyšel skvěle, chvíli po pauze se totiž prosadil obr Valach a následně Slavia ustála dvě oslabení v krátkém čase za sebou. Kladno v nich velmi snadno ztrácelo pásmo. Na konečných 4:1 pro Slavii pět minut před koncem zvyšoval Krenželok.

Plzni vychytal výhru skvělý Mensator

Výhrami namlsané Vítkovice začaly i proti Plzni zhurta a Mensator už ve druhé minutě bravurně lapačkou zneškodnil sólový nájezd Svačiny. Skóre tak nakonec otevřeli Západočeši. Burger se Stehlíkem si nedůsledně přehazovali puk ve vlastním obranném pásmu tak dlouho, až jim ho vypíchl Indrák a bekhendovým blafákem nedal zblízka Šindelářovi šanci.

Role se obrátily a Plzeň herně povyrostla. Její vedení mohl dvakrát navýšit Kašpařík, povedlo se to ale až Pletkovi. Vítkovice ale brzy znovu postavil na nohy Svačina a jeho druhé gólové sólo. Ostravané pak měli více ze hry, ale jejich aktivita začala plodit příležitosti až ve druhé polovině zápasu po vyrovnávací trefě Koloucha.

Plzeň brzdila vítkovickou vitalitu a pohyb fauly, ale Mensator se překonával a zápas tak dospěl až do prodloužení. V něm byli daleko blíž ke druhému bodu Plzeňští, jenomže promarnili několik pološancí a stoprocentní příležitost Vlasákem, který z brankoviště ležérně zamířil jen do konstrukce odkryté obrány. Nájezdy rozhodl forhendovou kličkou ve druhé sérii Straka.

Před zápasem proběhl slavnostní ceremoniál, kterého se zúčastnily klubové legendy. Primátor Zlína a prezident klubu Miroslav Adámek předal všem zúčastněným historické retro dresy ze třicátých let. Několik slov pronesl i ředitel extraligy Josef Řezníček.

Zlín oslavil 85. výročí založení klubu vítězně

Slavnostní buly vhodila Renata Čajková, manželka tragicky zesnulého Luďka Čajky, na jehož počest je pojmenovaný zlínský zimní stadion. První třetinu odehráli hráči Zlína v modrobílých retro dresech s červeným nápisem Baťa ze 30. let minulého století.

V úvodním dějství viděli diváci rychlý hokej, v němž byli aktivnější Zlínští. Ve druhé polovině první třetiny ze série vyloučení potrestal prohřešek Jánského Kubiš, jenž obelstil gólmana Francouze.

I přes inkasovanou branku byli aktivnější domácí a jejich herní převahu potvrdil v brejku v prostředním dějství Okál. Na začátku poslední části Severočeši ke vstřelení kontaktního gólu nevyužili přesilovku, to se jim povedlo až v 54. minutě. Na vyrovnání a pokažení oslav 85. výročí od založení zlínského klubu to ale již nestačilo.

Liberec dostal doma nakládačku od Třince

Liberečtí, v jejichž sestavě se po dvouzápasové pauze vynucené zraněním opět objevil kapitán Nedvěd, měli lepší vstup do utkání, první branku ale vstřelili zásluhou Rufera hosté. V polovině třetiny byl vyloučen domácí Vitásek, kterého o chvíli později následoval Čutta. A Třinečtí dlouhou výhodu pěti proti třem dokázali přetavit v druhou branku, kdy se ostrou ranou trefil Martin Růžička.

Liberecký kapitán Nedvěd ve 24. minutě vrátil svůj tým do hry tvrdou střelou z mezikruží. A o tři minuty později Vampola vyhrál vhazování v útočném pásmu a Nedvěd podruhé mířil přesně. Domácí byli po vyrovnání na koni, ale nevyužili toho. Vlastní nedisciplinovaností naopak nabídli Třinci dvě dvojnásobné přesilovky.

V té první se ještě ubránili, ale závěr třetiny byl pro Bílé Tygry jako ve zlém snu. Nejprve Roth využil početní výhodu a strhl vedení na třineckou stranu. A v poslední minutě zaúřadovala dvojice ve vlastním oslabení Rákos a Martin Růžička, kteří dvěma góly v rozmezí 13 vteřin zvýšili při trestu Trončinského na 5:2.

Drama na východě Čech pro Pardubice

Pardubičtí nasadili novou posilu z ruského Omsku Pjanova a ten se hned v prvním střídání uvedl šikovnou přihrávkou do dobré šance Endálovi. Brno mělo v první třetině k dispozici hned tři přesilové hry a jednu využilo. Kempného prudký pas usměrnil do branky Němec.

Druhá třetina byla na brankové situace o poznání výživnější. Ve 23. minutě se přesně pod břevno trefil Tybor, ale za minutu vrátil Kometě vedení Kováčik, který úspěšně úřadoval kolem branky. Brankář Komety odolával až do 35. minuty, kdy se v tísni opět prosadil Tybor. Za sedmdesát devět vteřin Pardubice poprvé zásluhou Somíka v zápase vedly.

Na tahu byli tentokrát hosté a v úvodu třetí třetiny sevřeli soupeře v jeho obranném pásmu. Hudáček úspěšně čelil zejména střelám od modré čáry. Po jedné takové se Kometa radovala z vyrovnání, ale kvůli zásahu vysokou holí nebyl gól uznán. Hektický závěr nakonec domácí ustáli.

Chomutov? Bída, bída, bída

Karlovarští se v Chomutově ujali vedení už v 17. vteřině utkání. Balán získal kotouč napadáním v útočné třetině a osamocený Pohl s přehledem překonal Růžičku. Zvýšit mohl Zaťovič, který se dostal do samostatného úniku, ale s jeho blafákem si chomutovský brankář poradil. Domácí sice dostali do hry přesilové hry, ani v těch se ale prosadit nedokázali.

Ve druhé třetině byli aktivnější domácí hokejisté, ale jedinou branku vstřelily Karlovy Vary v přesilové hře. Po kombinaci se prosadil u levé tyčky Zaťovič, který zakončoval po Pohlově přihrávce. A domácí následně opět ukazovali svojí střeleckou nemohoucnost.

V závěrečné části hry očekávaný tlak Chomutova nepřišel, naopak do šancí se dostávaly Karlovy Vary. Nejdříve v rychlém protiútoku Pohl těsně minul Růžičkovu branku, vzápětí také Micka a Radim Hruška. Utkání zdramatizoval necelých devět minut před koncem Kubinčák, který tečoval nahození Pulpána od modré čáry. Hosté si ale další cenné body pohlídali.

Mountfield poprvé v sezóně porazil Spartu

Ve šlágru kola si to rozdaly dva nejlepší týmy soutěže. Na ledě hradeckého Mountfield začala daleko lépe pražská Sparta a pohodu ve vedoucí branku Klimka ve 12. minutě. Jenže více hosté z převahy nevytěžili a pykali.

Ve druhé třetině totiž domácí zabrali, také díky zbytečným vyloučením soupeře za vyhazované kotouče do hlediště, a hráči Mountfieldu trestali - nejprve se trefil v přesilovce od modré Vydarený, v 52. minutě opět v početní převaze vyrovnával na 2:2 Dej.

Sparťané totiž dvě minuty před tím dostal do vedení nenápadnou akcí důrazný Kumstát. Ve zbytku zápasu se přelévaly akce ze strany na stranu, ovšem ani po 65 minutách nebyl vítěz znám a rozhodnout museli nájezdy.

V těch se jako jediný z pěti exekutorů prosadil ve druhé sérii chytrým zakončením mezi Pöpperleho betony zkušený Kudrna. Domácí tak poprvé v letošní v sezóně dokázali lídra soutěže porazit, Sparta i přes prohru vede ligu o 16 bodů a daleko více může Jandače a spol. mrzet odstoupení kanonýra Petra Tona již v první třetině.

40. kolo hokejové extraligy:

HC Slavia Praha - Rytíři Kladno 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 12. Poletín (Stránský), 24. Poletín (Tomica, Valach), 44. Valach (Langhammer), 55. Krenželok (Bednář) - 33. M. Hořava (T. Kaberle, Patera). Rozhodčí: Šír, Turčan - Lhotský, J. Svoboda. Vyloučení: 8:5. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 4396.

Slavia: Furch - Kadlec, Wharton, Knot, Kolařík, Valach, Štich, Holub - Bednář, Langhammer, Krenželok - Žejdl, P. Jelínek, Tomica - Skokan, V. Růžička ml., Sklenář - Stránský, Klhůfek, Poletín. Trenéři: V. Růžička st. a Weissmann.

Kladno: Cikánek - T. Kaberle, David Růžička, Doudera, Černošek, P. Hořava, L. Procházka - Bílek, Dragoun, M. Hořava - Tenkrát, Patera, Kuchler - S. Treille, Zagrapan, Rudovský - Strnad, Lukáč, Havlíček. Trenéři: Čelanský, Neliba a Zajíc.

HC Vítkovice Steel - HC Škoda Plzeň 2:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky a nahrávky: 15. Svačina (Šedivý, Sloboda), 31. Kolouch (Kucsera, E. Němec) - 7. Indrák, 14. Pletka (Slovák, Duda), rozhodující sam. nájezd Martin Straka. Rozhodčí: Polák, Čech - Tošenovjan, Hlavatý. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 7379.

Vítkovice: Šindelář - M. Hruška, Barinka, Sloboda, Kudělka, Kovář, Stehlík, Bail - Šedivý, Burger, Húževka - Huna, Roman, Svačina - Vandas, Valčák, Szturc - Kucsera, Kolouch, E. Němec. Trenéři: Oremus a Šimíček.

Plzeň: Mensator - J. Jeřábek, Moravčík, Marcel, Slovák, Boháč, Mozík - Kratěna, Lev, Martin Straka - Duda, Vlasák, Pletka - Indrák, Kašpařík, Schleiss - M. Dvořák, T. Sýkora, Pitule - na nájezdy navíc J. Sýkora. Trenéři: Razým a Michal Straka.

PSG Zlín - HC Verva Litvínov 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 15. Kubiš (Leška, Marušák), 26. Okál (Tesařík, P. Sedláček) - 55. Ručinský (Jurčík, Kousalík). Rozhodčí: Fraňo, Minář - J. Ondráček, Komárek. Vyloučení: 3:10, navíc Matějíček (Zlín) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:0. Diváci: 5868.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Tesařík, Urbanec, Matějíček, Řezníček, od 27. navíc Valenta - Balaštík, Leška, O. Veselý - Okál, Čajánek, F. Čech - Kubiš, Holík, Köhler - J. Ondráček, Melenovský, P. Sedláček. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a Hrazdira.

Litvínov: Francouz - Stříteský, Chaloupka, Posmyk, Pavelka, Pavlík, Kousalík - Jánský, Piroš, Ručinský - J. Černý, Skuhravý, Lukeš - Martynek, Jurčík, Trávníček - Rapáč, Majdan, Gerhát. Trenéři: Rulík a M. Hořava st.

Bílí Tygři Liberec - HC Oceláři Třinec 2:6 (0:2, 2:3, 0:1)

Branky a nahrávky: 24. Nedvěd (Gřegořek), 27. Nedvěd (Vampola) - 6. Rufer (D. Květoň, Peterek), 10. Martin Růžička (Roth, Trončinský), 38. Roth (D. Nosek), 40. Rákos (Martin Růžička), 40. Martin Růžička (Rákos), 55. Polanský (Polák). Rozhodčí: Horák, Pešina - Bádal, Lučan. Rozhodčí: Pešina, Horák - Bádal, Lučan. Vyloučení: 7:10. Využití: 1:1. V oslabení: 0:2. Diváci: 5598.

Liberec: Schwarz - Čutta, Gřegořek, Voráček, Výtisk, Hunkes, Čakajík, Vitásek - Nedvěd, Vampola, Bulíř - Bartek, Bulík, Víšek - Valský, T. Urban, J. Vlach - Jass, Filippi, Zacha. Trenéři: Hynek a M. Černý.

Třinec: Hrubec - Roth, Galvas, Trončinský, Linhart, D. Nosek, Krejčí, Kania - Martin Růžička, Polanský, Polák - Orsava, Bonk, Rákos - D. Květoň, Peterek, Rufer - Hrňa, Matuš, Foltýn. Trenéři: Kalous a P. Marek.

HC ČSOB Pojišťovna Pardubice - HC Kometa Brno 3:2 (0:1, 3:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 23. Tybor (Kolář), 35. Tybor (Pjanov), 36. Somík (Radil) - 10. Němec (Kempný), 24. Kováčik (J. Hruška). Rozhodčí: Hradil, Husička - Bláha, Kostka. Vyloučení: 3:5, navíc T. Svoboda (Brno) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 9121.

Pardubice: Hudáček - Zdráhal, Píša, Benák, Ďaloga, Gregorc, Vašíček - P. Sýkora, Cetkovský, Somík - Radil, T. Zohorna, T. Nosek - Kolář, Nahodil, Tybor - Endál, Pjanov, Číp. Trenéři: Venera a Říha ml.

Brno: Trvaj - Dujsík, Jan Hanzlík, Kováčik, Kempný, Žižka, Kuboš - Š. Novotný, J. Hruška, Jakub Svoboda - T. Svoboda, V. Němec, J. Káňa II - Dočekal, Koreis, Burian - P. Mrázek, H. Zohorna, Wasserbauer. Trenéři: Kýhos, Pešout a Beran.

Piráti Chomutov - HC Energie Karlovy Vary 1:2 (0:1, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 53. Kubinčák (Pulpán, Šagát) - 1. Pohl (Balán), 28. Zaťovič (Pohl, Rýgl). Rozhodčí: Hodek, Šindler - Jelínek, Pešek. Vyloučení: 4:7, navíc Malec (Chomutov) 10 min. Využití: 0:1. Diváci: 4299.

Chomutov: Martin Růžička - J. Mrázek, Malec, Lojek, Pulpán, Havel, Krstev, Bartejs - Šagát, J. Straka, Hřebejk - D. Hruška, Bartečko, Bomersback - O. Kaše, Sikora, Kampf - Račuk, Kůs, Kubinčák. Trenéři: Beck, Martínek, R. Kaše.

Karlovy Vary: Závorka - Rýgl, Bičánek, Šmach, J. Drtina, Dresler, Gulaši, Schusser - Pohl, Balán, Zaťovič - Hovorka, Vachovec, R. Dlouhý - Zucker, Kverka ml., Kytnár - Tomeček, R. Hruška, Micka. Trenéři: Mlejnek, Kverka st. a Kněžický.

Mountfield Hradec Králové - HC Sparta Praha 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 1:0, 1:1 - 0:0)

Branky a nahrávky: 27. Vydarený (Frühauf, Kudrna), 52. Dej (Mikuš, Marha), rozhodující sam. nájezd Kudrna - 12. Klimek (Hrbas, Polášek), 50. Kumstát. Rozhodčí: Hribik, Pavlovič - Podrazil, Zavřel. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. Diváci: 5323.

Hradec Králové: Kacetl - Harant, Vydarený, Pláněk, Mikuš, Ptáček, Frühauf - Kudrna, Mertl, Šimánek - Dej, Marha, L. Květoň - Pospíšil, Knotek, Škoda - Švihálek, Červený, Rousek. Trenéři: Draisaitl a Kučera.

Sparta: Pöpperle - Pilař, Polášek, Sičák, Švrček, Hrbas, Kubát - P. Ton, J. Hlinka, T. Rachůnek - Kumstát, Pech, Buchtele - Klimek, Simon, I. Rachůnek - Bahenský, Přibyl, Forman - od 15. navíc D. Kočí. Trenéři: Jandač a Moták.

1. Sparta Praha 40 28 1 4 7 164:78 90
2. Hradec Králové 40 17 10 3 10 100:84 74
3. Plzeň 40 20 4 3 13 102:93 71
4. Vítkovice 40 18 4 4 14 126:111 66
5. Brno 40 19 3 2 16 100:89 65
6. Třinec 40 19 3 2 16 105:105 65