Simon vládl produktivitě českých hráčů v AHL. Celkově byl ale padesátý

18. 4. 2016 12:44
Dominik Simon v dresu Pittsburghu
Dominik Simon v dresu Pittsburghu | Foto: Reuters

New York - Hokejový útočník Dominik Simon z celku Wilkes-Barre/Scranton byl nejproduktivnějším českým hráčem základní části nižší zámořské AHL. Jednadvacetiletý sparťanský odchovanec, jehož loni draftoval Pittsburgh, si na farmě Penguins připsal v 68 zápasech 48 bodů za 25 branek a 23 asistencí. Celkově Simon, který do zámoří odešel z Plzně, skončil v pořadí AHL na 50. pozici.

Následoval na 73. místě forvard Martin Frk z Grand Rapids, jenž zaznamenal v 67 utkáních 44 bodů a s 27 góly se dělil o šesté místo mezi kanonýry. V AHL nastoupilo v sezoně celkem 31 českých hráčů a 13 z nich se zároveň představilo v této sezoně v NHL.

Do slavné soutěže se premiérově dostali po startu sezony v AHL útočníci Radek Faksa z Dallasu, Tomáš Nosek z Detroitu, Simon, obránci Vojtěch Mozík z New Jersey, Jakub Nakládal z Calgary a brankář Roman Will v Coloradu. Devatenáctiletý forvard Pavel Zacha po sezoně strávené v Sarnii v juniorské OHL stihl za New Jersey poslední zápas základní části a pak zamířil na farmu do Albany.

Naopak z NHL putovali během sezony na farmu bek Michal Jordán z Caroliny do Charlotte, současný hráč Floridy Jakub Kindl ještě při působení v Detroitu do Grand Rapids a útočníci David Pastrňák z Bostonu do Providence, Dmitrij Jaškin ze St. Louis do Chicaga Wolves a z Anaheimu do San Diega Jiří Sekáč, jenž pak po angažmá v Chicagu Blackhawks dohrál ročník v Arizoně.

Na zkoušku působil v AHL v prosinci v Lake Erie obránce Jan Hejda. Sedmatřicetiletý mistr světa z roku 2005 ale nakonec smlouvu v prvním týmu Columbusu nezískal. Zadák Petr Zámorský, současný člen českého reprezentačního týmu, sehrál v úvodu sezony deset utkání v záložním týmu New York Rangers v Hartfordu a pak odešel do švédského Örebra.

Sezona po skončení základní části v AHL pokračuje v bojích o Calderův pohár pro Mozíka se Zachou z Albany, útočníka Jakuba Vránu s brankářem Vítkem Vaněčkem z Hershey, Frka s Noskem v Grand Rapids, Simona, Lukáše Sedláka z Lake Erie, Ondřeje Kašeho ze San Diega, Matěje Stránského z Texasu a gólmana Marka Mazance z Milwaukee.

Faksa nastupuje v prvním týmu Dallasu v bojích o Stanleyův pohár. Další útočník Dominik Uher z Wilkes-Barre/Scranton si v únoru poranil rameno a sezona pro něj skončila.

Kanadské bodování nižší zámořské hokejové soutěže AHL:

1. Ch. Bourque (Hershey) 72 80 (30+50)
2. Griffith (Providence) 57 77 (24+53)
3. Brennan (Toronto Marlies) 69 68 (25+43)
4. Chochlačev (Providence) 60 68 (23+45)
5. Jeffrey (Wilkes-Barre/Scranton) 64 64 (20+44)
6. Miele (Grand Rapids) 75 62 (18+44)
7. Czarnik (Providence) 68 61 (20+41)
8. Holloway (St. John's) 70 61 (19+42)
9. Rantanen (San Antonio) 52 60 (24+36)
10. Arcobello (Toronto Marlies) 49 59 (25+34)
50. Simon (Wilkes-Barre/Scranton) 68 48 (25+23)
73. Frk (Grand Rapids) 67 44 (27+17)
113. Stránský (Texas) 74 39 (23+16)
131. P. Straka (Lehigh Valley) 64 37 (19+18)
163. J. Vrána (Hershey) 36 34 (16+18)
202. T. Nosek (Grand Rapids) 70 30 (15+15)