Shanahan: Rozhodčí nevidí fauly na Jágra

SportPlus, The New York Times
2. 2. 2007 8:11
New York - Střední útočník a doyen sestavy New York Rangers, osmatřicetiletý Brendan Shanahan, mohl odepsat zápas NHL ze začátku týdne proti Torontu Maple Leafs jako dobře odehranou těsnou prohru 1:2, již rozhodlo několik náhodných odražených puků.

Pro Shanahana to byl jenom jeden zápas z mnoha. Byl to jeden z těch zápasů, kdy soupeř téměř sváže Jaromíra Jágra do kozelce - a projde mu to. Shanahan řekl, že to viděl v letošní sezoně už tolikrát, že je čas promluvit.

"Dostává naloženo každý zápas," řekl Shanahan. "Mats Sundin jde poprvé na led, je faulovaný a je z toho přesilovka. Jaromír Jágr vozí někoho na zádech celou sezonu. Nevím, čím to je, jestli mají rozhodčí proti němu nějaký předsudek... Faulují ho po odehrání puku. Jdou po něm, výš, než je dovoleno. Jako kdyby rozhodčí pískali podle nějakých jiných pravidel, když je u toho Jágr."

• Výsledky všech odehraných zápasů NHL najdete ZDE

Po většinu nepovedené letošní sezony se Rangers spoléhají, že skórovat za ně bude Jágrův útok. Když se stane, že se to nepovede, jako proti Torontu, mají se střelbou problém. Jejih jediný gól padl v přesilové hře, když se v druhé třetině Jágrova střela odrazila od Shanahanovy brusle.

Jaromír Jágr v zápase s Washigtonem
Jaromír Jágr v zápase s Washigtonem | Foto: Reuters

Ale Rangers hráli jen dvě přesilovky, zatímco Toronto šest; i to přimělo Shanahana, aby si otevřel ústa. Ve svém věku a s tím, co dokázal, je jedním z nejrespektovanějších hráčů NHL. Ví, že jej lidé poslouchají, když mluví, a rozhodl se toho využít.

"V NBA se nikdo nemohl pověsit na Michael Jordana při každé střele." řekl Shanahan. "Jágr to tak má celý rok. Vidím to na vlastní oči a celou dobu mi o nejde na rozum." Shanahan řekl, že za svého působení nezažil rozhodčí pískat tak benevolentně od dob, kdy do NHL přišel - jako jeden z prvních (post)sovětských hokejistů - Vjačeslav Fetisov.

Trenér Rangers Tom Renney byl Shanahanovým prohlášením trochu překvapen, ale souhlasil s ním. "Říkáte si, co se to děje," řekl Renney. " Jágr sám sebe nekomentoval, ale k  rozhodčí, se vyjádřil. "Je jasné, že (Toronto) hrálo víc přesilovek. Nevím, jak se to stalo. Někdy abyste radši zavřeli oči."

Rangers i tak hráli dobře; jejich zápas rozhodl ve prospěch Javorových listů až v poslení třetině z brejkového protiútoku Mats Sundin. Také brankář Toronta Andrew Raycroft se o španou náladu Jezdců svou měrou zasloužil, když pochytal 37 střel a v poslední třetině přestál veliký nápor.

Oba týmy daly v druhé třetině po gólu z přesilovky, přičemž oba padly odrazem o brusli. Po Shanahanově gólu přišlo vyrovnání Alexeje Ponikarovského, jehož střela s odrazila od bruslí obránce Rangers Aarona Warda. Sundin pak v sedmí minuté třetí části hry rozhodl, když jeho spoluhráč Ian White  zachytil pčihrávku obránce domácích Karla Rachůnka a poslal jej do brejku.

Pro Rangers to znamená další ztrátu v boji o play-off, v němž se o sedmé místo ve Východní konferenci přetahují s Tampou, Pittsburghem a právě s Torontem. Zároveň si pohoršili bilanci na 25 vítězství a 22 porážek při čtyřech remízáach; co víc, doma v Madison Square Garden vyhráli méně než polovinu zápasů.