Selänne se loučí bronzem a rekordy. Američané v křeči

Šťastný Teemu Selänne.
Rozhodli dvěma góly během 11 vteřin ve 22. minutě, které vstřelili autor dvou branek v utkání Teemu Selänne a Jussi Jokinen.
Gólman Tuukka Rask, který kvůli nemoci vynechal semifinále se Švédskem, vychytal čisté konto.
První velké šance měli Američané, v páté minutě při vyloučení Selänneho zkoušel na Raska hned třikrát vyzrát Van Riemsdyk..
Ve 14. minutě musel Rask čelit trestnému střílení. Timonen odpálil zlomenou hokejku do cesty Keslerovi, který měl u mantinelu v držení puk,...
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
22. 2. 2014 18:14
Hokejisté Finska slaví bronz z olympiády v Soči.

Soči - Hokejisté Finska obhájili bronzové medaile z Vancouveru, když dnes v duelu o třetí místo smetli frustrované Američany 5:0. Finská legenda Teemu Selänne vstřelila dva góly a s 25 brankami a 43 body vládne střeleckým a bodovým tabulkám pod pěti kruhy.

Pro Finy je to šestá olympijská medaile, když ke dvěma stříbrům přidali čtvrtý bronz, Američané potvrdili, že se jim pod pěti kruhy mimo zámořská kluziště nedaří, naposledy slavili stupně vítězů v Sapporu 1972, kde skončili stříbrní.

"Je lepší vyhrát bronz, než prohrát a mít stříbro. Je to nejkrásnější pocit za celou mojí kariéru v reprezentaci," citují Selänneho oficiální stránky turnaje, finský veterán šestou účastí na OH vyrovnal rekord krajana Raima Helminena.

Oba týmy vstoupily do zápasu trochu opatrně. Spád dostal zápas až po neuvěřitelném závaru před brankou Quicka, kterému pomohl obětavým zákrokem na brankovišti i Kessler, který vykryl střelu Jokinena.

Američané ale zase zahrozili po kuriózní situaci. Timomen poslal Kesslerovi zlomenou hokejku pod nohy a to se trestá trestným střílení. Prováděl ho Kane, ale blafákem Raska neoklamal. Před koncem první třetiny ještě ujel Pacioretty, ale finský gólman opět zakročil.

Kane byl smutným hrdinou zápasu

Po přestávce Finsko soupeře dokonale zaskočilo. Nejprve Selänne bekhendem prostřelil Quicka a jedenáct sekund na to přidal pohotovou střelou druhou trefu Jokinen.

Smutným hrdinou útočník Kane, po faulu Komarova měl možnost snížit z dalšího trestného střílení. Tentokrát Kane volil střelu a trefil tyč. "Měl jsem šance a žádnou jsem neproměnil. Byl to frustrující večer," litoval po zápase Patrick Kane.

Jeho smolný příběh pokračoval. Těsně před koncem druhé třetiny už se radoval z gólu, ale puk jen proletěl boční sítí. Po přestávce mu bylo ještě hůř. Útočník Chicaga totiž tentokrát sám fauloval a při přesilovce přidal Hietanen třetí trefu.

Definitivní nálepku na finské zlato dal druhým gólem Selänne, který využil přihrávky Granlunda a po něm ještě Määttä. Američané tak museli překousnout nejen čtvrté místo na turnaji, ale také vysokou porážku 0:5.

"Chtěli jsme dneska vyhrát pro naši zemi, pro náš tým a taky je tu několik hráčů, kteří jsou tu pravděpodobně naposledy. Proto je to speciální," dodal Timonen.

Veškeré informace o hokejovém turnaji na olympiádě v Soči naleznete zde.

XXII. zimní olympijské hry v Soči:

Hokej - muži:

O 3. místo:

USA - Finsko 0:5 (0:0, 0:2, 0:3)

Branky a nahrávky: 22. Selänne (Mikael Granlund, Korpikoski), 22. J. Jokinen (Lehterä, Kontiola), 47. Hietanen (T. Ruutu, Lepistö), 50. Selänne (Mikael Granlund, Korpikoski), 54. Määttä (Lehterä, J. Jokinen). Rozhodčí: Olenin (Rus.), Peel (USA) - Ch. Carlson (Kan.), Dědulja (Běl.). Vyloučení: 6:2. Využití: 0:2. Diváci: 9052.

USA: Quick - McDonagh, Suter, Orpik, Carlson, Fowler, Shattenkirk, Faulk - Callahan, Backes, Brown - Kesler, Parise, P. Kane - Kessel, Pavelski, Van Riemsdyk - Oshie, P. Stastny, Pacioretty - Wheeler. Trenér: Dan Bylsma.

Finsko: Rask - Vatanen, Timonen, Salo, Määttä, Hietanen, Lepistö, Väänänen, Kukkonen - Selänne, Korpikoski, Mikael Granlund - Komarov, T. Ruutu, O. Jokinen - Lehterä, Kontiola, J. Jokinen - Pihlström, Immonen, Salminen. Trenér: Erkka Westerlund.