Sekáč: Kdyby nevyhráli KHL Rusové, začaly by se dít věci

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 4. 2014 9:00
Už jen postupem do semifinále a finále Kontinentální ligy vstoupili hokejisté pražského Lva do historie soutěže jako první neruský tým, který se dostal tak daleko.
Přestože Jiří Sekáč nevstřelil v letošním play off ještě ani gól, věří, že v nadcházejícím finále s Magnitogorskem střelecké trápení protrhne a pomůže Lvu k zisku Gagarinova poháru.
Přestože Jiří Sekáč nevstřelil v letošním play off ještě ani gól, věří, že v nadcházejícím finále s Magnitogorskem střelecké trápení protrhne a pomůže Lvu k zisku Gagarinova poháru. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Už jen postupem do semifinále a finále Kontinentální ligy vstoupili hokejisté pražského Lva do historie soutěže jako první neruský tým, který se dostal tak daleko.

Pokud by však Lev triumfoval i ve finále Gagarinova poháru s Magnitogorskem, jeho hráči si uvědomují, že by tím strhli lavinu, po níž by vedení soutěže nenechalo v současném systému soutěže kámen na kameni. 

"Je to pořád ruská liga a nebudou (Magnitogorsk) chtít, aby si to odvezl tým z jiné země. Bude to hodně náročné, ale nemyslím si, že by to bylo nějak ovlivněné. Ale musím uznat, že pokud by nevyhráli Rusové po hrách v Soči ani KHL, byl by to pro ně velký problém a během letní přestávky by se asi začaly dít se soutěží velké věci," řekl Aktuálně.cz jednadvacetiletý útočník Lva Jiří Sekáč před odjezdem do Magnitogorsku.

Jirko, nebojíte se toho, že vedení soutěže udělá všechno pro to, aby vyhrál Magnitogorsk, tedy ruský tým?
Jako že by se rozhodčí zbláznili? Za ty tři roky, co KHL hraju, jsem se s tím nesetkal, v play off rozhodčí pískají navíc výborně. Nechávají hru volnější, hokej má náboj. Takže nevěřím tomu, že by nás ve finále nějak řezali.

Vezměme to tedy z druhého konce. Necítíte teď větší zodpovědnost uspět poté, co váš sesterský tým Sparta vypadl 'už' v semifinále?
Nevím, jak to berou ostatní kluci. Já se snažím okolní vlivy nevnímat, snažím se soustředit na hokej než na tlaky z vyšších míst. 

V úvodu soutěže se však váš tým trápil. Tehdy jste asi nepomýšleli na to, že byste to mohli dotáhnout až do finále, že?
Před sezonou ani třeba v její polovině jsme na to určitě nepomýšleli. Měli jsme ambice dostat se třeba do druhého kola play off. Ale teď už finále není až takové překvapení. Když jsem viděl, jakou ten tým má sílu, tak jsem začal věřit tomu, že bychom to mohli uhrát. Navíc nám nahrály výsledky ostatních sérií.

Jak moc stojí za úspěchem týmu finský kouč týmu Kari Jalonen, který se k týmu připojil právě v říjnu?
Kari je výborný kouč. Za tu dobu, co tady je, s námi udělal velký kus práce. Jsem spokojený s tím, jak probíhají tréninky, zápasy. Kouč dokáže v danou chvíli vyhodnotit tu situaci správně. Má velkou zásluhu na tom, že jsme tak daleko. A jestli je tvrdý? Každý trenér musí mít respekt, umí si ho zjednat. Občas v kabině zvýší hlas, když neděláme to, co máme.

Jaká je podle vás hlavní příčina, že jste se probojovali až do finále?
Určitě jsme silní v obraně. Dokážeme se v důležitých okamžicích soustředit, semknout se v jeden tým. Jeden šlape za druhého, blokujeme střely. Máme proto šanci porazit i Magnitogorsk. 

Pojďme k soupeři. Co vymyslíte proti elitnímu prvnímu útoku soupeře Mozjakin - Kovář - Zaripov, který naprosto ovládl produktivitu základní části?
Určitě to není tak, že by měli jenom jeden útok. Nikdy by jeden útok nedotáhl ten tým až do finále. Ale soupeř to bude mít těžké, když se nám podaří eliminovat sílu jejich elitní formace. My určitě nebudeme hrát žádnou osobku. Máme čtyři výtečné lajny, které je dokážou ubránit.

Především v přesilovkách je Metallurg velmi silný. Vy jste naopak nejlepší tým KHL v oslabení. Připravovali jste se na tréninku nějak zvlášť na jejich početní výhody?
Vůbec nijak jsme se na jejich přesilovky nepřipravovali. My totiž oslabení vůbec netrénujeme. Máme sehrané zkušené dvojice, které chodí na oslabení spolu, a těm my věříme. A zatím ta oslabení zvládají skvěle. Spíš jsme si opakovali, že musíme být ukáznění a nesmíme být často vylučovaní.

Magnitka má v gólmanu Košečkinovi nejlepšího gólmana play off. Prozradíte, co jste v tréninku vymýšleli 'na něj? 
Musíme hrát stejně jako dosud, mít pořád nějakého hráče před ním, aby střely neviděl. To pak může mít brankář formu, jakou chce, a je mu to k ničemu. 

V základní části jste prakticky od úvodu do konce vévodil střeleckým a bodovým statistikám týmu. V play off jste se však ještě netrefil. Co se stalo?
Člověk to v hlavě má, že se trošku trápí. Čím déle to trvá, tím se to zhoršuje. Věřím ale, že mi tam ve finále něco spadne a že právě moje góly nám pomohou k výhrám. Hlavní ale je, že se daří střelecky naší lajně a také ostatním útokům, to pak není důležité, že zrovna vy góly nedáváte.

Každopádně vašimi výkony jste teď vzbudili v Česku velké halo. Předpokládá se, že by v domácích zápasech mohl padnout divácký rekord soutěže. Sledujete obrovský zájem diváků o vstupenky na finále? 
Je jasné, že je zájem velký. Třeba už i mě lidi prosí o vstupenky. Ale je to limitované, musím sehnat lístky hlavně pro rodinu a nejbližší známé. Jinak toho moc neudělám. Samozřejmě vnímám, že podobně jsou na tom i ostatní kluci z týmu, takže to vážně vypadá, že padne nějaký rekord. 

Jak jste vůbec přijal fakt, že budete domácí zápasy hrát stejně jako finále konference s Jaroslavlí v O2 areně?
Bude tam výborná atmosféra. Když se sejdou fanoušci, tak je tam hlučno. Sedačky jsou blíž k ledu než na Spartě, takže to hráči trochu jinak prožívají než tady.

Sledujete po očku, jak vypadají průběžné nominace hráčů do reprezentace před šampionátem v Minsku? Už vás vůbec oslovil trenér Růžička, nebo teprve čeká, až dohrajete finále? 
Rád bych si na mistrovství světa zahrál. Kdo taky ne, že jo? Ale s panem Růžičkou jsem nebyl v kontaktu. Že o mně takhle mluví, že bych tam mohl jet, je samozřejmě hezké, ale teď se spíš soustředím na finále. 

Pokud by se vám podařilo ve finále střelecky uspět a zároveň jste se zúčastnil šampionátu v Minsku, asi by vás Lev v klubu pro další sezonu jen těžko udržel, že?
Každý takový úspěch je pro mou další kariéru určitě plus. Mám sen o NHL, ale jak jsem říkal, teď neřeším nic jiného než Lev. Chci udělat všechno pro to, abychom vyhráli celou ligu. Probíhají nějaká jednání, ale agenti se mě teď nesnaží do ničeho tlačit a chtějí, abych se soustředil na hokej.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Olympionička Fišerová zahájila sezonu slalomářského SP bronzem

Kanoistka Tereza Fišerová obsadila třetí místo v úvodním závodu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze. Českou olympioničku v Troji porazily Němka Andrea Herzogová a suverénní vítězka Jessica Foxová z Austrálie, jež jako jediná z deseti finalistek projela trať čistě.

Jediná česká finalistka Fišerová se dopustila jednoho dotyku stejně jako Herzogová. Na trať se vydala díky druhému místu v semifinále jako předposlední a musela ještě čekat na výkon Britky Mallory Franklinové. Světová šampionka z roku 2017 si připsala také "šťouch" a skončila čtvrtá se ztrátou 81 setin na českou vicemistryni Evropy.

Gabriela a Martina Satkovy vypadly v semifinále. V následujícím finále kanoistů bude české barvy hájit další olympionik Lukáš Rohan. Vojtěch Heger a Václav Chaloupka do jízd o medaile nepostoupili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy