Sekáč: Kdyby nevyhráli KHL Rusové, začaly by se dít věci

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
17. 4. 2014 9:00
Už jen postupem do semifinále a finále Kontinentální ligy vstoupili hokejisté pražského Lva do historie soutěže jako první neruský tým, který se dostal tak daleko.
Přestože Jiří Sekáč nevstřelil v letošním play off ještě ani gól, věří, že v nadcházejícím finále s Magnitogorskem střelecké trápení protrhne a pomůže Lvu k zisku Gagarinova poháru.
Přestože Jiří Sekáč nevstřelil v letošním play off ještě ani gól, věří, že v nadcházejícím finále s Magnitogorskem střelecké trápení protrhne a pomůže Lvu k zisku Gagarinova poháru. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Už jen postupem do semifinále a finále Kontinentální ligy vstoupili hokejisté pražského Lva do historie soutěže jako první neruský tým, který se dostal tak daleko.

Pokud by však Lev triumfoval i ve finále Gagarinova poháru s Magnitogorskem, jeho hráči si uvědomují, že by tím strhli lavinu, po níž by vedení soutěže nenechalo v současném systému soutěže kámen na kameni. 

"Je to pořád ruská liga a nebudou (Magnitogorsk) chtít, aby si to odvezl tým z jiné země. Bude to hodně náročné, ale nemyslím si, že by to bylo nějak ovlivněné. Ale musím uznat, že pokud by nevyhráli Rusové po hrách v Soči ani KHL, byl by to pro ně velký problém a během letní přestávky by se asi začaly dít se soutěží velké věci," řekl Aktuálně.cz jednadvacetiletý útočník Lva Jiří Sekáč před odjezdem do Magnitogorsku.

Jirko, nebojíte se toho, že vedení soutěže udělá všechno pro to, aby vyhrál Magnitogorsk, tedy ruský tým?
Jako že by se rozhodčí zbláznili? Za ty tři roky, co KHL hraju, jsem se s tím nesetkal, v play off rozhodčí pískají navíc výborně. Nechávají hru volnější, hokej má náboj. Takže nevěřím tomu, že by nás ve finále nějak řezali.

Vezměme to tedy z druhého konce. Necítíte teď větší zodpovědnost uspět poté, co váš sesterský tým Sparta vypadl 'už' v semifinále?
Nevím, jak to berou ostatní kluci. Já se snažím okolní vlivy nevnímat, snažím se soustředit na hokej než na tlaky z vyšších míst. 

V úvodu soutěže se však váš tým trápil. Tehdy jste asi nepomýšleli na to, že byste to mohli dotáhnout až do finále, že?
Před sezonou ani třeba v její polovině jsme na to určitě nepomýšleli. Měli jsme ambice dostat se třeba do druhého kola play off. Ale teď už finále není až takové překvapení. Když jsem viděl, jakou ten tým má sílu, tak jsem začal věřit tomu, že bychom to mohli uhrát. Navíc nám nahrály výsledky ostatních sérií.

Jak moc stojí za úspěchem týmu finský kouč týmu Kari Jalonen, který se k týmu připojil právě v říjnu?
Kari je výborný kouč. Za tu dobu, co tady je, s námi udělal velký kus práce. Jsem spokojený s tím, jak probíhají tréninky, zápasy. Kouč dokáže v danou chvíli vyhodnotit tu situaci správně. Má velkou zásluhu na tom, že jsme tak daleko. A jestli je tvrdý? Každý trenér musí mít respekt, umí si ho zjednat. Občas v kabině zvýší hlas, když neděláme to, co máme.

Jaká je podle vás hlavní příčina, že jste se probojovali až do finále?
Určitě jsme silní v obraně. Dokážeme se v důležitých okamžicích soustředit, semknout se v jeden tým. Jeden šlape za druhého, blokujeme střely. Máme proto šanci porazit i Magnitogorsk. 

Pojďme k soupeři. Co vymyslíte proti elitnímu prvnímu útoku soupeře Mozjakin - Kovář - Zaripov, který naprosto ovládl produktivitu základní části?
Určitě to není tak, že by měli jenom jeden útok. Nikdy by jeden útok nedotáhl ten tým až do finále. Ale soupeř to bude mít těžké, když se nám podaří eliminovat sílu jejich elitní formace. My určitě nebudeme hrát žádnou osobku. Máme čtyři výtečné lajny, které je dokážou ubránit.

Především v přesilovkách je Metallurg velmi silný. Vy jste naopak nejlepší tým KHL v oslabení. Připravovali jste se na tréninku nějak zvlášť na jejich početní výhody?
Vůbec nijak jsme se na jejich přesilovky nepřipravovali. My totiž oslabení vůbec netrénujeme. Máme sehrané zkušené dvojice, které chodí na oslabení spolu, a těm my věříme. A zatím ta oslabení zvládají skvěle. Spíš jsme si opakovali, že musíme být ukáznění a nesmíme být často vylučovaní.

Magnitka má v gólmanu Košečkinovi nejlepšího gólmana play off. Prozradíte, co jste v tréninku vymýšleli 'na něj? 
Musíme hrát stejně jako dosud, mít pořád nějakého hráče před ním, aby střely neviděl. To pak může mít brankář formu, jakou chce, a je mu to k ničemu. 

V základní části jste prakticky od úvodu do konce vévodil střeleckým a bodovým statistikám týmu. V play off jste se však ještě netrefil. Co se stalo?
Člověk to v hlavě má, že se trošku trápí. Čím déle to trvá, tím se to zhoršuje. Věřím ale, že mi tam ve finále něco spadne a že právě moje góly nám pomohou k výhrám. Hlavní ale je, že se daří střelecky naší lajně a také ostatním útokům, to pak není důležité, že zrovna vy góly nedáváte.

Každopádně vašimi výkony jste teď vzbudili v Česku velké halo. Předpokládá se, že by v domácích zápasech mohl padnout divácký rekord soutěže. Sledujete obrovský zájem diváků o vstupenky na finále? 
Je jasné, že je zájem velký. Třeba už i mě lidi prosí o vstupenky. Ale je to limitované, musím sehnat lístky hlavně pro rodinu a nejbližší známé. Jinak toho moc neudělám. Samozřejmě vnímám, že podobně jsou na tom i ostatní kluci z týmu, takže to vážně vypadá, že padne nějaký rekord. 

Jak jste vůbec přijal fakt, že budete domácí zápasy hrát stejně jako finále konference s Jaroslavlí v O2 areně?
Bude tam výborná atmosféra. Když se sejdou fanoušci, tak je tam hlučno. Sedačky jsou blíž k ledu než na Spartě, takže to hráči trochu jinak prožívají než tady.

Sledujete po očku, jak vypadají průběžné nominace hráčů do reprezentace před šampionátem v Minsku? Už vás vůbec oslovil trenér Růžička, nebo teprve čeká, až dohrajete finále? 
Rád bych si na mistrovství světa zahrál. Kdo taky ne, že jo? Ale s panem Růžičkou jsem nebyl v kontaktu. Že o mně takhle mluví, že bych tam mohl jet, je samozřejmě hezké, ale teď se spíš soustředím na finále. 

Pokud by se vám podařilo ve finále střelecky uspět a zároveň jste se zúčastnil šampionátu v Minsku, asi by vás Lev v klubu pro další sezonu jen těžko udržel, že?
Každý takový úspěch je pro mou další kariéru určitě plus. Mám sen o NHL, ale jak jsem říkal, teď neřeším nic jiného než Lev. Chci udělat všechno pro to, abychom vyhráli celou ligu. Probíhají nějaká jednání, ale agenti se mě teď nesnaží do ničeho tlačit a chtějí, abych se soustředil na hokej.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty, kteří byli schováni v autě

Policie a celníci na Vysočině zadrželi tři migranty z Turecka, které převážel rumunský řidič schované v autě. Dva migranti byli nezletilí. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí z Vysočiny Dana Čírtková. Dodala, že auto zadrželi na 111. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu.

Migranti se pohybovali podle Čírtkové po území EU bez platných dokladů. Při výslechu uvedli, že cestovali z Turecka letecky do Srbska, poté v nákladovém prostoru nákladního vozidla jeli do Bulharska a dále do Rumunska. Zde nastoupili do dodávky, kterou řídil občan Rumunska. S ním jeli do Maďarska, odtud přes Slovensko do České republiky. Jejich cílovými státy podle policie měly být Německo a Francie.

„Po provedení všech úkonů správního řízení byli dva šestnáctiletí mladíci na základě předběžného opatření okresního soudu ve čtvrtek 16. září umístěni do zařízení pro cizince v Praze. S dospělým cizincem jsme zahájili správní řízení ve věci ukončení přechodného pobytu a poté mu udělili výjezdní příkaz,“ uvedl vedoucí odboru cizinecké policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Oldřich Chaloupka.

Řidiče dodávky policisté podezírají z přečinu organizování a umožnění nedovoleného překročení státní hranice. Muž je stíhán na svobodě a v případě prokázání viny mu hrozí až dvouleté vězení.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Národní pouť k výročí sv. Ludmily pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát

Národní pouť k výročí 1100 let od smrti svaté Ludmily v Tetíně na Berounsku dnes pokračovala mší, kterou sloužil papežský legát Christoph Schönborn. Jde o jednu z hlavních částí programu. Přijelo několik tisíc věřících. Mše se konala na louce na kraji obce. Dopravu návštěvníků zajišťovala i kyvadlová autobusová doprava, přijeli také lidé v Moravy, někteří byli v krojích.

Starosta Tetína a předseda spolku Svatá Ludmila Martin Hrdlička při zahájení mše řekl, že čeští historici a genealogové zjistili, že je kardinál Schönborn přímým potomkem svaté Ludmily. "Proto jsme připravili certifikát, který tuto skutečnost dokládá," dodal Hrdlička.

Schönborn se narodil na zámku Skalka, v roce 1945 byla jeho rodina vysídlena v rámci odsunu Němců, poté žila převážně v Rakousku. Papežský legát je jmenovaný přímo papežem při mimořádných příležitostech. Schönborn také v Tetíně vyřídil osobní pozdravy od papeže Františka. V úvodní části mše se s věřícími pomodlil česky, i když nejprve zmínil, že přes své předsevzetí se česky nenaučil.

Pouť začala v pátek přivezením lebky české světice z Prahy, dnes odpoledne bude vystavena v místním kostele svaté Ludmily. Dnešní program doplní koncert, výstava i vyhlášení celosvětového srazu Ludmil a Bořivojů. Přemyslovský kníže Bořivoj byl Ludmiliným manželem.

Příběh zakladatelky přemyslovské dynastie a babičky svatého Václava dnes připomene i prezentace poutní cesty po stopách Ludmiliných potomků nebo loutkové ztvárnění legendy o této světici. Národní pouť pokračuje i v neděli.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

V Paříži dokončili zabezpečovací práce na katedrále Notre-Dame

V Paříži skončily práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, kterou předloni v dubnu poničil rozsáhlý požár. Nyní tak může začít vlastní obnova chrámu, oznámily v sobotu francouzské úřady. Katedrála patřila k nejnavštěvovanějším památkám v Evropě vůbec, její zničení tak vyvolalo ohlasy po celém světě.

"Práce na zabezpečení a zpevnění katedrály Notre-Dame, které začaly 16. dubna 2019 (den po požáru), byly úspěšně završeny v souladu se stanoveným harmonogramem," citovala agentura AFP z úředního komuniké. Katedrála je nyní zcela zabezpečená. Předchozí fáze zahrnovala odstranění lešení, které bylo na místě v době požáru, odmontování a odvoz velkých varhan, zkoušky čištění ve dvou kaplích, instalaci opěr pod oblouky, zajištění místa, kde trojlodím katedrály prochází příčná loď, a roztřídění a odklizení ruin.

Souběžně s tím se připravovala fáze obnovy, uvádí komuniké. První restaurační práce by měly začít nadcházející zimu. Prezident Emmanuel Macron uvedl, že rekonstrukce katedrály by měla být hotova do pěti let. Podle AFP už je ale jasné, že se stavební práce nepodaří ve stanovené lhůtě dokončit.

V hlavní lodi katedrály se má 16. dubna 2024 znovu sloužit mše, jak loni v prosinci oznámil generál Jean-Louis Georgelin. Tohoto bývalého náčelníka generálního štábu Macron před časem pověřil dohledem nad rekonstrukcí chrámu. Nyní se připravuje vypsat řízení na výběr podniků, které se budou na obnově chrámu podílet. Na začátku září také podle komuniké začalo hloubkové čištění interiérových stěn a podlah.

Světoznámou architektonickou a církevní památku v srdci Paříže zachvátily plameny 15. dubna 2019. Oheň se rozšířil v krovu a pohltil rozsáhlé části této středověké budovy. Příčina požáru ještě nebyla zcela objasněna. Katastrofu mohla způsobit závada v elektroinstalaci nebo nedopalek cigarety. Památku chráněnou organizací UNESCO před požárem navštěvovalo na 13 milionů lidí ročně.

Při požáru se uvolnilo několik desítek tun olova z konstrukce gotické budovy, které i v podobě toxického olověného prachu zamořilo okolí. Prostranství u katedrály proto muselo projít hloubkovým čištěním.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Seznam zakázaných anabolik se rozroste o 53 nových látek. Počítá s tím návrh, který v pondělí projedná vláda

Nově budou na seznamu například buserelin, deslorelin a gonadorelin, které jsou součástí registrovaných veterinárních léčivých přípravků. Změna reaguje na nové látky s anabolickým a jiným hormonálním účinkem, které odhalují policisté a celníci. Jejím cílem je zabránit jak nabídce, tak i zneužívání těchto preparátů. 

Nové látky s anabolickým nebo jiným hormonálním účinkem zneužívají podle předkladatelů návrhu nejen profesionální, ale i amatérští sportovci a další veřejnost. "Výroba těchto látek probíhá nelegálně bez kontroly státních orgánů, čímž je významně zvýšeno riziko ohrožení zdraví jejich uživatelů, a to zejména z dlouhodobého hlediska," uvedlo ministerstvo spravedlnosti. Připomnělo, že dopingové látky mohou mít vedlejší účinky, které se nemusí projevit hned, ale až o několik let později.

Výroba, přechovávání, nabízení, prodej či poskytnutí anabolik obsažených v příslušném nařízení vlády je trestným činem, za který hrozí v základní sazbě až roční vězení. Při spojení s organizovanou skupinou působící ve více státech nebo při způsobení těžké újmy na zdraví nejméně dvou lidí lze pachateli uložit až 12 let odnětí svobody.

Stávající seznam zakázaných anabolik nabyl stejně jako trestní zákoník účinnosti 1. ledna 2010 a od té doby na něj žádné nové látky nepřibyly. "Naopak na trhu s látkami s hormonálním účinkem dochází k velmi rychlému a neustálému vývoji," upozornilo ministerstvo.

Seznam nových látek ministerstvo konzultovalo s policií, celníky a Antidopingovým výborem ČR. Vychází také ze seznamu, který vede Světová antidopingová agentura (WADA). "Tyto látky nemají využití v chemickém, farmaceutickém či jiném průmyslu. Jejich případné využití pro výzkumné, vědecké či velmi omezené terapeutické účely bude umožněno pouze v konkrétně stanovených případech," uzavřel úřad. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy