Revolucionář Lintner hájí bojkot a oponuje Vůjtkovi: Že nám jde o funkce? Směšné

Daniel Poláček Daniel Poláček
2. 11. 2015 6:24
Hokejová krize na Slovensku může vyústit v blamáž na nadcházejícím mistrovství světa v Rusku. Takřka padesátka elitních hráčů nadále odmítá reprezentovat, dokud nebudou nové volby šéfa svazu. Tím je stále Igor Němeček, který však podle hokejistů vyhrál nedemokraticky. "Hráči jednoznačně deklarovali svůj postoj a sdělili svoje požadavky. Ty ale nejsou splněné, a tak bojkot trvá. A bude trvat dál, pokud se nic nezmění," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Richard Lintner, neúspěšný volební kandidát, jenž má podporu veřejnosti.
Richard Lintner
Richard Lintner | Foto: ČTK

Bratislava - Hokejová krize na Slovensku neutichá, naopak. Reálně hrozí, že tamní národní mužstvo odehraje nadcházející mistrovství světa v Rusku s béčkovým týmem. Elitní hráči, kterých je takřka padesát, totiž nadále odmítají reprezentovat, neboť chtějí nové volby šéfa svazu.

Igor Němeček podle nich zvítězil nedemokraticky a neférově, neboť mohl spoléhat i na hlasy svých zaměstnanců. Muž, který ve vrcholných funkcích svazu působí už 16 let, se však hájí tím, že vyhrál podle platných stanov. A odstupovat se mu nechce.

Bojkot reprezentantů proto trvá. Účastní se ho 18 z 25 hráčů, kteří naskočili na světovém šampionátu v Česku, či všichni hokejisté z NHL. Pokud se do příštího MS nic nezmění, Slovensko čeká mezinárodní ostuda.

"Doufám, že k tomu nedojde, ale jediný člověk, který to má v rukou, je náš prezident svazu. Doufám, že to nedopustí," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Richard Lintner, neúspěšný volební kandidát, za nímž stojí většina veřejnosti i elitních reprezentantů, a momentální šéf slovenské extraligy.

A.cz: Novou funkci jste podle svých slov přijal, protože vám poskytuje nezávislost na svazu. Ten ale přeci jen nějaké pravomoci má, platí například ligové rozhodčí. Zaznamenal jste od svazu nějaký tlak?

Richard Lintner: Ne, myslím si, že ta podepsaná smlouva je celkem jednoznačná a my díky ní máme dost významnou autonomii v rámci řízení ligy. Jisté propojení se svazem samozřejmě existuje, ale nemůžu říct, že by mě to nějakým způsobem limitovalo.

Společnost Pro-Hokej, pod jejíž záštitou řídíte slovenskou ligu, sídlí ve stejné budově jako svaz. Setkáváte se tedy s lidmi, proti kterým jste bojoval ve volbách. Jak to na vás působí?

V první řadě je fajn, že sedím nad nimi. (smích) Ale to je jen tak na odlehčení. Jinak jsem nad tím moc nepřemýšlel. Musím říct, že se příliš nepotkáváme, jen občas na sebe narazíme na chodbě. Náš konflikt ale není osobní, říkám to pořád. Máme ale diametrálně odlišné názory na to, jak by měl fungovat hokej na Slovensku. V tom spočívá můj opoziční postoj. Soužití v jedné budově nevidím jako problém.

Nadále trvá bojkot slovenských reprezentantů, kteří požadují nové volby. Jednání se pořád nikam neposunula?

Co vím, tak hráči jednoznačně deklarovali svůj postoj a sdělili svoje požadavky. Ty ale nejsou splněné, a tak bojkot trvá. A bude trvat dál, pokud se nic nezmění. Uvidíme.

"Zpochybňovat upřímnost postoje reprezentantů je směšné"

Nebojíte se, že bojkot může časem "vyprchat"? Na blížícím se Německém poháru už bude Slovensko reprezentovat i trojice hráčů, která se k bojkotu původně připojila.

Nevidím v tom problém. Já to vnímám tak, že skupina lidí si stojí na nějakém přesvědčení a nikdo je k němu nenutí. Pokud některý z hráčů usoudí, že to, co svaz nabízí, je přijatelné, můžou svůj názor změnit. To podtrhuje zdravost postoje těch kluků. I v Česku si asi dokážete představit, jak silný musí být podnět, aby se obrovské množství hráčů – prakticky celá elita – dalo dohromady a jednoznačně vyslovilo svůj názor. To je velmi výjimečné a obdivuhodné.

Opravdu to může skončit až tím, že Slovensko přijede na mistrovství světa s béčkovým týmem?

Doufám, že k tomu nedojde, ale jediný člověk, který to má v rukou, je náš prezident svazu. Doufám, že to nedopustí.

Současný kouč české reprezentace Vladimír Vůjtek, který dříve vedl Slovensko, prohlásil v rozhovoru pro časopis Týden, že bojkotující reprezentanti nebojují proti současnému šéfovi Igoru Němečkovi, ale o pozice ve svazu. Co na to říkáte?

Zaprvé musím říct, že nevím, co řekl pan Vůjtek. Nečetl jsem to, ale zpochybňovat upřímnost postoje reprezentantů, kteří takto významně stojí za svým názorem, je doslova směšné.

Pan Vůjtek argumentoval tím, že dříve revoluční nálady nezaznamenal. Doslova uvedl: "Němeček je tam patnáct let, nikdo proti němu neměl za celé roky výhrady."

Ale volby byly v létě. Můžu říct i za sebe, že jako reprezentanti jsme tu situaci vždycky vnímali a mezi sebou ji analyzovali, ale tehdejší stav jsme respektovali. Počkali jsme si na období jednou za čtyři roky, kdy je možné se zamyslet nad tím, jak se věci dělají a jestli bychom dokázali přijít s nějakým lepším řešením. S tím jsme přišli a věřili jsme, že je z nabídky nejlepší. Nepřišli jsme s tím dřív, protože jsme féroví. Myslím si, že takový postoj by měl být pro společnost vzorový.

Pokud nakonec dojde na nové volby, budete znovu kandidovat na šéfa svazu, i když teď vykonáváte jinou funkci?

Netuším. V rámci našeho týmu to vždy funguje tak, že se vyhodnotí situace a všichni se dohodnou na tom, kdo bude kandidátem. Pokud v létě budou nové volby, jsem sám zvědavý, na jakém kandidátovi se shodneme.

"Tabulkové odstupné bychom upravili"

Jedním z cílů vašeho programu je pozvednout hokejovou mládež. Co je na současné práci s ní špatně?

V první řadě je problém image a identita našeho hokeje. Na základě toho, jakou ji vytváří svaz, je vnímaná veřejností. Momentálně dětem nabízíme nejpopulárnější sport. Rodiče dětí od pěti do sedmi let ale hledají i prostředí, kde z jejich dětí budou růst lidské osobnosti a kde jejich děti získají dostatečné vzdělání. V této sféře nenaplňujeme potenciál, který hokej má. O tomhle tématu se toho dá říct hodně, měli jsme to i v našem volebním programu, který je veřejně dostupný.

V českém hokeji se nejen v souvislosti s mládeží mluví o tabulkovém odstupném, které stále funguje i na Slovensku. Jak se k němu stavíte?

Máme velmi jednoznačný postoj, přivítali bychom koncept, který by tuto otázku vyřešil tak, že buď by odstupné bylo velmi symbolické, nebo by bylo nahrazené jinou alternativou. Zdá se, že teď v konečném důsledku platí místo klubů rodiče, což bychom neradi podporovali. Máme připravené úvahy, jak to vyřešit, ale samozřejmě je to otázka na větší diskusi než jen v rámci našeho týmu.

Odstupné tedy zrušit, případně výrazně snížit?

Tenhle systém se nám nelíbí, takže bychom ho jistě minimálně upravili. Na Slovensku momentálně prochází hlasováním v parlamentu nový zákon o sportu. Pokud projde, tak by měl od 1. ledna 2016 tyto věci upravovat.

Český svaz nesouhlasí se zrušením odstupného a argumentuje také tím, že by pak nebylo dost peněz na mládež. Vy si to nemyslíte?

Spíš bych se ptal, jestli někdo někdy analyzoval, kde končí peníze, které se v rámci odstupného platí.

Mimochodem, jaké to je, vrhnout se do významné hokejové funkce prakticky hned po ukončení hráčské kariéry? Není to příliš velký skok?

Je to nová pozice, ale musím říct, že v posledních letech jsem většinu svého volného času nelenil a velmi aktivně se zapojoval například do zastupování hráčů nebo marketingových aktivit v rámci Dukly Trenčín. Hodně jsem se snažil zapojit do managementu i v zahraničí, hodně jsem se informoval. Myslím, že zkušenosti, které jsem získal, jsou zajímavé. A momentální reálnou prací se ještě rozšiřují.

 

Právě se děje

Další zprávy