Seabrook už je lepší než Chelios. Teď chce ještě pohár

ČTK ČTK
8. 6. 2015 14:52
Na kontě má zatím sedm gólů, stejně jako hlavní hvězda soupeře ve finálové sérii Steven Stamkos z Tampy. Pro třicetiletého Kanaďana znamenala právě sedmá trefa historický zápis u Blackhawks.
Brent Seabrook ve finále NHL 2015
Brent Seabrook ve finále NHL 2015 | Foto: Reuters

Chicago - Obránce Brent Seabrook z Chicaga patří k nevýraznějším postavám letošních vyřazovacích bitev zámořské NHL o Stanleyův pohár. A velmi překvapivě je také jedním z jeho nejlepších střelců. Na kontě má zatím sedm gólů, stejně jako hlavní hvězda soupeře ve finálové sérii Steven Stamkos z Tampy. Pro třicetiletého Kanaďana znamenala právě sedmá trefa historický zápis u Blackhawks.

Seabrookův gól z druhého finále, jímž vyrovnal ve třetí třetině na 3:3, znamenal nový klubový rekord v počtu gólů obránce v play off. Čtrnáctka draftu 2003 se díky němu odpoutala od velikána Chrise Cheliose, jenž skóroval šestkrát na konci sezony 1991/92, kdy se Chicago dostalo do finále, ale proti Pittsburghu s Jaromírem Jágrem v sestavě neuhrálo ani jediný zápas.

O rekordu neměl tušení

Seabrook, jenž v Chicagu strávil celou svou dosavadní kariéru v NHL, zároveň vylepšil svůj celkový gólový účet v play off na 19 gólů a v čele tohoto přehledu v rekordních zápisech Blackhawks srovnal krok s dosud vedoucími Bobem Murraym a Dougem Wilsonem. Než mu to však zámořští novináři připomněli, neměl o něčem takovém vůbec ponětí.

"Nejsem tu kvůli svým osobním zájmům a rekordům," zdůraznil Seabrook, že by nerad vyšel nakonec přes výtečné osobní statistiky naprázdno jako Chelios před 23 lety. "Jsme tu všichni proto, abychom vyhráli Stanley Cup. To je to jediné, na co se náš tým soustředí. Tohle je nejlepší čas z celého roku, jsme ve výborné pozici a už se těšíme na další zápas," vyhlížel Seabrook pokračování série, v níž je zatím vyrovnaný stav 1:1.

Rodák z Richmondu, jenž nechyběl u předchozích dvou triumfů Chicaga v letech 2010 a 2013 a je také olympijským vítězem (2010), je jednou z klíčových postav týmu. Patří mezi elitní kvarteto extrémně vytížených hráčů defenzivy Blackhawks, z něhož všichni hrají v průměru přes 25 minut na zápas. A kromě práce v obraně stihl dát sedm branek, což z něho dělá třetího nejlepšího střelce mužstva po ofenzivních hvězdách Patricku Kaneovi a Jonathanu Toewsovi. Přidal také čtyři asistence.

Talent na důležité branky

Seabrook skóroval v každé sérii, kterou Blackhawks absolvovali. Dokáže navíc často udeřit v klíčových okamžicích. "Má talent na góly v prodloužení nebo takových chvílích, kdy to hodně potřebujeme. Jako naposledy ve druhém utkání," ocenil i přes porážku 3:4 jeho přínos kapitán Toews.

"Cítím, že když mu v takových okamžicích dáte puk do slibné pozice, tak to většinou využije. Měl jsem silný pocit, že dá gól, když jsem mu ve druhém utkání nahrával. A opravdu - dal ho," řekl Toews. "Hraje skvělý hokej po celém ledě, ale tím, že má hlavu nahoře, tak umí dobře najít díry, aby puk prošel až ke gólmanovi," všiml si Toews.

Zatímco v základní části vykázal Seabrook efektivitu střelby 4,4 procenta a za 82 zápasů vsítil osm branek, v play off narostla na skvělých 18,9 procenta. "Myslím, že je v play off mimořádný. Připadá mi, že se zlepšuje s každým kolem, s každou sérií. A vypadá, že povstane vždy v těch nejdůležitějších chvílích zápasů. Je pro nás hrozně důležitým hráčem," prohlásil kouč Joel Quenneville.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Egyptské úřady zadržují loď, která téměř týden blokovala Suezský průplav. Požadují po jejím majiteli odškodné 916 milionů dolarů, píše Reuters

Zdroj: ČTK
Další zprávy