Schyluje se k dohodě. Hráči z NHL hrát v Soči zřejmě budou

ČTK Sport ČTK, Sport
10. 5. 2013 18:15
Vyplývá to z vyjádření šéfa Mezinárodní hokejové federace IIHF Reného Fasela a také předního zástupce zámořské NHL Billa Dalyho během dnešního společného setkání v dějišti mistrovství světa.
Claude Giroux a Sidney Crosby by neměli na olympijských hrách v Soči chybět.
Claude Giroux a Sidney Crosby by neměli na olympijských hrách v Soči chybět. | Foto: Reuters

Stockholm - Olympijský turnaj v Soči v příštím roce se nejspíš znovu uskuteční za účasti největších hvězd světového hokeje.

Vyplývá to z vyjádření šéfa Mezinárodní hokejové federace IIHF Reného Fasela a také předního zástupce zámořské NHL Billa Dalyho během pátečního společného setkání v dějišti mistrovství světa ve Stockholmu.

"Pracujeme tvrdě na tom, abychom dali dohromady poslední kousíčky a zajistili účast hráčů z NHL v Soči. Ještě nám zbývá pár věcí k dořešení, ale tak jako vždy - zůstávám optimistou," uvedl Fasel, aniž by však stanovil konkrétní datum, kdy by mohla být konečná dohoda uzavřena.

Daly: Dohoda je opravdu blízko

Přestože před časem byly obě strany v otázce opětovné účasti hvězd NHL zdrženlivější, Daly Faselův optimismus sdílí.

"Pracujeme s předpokladem, že hráči NHL v Soči budou hrát. Musíme ještě vyřešit některé věci s IIHF a Mezinárodním olympijským výborem, ale cílem zůstává, aby Soči bylo pátými hrami za sebou s účastí hráčů NHL," ujistil Daly.

Nastínil také, že posledními hracími dny v NHL budou 7. a 8. únor, přičemž hráči se do dějiště olympijského turnaje dostanou nejpozději 10. února.

Den nato bude k dispozici trénink a ve středu 12. února již začne turnaj. Následně se NHL opět rozjede 25. února, tedy dva dny po odehrání olympijského finálového duelu.

Zbývá se jen domluvit na pojistkách

Zástupce komisionáře NHL Daly jako důležitý bod vypíchl otázku ohledně pojištění hráčů.

"To je potřeba vyjasnit, protože je tu samozřejmě zahrnut určitý risk, když vezmete v potaz, že na olympiádu pocestuje 160 až 180 hráčů, jejichž celkové kontrakty se pohybují v částce okolo tří miliard dolarů," upozornil Daly.

"To je risk, který je třeba pojistit. Zejména v případech zranění, která by hráči ukončila sezonu nebo i kariéru," dodal.

NHL budou na olympiádě opětovně zastupovat také rozhodčí - podle dohody s IIHF vyšle slavná liga do Soči sedm hlavních a šest čárových sudích.

V Soči bude o dva hráče navíc

Jednotlivé účastnické země budou muset nahlásit předběžné soupisky pět až šest týdnů před startem turnaje.

Změnou oproti předchozí olympiádě ve Vancouveru je navýšení míst na soupisce o dva hráče.

Zatímco na minulém turnaji mohli trenéři nominovat 20 hráčů do pole a tři gólmany, tentokrát to vedle tria brankářů bude 22 hokejistů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy