Národ optimistů. Devět z deseti Čechů sází, že Nory zdrtíme

Jakub Šafránek Jakub Šafránek
14. 5. 2013 9:30
Český tým byl před MS druhým největším favoritem na titul. A sázkaři mu věří i proti Norsku.
Prohra s Kanadou české sázkaře potěšila, tedy alespoň většinu z nich. Teď už se zase sází na vítězství.
Prohra s Kanadou české sázkaře potěšila, tedy alespoň většinu z nich. Teď už se zase sází na vítězství. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Víra Čechů v úspěch jejich týmu na mistrovství světa jde do desítek milionů korun.

Dvě největší sázkové kanceláře hlásí, že během šampionátu utrží zhruba půlmiliardu - a současně s tím, že se den před klíčovým zápasem o všechno proti Norsku lidem vrátila chuť sázet na český tým.

Klopýtání základní skupinou je zapomenuto, sázkaři jsou jako vojáci v jednotném šiku srovnáni v zástupu optimistů.

Podle dat Tipsportu a Fortuny sázející v úterním duelu s Norskem v devíti z deseti případů favorizují právě Hadamczikův tým.

A nedosti na tom, minimálně vyrovnané šance by měli mít Češi i ve čtvrtfinále, kde se podle všeho utkají s dosud neporaženými Švýcary.

Optimismus se zase vrací

Ostatně tuzemští sázkaři týmu nabitému zámořskými hvězdami věřili už před mistrovstvím světa, kdy byli Češi například podle objemu sázek považováni po Rusech za jedny z největších favoritů.

Mizerné výsledky z prvních zápasů na šampionátu nicméně způsobily, že se sázkaři začali od českého týmu prozatím odvracet a vsázeli větší "tutovky".

Třeba u Fortuny byl pro sázející nejvýnosnější duel Kanada - Česko (2:1), který jim vynesl výhry ve výši 3,5 milionu korun.

Podobnou jistotou se nyní zdá být úterní duel s Norskem. U jedničky českého trhu Tipsportu na výhru Tomáše Plekance a spol. vsází (s kurzem 1,3:1) plných 86 procent sázejících. Podobně to vidí i Fortuna (1,28:1, 92 procent věří Česku).

Švýcarsko? Věřily hrstky sázejících

Za předpokladu, že Češi klíčovou bitvu se Seveřany zvládnou, ovšem patrně budou muset na cestě za medailí ještě odklidit dosud suverénní Švýcarsko.

Ani tým, který v základní skupině Česku nadělil výprask 5:2, by ale neměl být alespoň dle bookmakerů tak velkou překážkou.

Na postup Helvétů do semifinále je totiž kurz 2:1, tedy minimálně stejně vysoký jako ten český (1,8:1 u Fortuny, 2:1 u Tipsportu).

A jen tak mimochodem: před šampionátem bylo na celkové vítězství Švýcarska na turnaji při kurzu 12:1 vsazeno u Fortuny pouhých 312 tiketů, ze kterých si sázející mohou odnést dohromady maximálně tisíc korun.

Podobně tomu bylo i u Tipsportu, kde si na titul Konfederace (při kurzu 55:1) vsadily jen desítky lidí (na rozdíl od Čechů).

Nejvyšší výhry? Do milionu

I kdyby ale na podobné překvapení došlo a sázkaři brali výhry za titul Švýcarska, v sázkových kancelářích z toho nikdo smutnit nebude.

Prohra favoritů totiž pochopitelně jen navyšuje zisky bookmakerů, zatímco očekávané výsledky obracejí tok peněz směrem k sázkařům.

Takovými duely byly například zápasy Kanada - Česko, Slovensko - Francie nebo Rusko - Lotyšsko. Jen pro představu: například za úspěšnou kombinaci výher Kanady (s Českem), Američanů (s Německem) a Rusů (nad Slovenskem) museli vyplatit bookmakeři jednomu odvážlivci plných 777 500 korun.

Naopak prohry Švédů se Švýcary či Finů s Němci zase pořádně ochudily peněženky tipérů. V případě prvního z duelů například Fortuna inkasovala plných šest milionů. 

Na šampionátu sázející prohrají

Ostatně celý šampionát bude podle všeho pro hlavní sázkové kanceláře výnosný, Tipsport i Fortuna jako největší hráči na trhu očekávají nárůst tržeb o 10-20 procent.

Orientačně tak tipující u sázkových kanceláří vsadí dohromady téměř půl miliardy (kolem 270 milionů v Tipsportu, 220 milionů ve Fortuně).

Z těchto sum je ale samozřejmě nutné odečíst výhry, které musí bookmakeři vyplatit. Obvykle se jejich výše pohybuje kolem 80-90 % vsazených částek (Fortuna), přičemž hodně závisí právě na překvapivých výsledcích, které turnaj provází.

Tak či tak i bookmakeři Čechům přejí. Krom národní příslušnosti je k tomu motivuje i fakt, že bez nich by jejich kanceláře opustily tisíce "svátečních sázkařů". Což je to poslední, co by si přáli.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pekhartův gól rozhodl o výhře fotbalistů Legie v Poznani

Český útočník Tomáš Pekhart skóroval v prvním kole polské ligy po koronavirové pauze a zařídil fotbalistům Legie Varšava výhru 1:0 v Poznani. Vedoucí celek tabulky díky jeho gólu ze 17. minuty udržel osmibodový náskok před gliwickými obhájci titulu.

Bývalý reprezentant Pekhart se v Ekstraklase trefil po únorovém přestupu z Las Palmas podruhé. Čtyři dny po 31. narozeninách snadno doklepl do opuštěné branky míč, který se k němu snesl po nedorozumění domácího gólmana se spoluhráči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy