San Jose vyřadili St. Louis a slaví historický postup do finále

26. 5. 2016 6:50
Radost Tomáše Hertla
Radost Tomáše Hertla | Foto: Reuters

New York - Hokejisté San Jose porazili v semifinále play off NHL St. Louis 5:2, vyhráli sérii 4:2 a poprvé v historii se probojovali do finále Stanley Cupu. V něm se utkají s vítězem souboje Pittsburgh-Tampa Bay, kde o postupujícím rozhodne dnešní sedmý zápas.

Největší úspěch v dějinách klubu, který v NHL působí od roku 1991, slaví i dva čeští hokejisté Polák a Hertl. Druhý jmenovaný si ve středu připsal asistenci u úvodního gólu utkání, který vstřelil ve 4. minutě Joe Pavelski.

Nejlepší střelec letošního play off se třinácti góly se nejlépe zorientoval u zadního mantinelu poté, co Joe Thornton neproměnil samostatný nájezd. Pavelski udělal rychlý výpad zpoza branky a u pravé tyče nadvakrát protlačil puk do sítě pod betonem brankáře Briana Elliotta, který po dvou zápasech na střídačce dostal znovu přednost před Jakem Allenem.

Žralokům vyšel i začátek druhé třetiny, kdy po pěti minutách přidal druhý gól Joel Ward, který tečoval nahození Brenta Burnse od modré čáry. Stejný hráč v úvodu třetího dějství zvýšil na 3:0, a když pak ve 49. minutě po rychlém přečíslení v útočném pásmu upravil na 4:0 Joonas Donskoi, bylo v podstatě rozhodnuto.

Vladimir Tarasenko sice poté svými prvními dvěma góly v sérii ještě zkorigoval skóre, vítězství domácích ale pečetil v poslední minutě trefou do prázdné branky při power play Logan Couture.

"Je to neuvěřitelné," radoval se bezprostředně po utkání útočník Joe Thornton. "Zvlášť, když se nám to povedlo ukončit na domácím ledě. Ti lidé tady na tohle čekali 25 let. Ano, a já už taky čekám dlouho. Jsou to krásné pocity," dodal šestatřicetiletý Thornton, jenž obléká dres Sharks od sezony 2005/2006.

Finále rozehrají San Jose v pondělí. Buď doma přivítají Tampu, nebo pocestují do Pittsburghu. "Být ve finále je pro všechny z nás úžasný pocit. Je za tím spousta práce a odříkání. Ale stále je před námi ještě celá jedna série. Musíme vyhrát ještě čtyři zápasy. Tohle je teprve třetí krok ze čtyř. Ale jsme připraveni udělat i ten poslední," řekl odhodlaně Couture.

Zatímco Sharks stále živí naději na zisk premiérového Stanley Cupu, Blues se triumfu zase nedočkají. Jejich maximem tak zůstává účast ve finále v letech 1968, 1969 a 1970. "Samozřejmě nás to teď hrozně mrzí," konstatoval kapitán David Backes. "Chybělo nám už jen šest výher a mohli jsme rozjet velkou párty. Bohužel, nic z toho nebude."

Semifinále play off NHL:

Západní konference - 6. zápas:

San Jose - St. Louis 5:2 (1:0, 1:0, 3:2)

Branky: 26. a 44. J. Ward, 4. Pavelski (Hertl), 49. Donskoi, 60. Couture - 52. a 57. Tarasenko. Střely na branku: 27:26. Diváci: 17.562. Hvězdy zápasu: 1. J. Ward, 2. Marleau, 3. Couture (všichni San Jose). Konečný stav série: 4:2.