Růžička: Slavit nic nebudeme, čas budeme mít po sezoně

17. 3. 2011 7:00
Vladimír Růžička by hráče pochválil i za prohru
Vladimír Růžička
Vladimír Růžička | Foto: HC Slavia Praha

Liberec - Ať je Vladimír Růžička, jaký chce, ať mu velká řada fanoušků nemůže přijít na jméno, jedno se mu musí nechat. V rozhodujících chvílích umí své mužstvo vyhecovat tak, že zpravidla odchází ze zápasu jako vítěz.

Jeho bilance a zároveň bilance 'jeho' Slavie v rozhodujících zápasech je unikátní. Z jedenácti utkání, kdy se muselo rozhodnout, vyhrála Slavia v deseti případech.

Při tom desátém však Slavia doslova utekla hrobníkovi z lopaty. Ve středečním 7. zápase čtvrtfinále play off prohrávala Slavia na ledě Liberce ještě necelých pět minut před koncem o dvě branky, přesto se nakonec radovala z vítězství.

Slavia otočila sedmý duel s Tygry a čeká ji semifinále
Nedvěd: Frustrující. Bušili jsme jako hluší do vrat

Výhru 4:3 v prodloužení a tím i postup do semifinále zajistil Slavii gólem v čase 73:05 útočník Tomáš Svoboda, který necelé minutu a šest sekund před koncem třetí třetiny zařídil vyrovnáním na 3:3 prodloužení.

"Rozhodnout mohl kdokoli, ale vychází to teď na Tomáše (Svobodu), v dalším zápase to může bejt někdo jinej. Slavit nic nebudeme, na to budeme mít dost času po sezoně," řekl po zápase novinářům nezvykle rozradostněný Růžička.

Jak vám bylo v prodloužení, kdy musel brankář Miroslav Kopřiva čelit jedné střele za druhou?
Míra chytá celou sezonu výborně, je to vynikající brankář a jsem rád, že to potvrzuje právě v play off, navíc je to i vynikající kluk do kabiny.

Jaký je podle vás hlavní důvod, že jste na úkor favorita dokázali postoupit?
Musím hráčům ještě jednou poděkovat, porazit mužstvo jako Liberec, kterej byl pro mě vůbec největším favoritem na titul, to je paráda. Přiznávám, že rozhodlo štěstíčko, ale my už jsme to takhle dokázali otočit v prvním zápase, takže to svědčí o naší velké síle. A právě to první utkání hodně pomohlo k tomu, že jsme celou sérii vyhráli.

Před sérií se přitom mluvilo o Liberci jako o jasném favoritovi...
Vždycky to vychází z brankáře, no a pak z obrany. My v ní máme čtyři hráče, kteří hrajou play off minimálně osm let a umějí to prodat jak na ledě, tak v kabině. To se potom hraje líp i hráčům jako Krejčík, Třetina, Pospíšil nebo i Tomáš Svoboda, kteří hrajou maximálně druhou sezonu. Navíc nijak zkušenej v play off není ani Míra Kopřiva, kterej to prakticky vůbec nehrál.

Co jste říkal hráčům před zápasem? Snažil jste se je po dvou neproměněných mečbolech uklidnit?
Před zápasem jsem klukům říkal, že můžou bejt v klidu, že oni musej, že hrajou doma a všichni jim věřej. Kluci k tomu přistoupili dobře. Je jedno, jestli to je tři jedna nebo tři tři, musíte prostě věřit, že ten poslední zápas vyhrajete vy. Musíte prostě udělat ten krok, ale ten bývá vždycky těžkej. Navíc vůbec není jednoduchý udělat ten rozhodující krok proti mužstvu jako Liberec, kterej má vynikající manšaft a dává hodně gólů.

Jiří Kalous - hlavička
Jiří Kalous - hlavička | Foto: HC Slavia Praha

Jenže po dvou třetinách jste prohrávali 0:2 a i herně vás Liberec přehrával...
Samozřejmě jsem klukům několikrát vyčinil. Udělali jsme na začátku poměrně dost chyb a zrovna u těch dvou gólů byli dva naši mladí hráči, kteří toho hráče nepokryli. Je to docela pech, ale kdy jindy by měli hrát a sbírat zkušenosti než v takových zápasech.

Jiří Kalous:

O zklamání

Samozřejmě je to obrovské zklamání, to nebudu zastírat. Základní část nás předurčila k tomu, abychom postoupili, ale na to se play off nehraje. Gratuluju Slavii k vítězství a postupu.

O trpké lekci

Odpovědnost a respekt byl z naší strany příliš velký. Zbytečně jsme začali hrát defenzivně. Byť jsme hráče nabádali k aktivní hře, nakonec se nám to nepodařilo zrealizovat. Myslím si, že velkou roli hrála psychika. Klíčové momenty jsme zkrátka nezvládli a dostali jsme velmi trpkou lekci. Doufám, že se z ní poučíme do dalších sezón.

O ztrátě náskoku

Kopr podával vynikající výkony nejen v této sérii, ale v celé sezoně. Góly jsme mu ale dali. Zkazili jsme to směrem dozadu, protože jsme Slavii dovolili vyrovnat a nakonec zápas i rozhodnout. Já jsem věděl celou dobu, že ještě není konec. Už se chvíli v hokeji pohybuju a rozhodně jsem si nemyslel, že máme vyhráno.

O prodloužení

V prodloužení jsme sice hráli dobře, ale hraje se na výsledek. Musím říct, že klukům musím poděkovat. Co se týče bojovnosti a nasazení nemám hráčů, co vytknout.

O Bartovičově absenci

Milan Bartovič nám dnes moc chyběl. Je to naše velká síla. On se trápil už od soboty. Měl střevní chřipku a hlavně jeho fyzická forma nebyla optimální.

O celé sérii

My jsme počítali, že to bude dlouhá série, což se potvrdilo. Očekával jsem, že výhry budou v jiném pořadí. Určitě jsme nezvládli první domácí utkání. Tam je asi první příčina. Samozřejmě i utkání na Slavii jsme mohli odehrát lépe. Hodně gólů jsme Slavii věnovali sami.

O Růžičkovi

Vláďa Růžička umí motivovat hráče. Já ale nekoukám na Slavii. Já koukám na naše hráče. S Vláďou jsme zatím nic neprohodili. Ale náš vztah to nijak nepoznamenalo. Je to play off. Slavia chtěla vyhrát, já jsem chtěl vyhrát taky.

Citelně vám tedy chyběl zraněný obránce Jiří Vašíček?
Jirka je pro nás klíčovej obránce, na tréninku to ale nešlo. Říkal jsem mu, že si musí orazit a že nám třeba pomůže příště. A já doufám, že bude na semifinále v pořádku.

Přesto jste ještě necelých pět minut před koncem prohrávali o dva góly. Jak zněl recept na senzační obrat?
Pokyn v závěru třetí třetiny byl jasnej. Hrát to na čtyři hráče vepředu, tedy jen na jednoho beka a zkusit to vabank. Vypadalo to všelijak, když jsme ale dali pět minut před koncem na tři dva, sehráli jsme ten konec velice dobře. A po tom vyrovnání jsme byli samozřejmě na koni.

Oproti pátému zápasu, kdy jste v závěru odvolal brankáře Kopřivu a inkasovali jste do prázdné brány, jste tentokrát nechal Kopřivu v brance. Proč?
Míra na mě pořád koukal a ukazoval, že chce vyjet. Dneska jsem ale chtěl, aby vyjel pozdějc a nedopadlo to jako v sobotu, kdy jsme hned dostali gól do prázdný brány. Chtěl jsem být trochu trpělivější a poslat ho ven až případně na poslední minutu, ale naštěstí k tomu nemuselo vůbec dojít.

Překvapilo vás, že Liberec za stavu 1:3 znervózněl a přestal hrát svou hru?
Určitě mě překvapilo, že Liberec byl i za stavu tři jedna nervózní. I na těchle zkušenejch hráčích bylo za stavu tři dva vidět, jak je to svazuje. A myslím si, že nervózní byli i v celý sérii. Až když to bylo v sérii tři jedna pro nás, bylo na nich vidět, že to z nich spadlo a hráli o dost líp.

Co jste hráčům řekl před prodloužením?
Chtěli jsme hrát v tom prodloužení aktivně, Liberec do toho ale šlápnul a nebylo to jednoduchý, protože nás hodně mleli a hráli jsme dvě oslabení. Základ byl, že to brankář všechno pochytal a i kluci to sehráli dobře. Čekali jsme na jednu šanci, že jednou odjedem a jsme za to rádi, že se to povedlo.

Nezatrnulo vám ani tehdy, když jste hráli zmíněné dvě oslabení?
Pro nás je oslabení lepší než přesilovka. Říkali jsme si v prodloužení, že když to budeme hrát tak dobře jako doteďka, tak to ubráníme. Kdežto když hrajeme přesilovku my, já na tý střídačce vždycky kvetu. Bude trvat tak rok dva, než si i ti mladší hráči zvyknou přesilovky hrát.

Co jste řekl hráčům po utkání?
Hráče už jsem pochválil po třetí třetině, za ten návrat do zápasu si to zasloužili. Vstali jsme z mrtvejch a říkal jsem si, že i kdyby jsme ten zápas v prodloužení prohráli, tak si to zaslouží, protože je spousta hráčů pomydlenejch, navíc jsme odehráli o pět zápasů víc než Liberec. To je hlavně dvanáct zápasů, který se hrajou na doraz, kdy tam ti kluci lezou po čtyřech. Strašně mě překvapilo, jak mají pořád chuť do toho jít.

Je postup o to cennější, že Petr Nedvěd hrál ve výborné formě?
Petr hrál výborně, bylo to pro nás strašně těžký na něj hrát, protože umí dát góla v každém zápase. Nemáme takovýho hráče jako Petr Nedvěd, ale máme tým, a i když jsme byli šťastnější, dokázali jsme se Liberci minimálně vyrovnat. Nedával jsem hráčům pokyny, aby hráli speciálně na něj, akorát dneska v první třetině jsme s ním chtěli trošku jezdit. Nebolelo to jenom Petra, ale i všechny ostatní hráče. Ono se síce říkalo, že se po něm jde, ale obouchaný jsou všichni stejně. Akorát on hrál tak často, že schytal těch ran víc.

Když se kouknete za celou sérií, nebál jste se, když jste neproměnili vedení 3:1 na zápasy?
Mají zkušený hráče, takže i když prohrávají tři jedna, změněj taktiku a těžko se proti tomu hraje. Naopak my jsme ji nemohli změnit, museli jsme hrát pořád stejně, protože máme hodně hráčů, kterým ta zkušenost chybí. Musíme hrát tenhle hokej, kterej možná pro diváka není tak pěknej, ale my musíme hrát na to, co máme. Hráli jsme na hranici sebeobětování, takhle jsme hráli celou sezonu a dovedlo nás to do play off.

Co jste říkal na výkon rozhodčích, kteří byli v sérii s Libercem často kritizováni?
Jsem moc rád, že v tomhle zápase pískal slovenský rozhodčí a sudí Šindler, kteří byli v celé té sérii nejlepší.

A vnímal jste, že vám právě kvůli sporným rozhodnutím sudích fanoušci soupeře nadávali?
Já jsem na to zvyklej, na mě nadávaj na každym stadioně a kvůli tomu i na Slavii, ale jak jsem říkal, jsem zvyklej. Hlavní je, že nám neházejí flašky na střídačku.