Růžička byl kvůli Palaščákově kauze obviněn ze zpronevěry, hrozí mu pět let vězení

Radek Nohl Jakub Šafránek Radek Nohl, Jakub Šafránek
Aktualizováno 27. 1. 2016 14:28
Bývalý reprezentační trenér Vladimír Růžička byl obviněn ze zpronevěry. Aktuálně.cz to potvrdil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Policie původně kauzu vyšetřovala kvůli podezření z uplácení, ale nakonec věc překvalifikovala na zpronevěru.
Vladimír Růžička ještě jako spolumajitel a trenér Slavie (2012)
Vladimír Růžička ještě jako spolumajitel a trenér Slavie (2012) | Foto: ČTK

Praha - Bývalý kouč české hokejové reprezentace Vladimír Růžička byl obviněn ze zpronevěry. Pokud by mu byl tento trestný čin prokázán, hrozí mu až pětiletý trest odnětí svobody.

"K dnešnímu dni si převzal písemnost, z níž vyplývá, že je stíhán pro přečin zpronevěry. Nyní si může podat proti obvinění stížnost, která však nemá odkladný účinek," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan. Zprávu jako první ve středu dopoledne přinesl Radiožurnál.

Vladimír Růžička se zatím k obvinění nevyjádřil. Jeho advokát Vít Kučera Aktuálně.cz v SMS zprávě jen napsal, že usnesení o zahájení trestního stíhání nebylo obhajobě dosud doručeno. "K věci se proto prozatím nebudeme vyjadřovat," dodal Kučera. Již dříve prohlásili, že veškerá obvinění odmítají a považují je za mediální kampaň.

Kauzu rozpoutal podnikatel

Dnešní obvinění je důsledkem kauzy, kterou v dubnu loňského roku rozpoutal podnikatel Miroslav Palaščák. Ten publikoval video, na němž si stěžuje Růžičkovi, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši 500 tisíc korun. Video si můžete prohlédnout zde.

Růžička přijetí peněz přiznal, následně ale podal několik protichůdných vysvětlení, proč a za co je inkasoval, z dnešního obvinění ale plyne, že se na policii držel varianty, že šlo o sponzorský dar, který navíc později Palaščákovi vrátil.

O celé transakci ale podle svých slov nic netušil ani tehdejší spolumajitel Slavie Vladimír Pitter, který tedy je v důsledku poškozeným. 

Současný kouč Chomutova kvůli celé kauze odstoupil ze střídačky národního týmu a na Palaščáka podal trestní oznámení z vydírání. To ale policie odložila. Rozhovor s Vladimírem Palaščákem pro DVTV si můžete prohlédnout zde.

Policie se naopak začala zabývat i některými dalšími případy podezřelých transakcí mezi rodiči hokejistů a Růžičkou, na které upozornil Radiožurnál (více zde). V těchto případech ale mělo podle bývalého trenéra Slavie jít o platby tabulkového odstupného, které nařizuje přestupní řád.

Zpronevěra jako druhá volba

Zpronevěru zákon popisuje jako přisvojení cizího majetku, které původnímu majiteli způsobí škodu, v tomto případě vyšší než 50 000 korun. Pokud by bylo toto jednání Růžičkovi prokázáno, hrozilo by mu od jednoho do pěti roků vězení, ale může také vyváznout pouze s pokutou.

Trestní oznámení na Růžičku podal minulý rok na jaře Jiří Jehlička ze serveru Protikorupcnilinka.cz. Ten pro ČTK ve středu uvedl, že oznámení upozorňovalo na tři možné trestné činy - v první řadě na uplácení, v případě jeho neprokázání na zpronevěru, a nebo také na krácení daně.

"Policisté přistoupili na jednu z našich variant. Pro prokázání úplatku je tu důkazní nouze, protože to ani jeden z aktérů nepřizná. Nicméně je prokazatelné, že Růžička peníze přijal a že neskončily v klubovní kase. To, že je později vrátil, nehraje roli. To je, jako kdyby někdo vyloupil banku a za několik let se vrátil s tím, že nese lup zpět," uvedl Jehlička.

"Policie původně kauzu vyšetřovala kvůli podezření z uplácení, ale nakonec věc překvalifikovala na zpronevěru," potvrdil policejní mluvčí Hulan.

Svaz: Nejde o plošný jev

Vývoj kolem kauzy bedlivě sleduje také Český svaz ledního hokeje, který se v jejím začátku tehdejšího trenéra národního týmu zastal, ale po mistrovství světa přijal Růžičkovu rezignaci.

"Z naší strany platí, že ta kauza nijak nesouvisí s působením Vladimíra Růžičky u reprezentace a vše se odehrálo v rámci klubu," řekl ČTK tiskový mluvčí svazu Zdeněk Zikmund. "Nadále také platí, že svaz si je jistý tím, že můžeme vyloučit, že korupce je v hokeji plošným jevem. Jde pouze o případy jednotlivců."

Svaz kvůli korupčním nařčením a celé kauze již zřídil speciální protikorupční linku a začal spolupracovat s organizacemi,které se soustřeďují na boj s korupcí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Ministři financí EU se shodli na plánu pro oživení ekonomik

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes dohodli na tom, že země eurozóny budou moci k oživení ekonomik stižených koronavirovou krizí využívat bez jakýchkoli podmínek záchranný fond ESM. Po dnešní videokonfereci euroskupiny to oznámilo několik ministrů.

Shodu na vydání společných dluhopisů, o které stály zvláště nejpostiženější země jako Itálie a Španělsko, naproti tomu ministři nedosáhli. O dalších možných nástrojích mají podle nich rozhodnout lídři unijních zemí.

Podle francouzského ministra financí Bruna Le Maira dospěli ministři k "excelentní dohodě", která umožní zemím okamžitě využít půl bilionu eur (14 bilionů Kč) z ESM. Obdobná částka by měla být k dispozici později v novém fondu pro zotavení ekonomik. O jeho financování však kvůli vzájemným neshodám ministři nerozhodli.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Exploze kyslíkové nádoby při opravě bojleru poškodila dům nedaleko velvyslanectví ČR v Moskvě

Exploze kyslíkové tlakové nádoby dnes poškodila dům v centru Moskvy, který se nachází v bezprostřední blízkosti českého a slovenského velvyslanectví. Výbuch si vyžádal několik zraněných, uvedla ruská média s odvoláním na záchranáře. Podle mluvčího ambasády ČR jsou všichni pracovníci úřadu v pořádku. Záchranáři zprvu pátrali po desítce pohřešovaných osob, ale všichni o sobě dali brzo vědět, uvedla televize Rossija 24.

Exploze, která podle TASS nastala při opravě bojleru, poškodila desáté patro budovy stojící naproti velvyslanectví Slovenské republiky a vzdálené asi 150 metrů od české ambasády. "S velvyslanectvím je vše v pořádku, všichni pracovníci jsou v pořádku, budova nijak neutrpěla," ujistila slovenská ambasáda podle TASS.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Zdravotní stav Borise Johnsona se zlepšuje, už není na jednotce intenzivní péče

Britský premiér Boris Johnson nakažený koronavirem byl dnes večer v londýnské nemocnici po třech dnech na jednotce intenzivní péče přesunut zpět na běžné lůžkové oddělení. V prohlášení to oznámila kancelář předsedy vlády, která předtím informovala, že zdravotní stav Johnsona se zlepšuje. Lékaři budou jeho boj s nemocí covid-19 nadále bedlivě sledovat. Britská média předtím spekulovala, že k práci se možná lídr Konzervativní strany vrátí až za několik měsíců.

"Premiér byl dnes večer přesunut z jednotky intenzivní péče zpět na lůžkové oddělení. Tam bude během rané fáze rekonvalescence pečlivě monitorován," oznámil mluvčí Johnsonova úřadu. Stručné prohlášení dále uvádí, že ministerský předseda má "nesmírně dobrou náladu".

Johnson je v nemocnici v centru Londýna od nedělního večera. Převezli jej tam poté, co se více než týden potýkal s kašlem a horečkami v důsledku nákazy koronavirem. V pondělí odpoledne se 55letému politikovi přitížilo, načež byl přesunut na JIP. Na plicní ventilátor napojen nebyl, s dýcháním mu ovšem pomáhala kyslíková terapie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy