Případ Růžička? Policie ho odloží, myslí si šéf Transparency International

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 31. 12. 2015 7:17
Kriminalisté stále nepokročili v případu hokejového kouče Vladimíra Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv. "Můj osobní odhad je, že to policie nakonec odloží," říká k dlouhotrvající kauze David Ondráčka, ředitel neziskové organizace Transparency International pro boj s korupcí.
Jakého verdiktu se od policie dočká současný trenér Chomutova Vladimír Růžička?
Jakého verdiktu se od policie dočká současný trenér Chomutova Vladimír Růžička? | Foto: Lukáš Caha

Praha - Hokejová veřejnost i po osmi měsících napjatě čeká, jak dopadne korupční aféra bývalého trenéra národního týmu Vladimíra Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv. Někteří rodiče navíc tvrdí, že po nich tehdejší trenér pražské Slavie chtěl peníze výměnou za to, že jejich děti budou hrát hokej na odpovídající úrovni.

Jaká je situace nyní? Policie odpovídá podobně jako po pražském MS v hokeji. "Mám od kriminalistů informaci, že prošetřování stále probíhá bez jakéhokoliv konkrétního závěru," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

"Můj osobní odhad je, že to policie nakonec odloží," říká k dlouhotrvající kauze David Ondráčka, ředitel neziskové organizace Transparency International pro boj s korupcí. "Mám pocit, že Růžička je člověk, který naplno žije hokejem, ale další souvislosti a realita kolem mu trochu unikají, což není trestné. Kouč národního týmu ale takhle fungovat nemůže, a proto je asi dobře, že byl nahrazen."

Brzy nastaly zmatky

Vladimír Růžička funkci reprezentačního trenéra složil v červnu po domácím mistrovství světa, neboť neustál tlak veřejného mínění, který později označil za mediální kampaň. Aféra propukla už v dubnu, kdy veřejnost zaregistrovala video, na němž si Miroslav Palaščák stěžuje Růžičkovi, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši 500 tisíc korun.

Zatímco rodič hořekoval, že nezískal, co chtěl, tehdejší kouč sešívaných odpovídal, že synovi majitele stavební firmy garantoval pouze tréninky. "Neúplatný Růžička," líbilo se tehdy veřejnosti, jenže brzy se kauza začala zamotávat.

Nejdřív se ozval slávistický majitel Vladimír Pitter, který médiím sdělil, že o zmiňovaných penězích není v účetnictví klubu žádný záznam.

Růžička, za něhož se tou dobou postavil hokejový svaz, rázem začal zmateně měnit výroky. Najednou nešlo o sponzorský dar, ale o půjčku, kterou na konci roku 2014 vydal zpět kvůli chybějícím právním náležitostem. Mezitím měla ležet v trezoru. Půlmilionovou částku však vrátil přes manželský účet. Do toho se Růžička a Palaščák "překřikovali", že za chybějící právní dokumentaci může ten druhý. Také se zjevil záhadný Jiří Moučka, jenž se ve finančních transakcích angažoval, přestože ve Slavii nepracoval.

Trestní oznámení Růžičky policie odložila

Poté Růžičku zděsilo ono trestní oznámení podané Jiřím Jehličkou z portálu protikorupcnilinka.cz a hlasy dalších nespokojených rodičů, kteří vystoupili v reportáži Českého rozhlasu (více zde). Trenérova rezignace na sebe nenechala dlouho čekat.

Ikona Slavie se později bránila tím, že Palaščáka nařkla z vydírání, toto trestní oznámení však kriminalisté odložili. Naopak Růžičkův případ stále vyšetřují.

Aféra rozhýbala rovněž představitele hokejového svazu, kteří zahájili spolupráci s českou pobočkou organizace Transparency International a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Výsledkem bylo kupříkladu zřízení telefonní linky, díky níž můžou nejen rodiče hlásit podezřelé jednání. "Někteří to dělají," říká David Ondráčka. "Linka ale zatím funguje jen lehce přes dva měsíce, v lednu plánujeme představit čtvrtletní fungování projektu."

Nezávislí protikorupční bojovníci?

Třeba Miroslavu Palaščákovi však vadí, že zmíněné organizace platí svaz celkem dvaceti tisíci měsíčně: "Tyto iniciativy by měly mít takový systém získávání peněz, jako jsou granty nebo sponzorské dary získávané od mimo stojících organizací, aby mohly svoji činnost provádět opravdu nezávisle a objektivně."

"Náklady jsou opravdu minimální, jen na pokrytí telefonů a právníka, který přebírá a filtruje podněty. Zkrátka to není nic finančně zásadního," brání se Ondráčka. "V podmínkách máme nastaveno i to, že pokud podnět míří do trestněprávní oblasti, budeme sami jednat. Svaz nad tím nebude mít žádnou kontrolu."

"Byl bych mnohem radši, kdyby se v hokeji mluvilo o sportu a úspěších než o korupci, na druhou stranu je to složité prostředí, kde je hodně veřejných peněz a sponzorů, takže to není bez rizik," pokračuje ředitel české pobočky Transparency International. "Kauza, která se dotkne takhle viditelné osoby, může to prostředí zlepšit. Vidím v tom pro hokej příležitost."

V návaznosti na aféru rozvířil diskusi o korupci v hokejovém prostředí třeba uznávaný Luděk Bukač. Nejzajímavější ale bude sledovat, jak se celá věc projeví na volbách nového vedení Svazu českého ledního hokeje. Valná hromada by se měla konat v létě, po mistrovství světa v Rusku.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Ministerstvo zdravotnictví nechystá na začátek školního roku kvůli covidu žádná nařízení pro školy

Na začátek nadcházejícího nového školního roku se ve školách nechystají žádná protiepidemická opatření proti covidu-19. Jejich případné zavedení později bude záležet na dalším vývoji epidemie. V pátek to oznámil ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Nevyloučil zpřísnění v případě výrazného zhoršení situace, například zavírání škol by podle něj ale ministerstvo školství nepodporovalo. Ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v současné situaci nejsou opatření nutná, vývoj chce sledovat.

"Nepředpokládá se, že bychom plošně testovali, že bychom školy zavírali, ale samozřejmě může nastat situace, že na přechodnou dobu nebude žádné zbytí," uvedl Balaš. Současný vývoj epidemie podle něj nenasvědčuje tomu, že by kvůli epidemii měly nastat vážné problémy. Ministerstvo podle něj bude situaci sledovat a radikálněji by se řešila jen v případě, že by například vážně onemocnělo větší množství učitelů. "Věřím, že to zvládneme. Budu muset vycházet z toho, co nám řekne ministerstvo zdravotnictví a krajské hygienické stanice," dodal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stanjura prověří postup Finanční správy v reklamní větvi Čapího hnízda

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prověří postup Finanční správy v reklamní větvi kauzy Čapí hnízdo. V pátek řekl, že bude zkoumat, zda nedošlo k pochybení a připomněl, že kauza ještě není uzavřená, protože odložení případu policií a dozorujícím státním zástupcem nyní prověřuje pražské vrchní státní zastupitelství.

Kauza se týká podezření na daňové úniky u plateb od firem z holdingu Agrofert za reklamu konferenčnímu centru Čapí hnízdo. Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše.

"Jediné, co mohu, a to určitě udělám: posoudím, zda splnili zákonné limity. Zda ta spolupráce byla, zda nedošlo k nějakému pochybení - třeba, že propásli nějaké lhůty v okamžiku, kdy nereagovali a reagovat mohli," řekl k úloze finanční správy ministr a doplnil, že o dohledu vrchního státního zastupitelství ví z veřejných zdrojů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy