Případ Růžička? Policie ho odloží, myslí si šéf Transparency International

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 31. 12. 2015 7:17
Kriminalisté stále nepokročili v případu hokejového kouče Vladimíra Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv. "Můj osobní odhad je, že to policie nakonec odloží," říká k dlouhotrvající kauze David Ondráčka, ředitel neziskové organizace Transparency International pro boj s korupcí.
Jakého verdiktu se od policie dočká současný trenér Chomutova Vladimír Růžička?
Jakého verdiktu se od policie dočká současný trenér Chomutova Vladimír Růžička? | Foto: Lukáš Caha

Praha - Hokejová veřejnost i po osmi měsících napjatě čeká, jak dopadne korupční aféra bývalého trenéra národního týmu Vladimíra Růžičky, který čelí trestnímu oznámení kvůli podezření z přijímání úplatku, podvodu a poškozování cizích práv. Někteří rodiče navíc tvrdí, že po nich tehdejší trenér pražské Slavie chtěl peníze výměnou za to, že jejich děti budou hrát hokej na odpovídající úrovni.

Jaká je situace nyní? Policie odpovídá podobně jako po pražském MS v hokeji. "Mám od kriminalistů informaci, že prošetřování stále probíhá bez jakéhokoliv konkrétního závěru," řekl Aktuálně.cz policejní mluvčí Tomáš Hulan.

"Můj osobní odhad je, že to policie nakonec odloží," říká k dlouhotrvající kauze David Ondráčka, ředitel neziskové organizace Transparency International pro boj s korupcí. "Mám pocit, že Růžička je člověk, který naplno žije hokejem, ale další souvislosti a realita kolem mu trochu unikají, což není trestné. Kouč národního týmu ale takhle fungovat nemůže, a proto je asi dobře, že byl nahrazen."

Brzy nastaly zmatky

Vladimír Růžička funkci reprezentačního trenéra složil v červnu po domácím mistrovství světa, neboť neustál tlak veřejného mínění, který později označil za mediální kampaň. Aféra propukla už v dubnu, kdy veřejnost zaregistrovala video, na němž si Miroslav Palaščák stěžuje Růžičkovi, že jeho syn David nedostal ve Slavii šanci navzdory dvěma sponzorským darům v celkové výši 500 tisíc korun.

Zatímco rodič hořekoval, že nezískal, co chtěl, tehdejší kouč sešívaných odpovídal, že synovi majitele stavební firmy garantoval pouze tréninky. "Neúplatný Růžička," líbilo se tehdy veřejnosti, jenže brzy se kauza začala zamotávat.

Nejdřív se ozval slávistický majitel Vladimír Pitter, který médiím sdělil, že o zmiňovaných penězích není v účetnictví klubu žádný záznam.

Růžička, za něhož se tou dobou postavil hokejový svaz, rázem začal zmateně měnit výroky. Najednou nešlo o sponzorský dar, ale o půjčku, kterou na konci roku 2014 vydal zpět kvůli chybějícím právním náležitostem. Mezitím měla ležet v trezoru. Půlmilionovou částku však vrátil přes manželský účet. Do toho se Růžička a Palaščák "překřikovali", že za chybějící právní dokumentaci může ten druhý. Také se zjevil záhadný Jiří Moučka, jenž se ve finančních transakcích angažoval, přestože ve Slavii nepracoval.

Trestní oznámení Růžičky policie odložila

Poté Růžičku zděsilo ono trestní oznámení podané Jiřím Jehličkou z portálu protikorupcnilinka.cz a hlasy dalších nespokojených rodičů, kteří vystoupili v reportáži Českého rozhlasu (více zde). Trenérova rezignace na sebe nenechala dlouho čekat.

Ikona Slavie se později bránila tím, že Palaščáka nařkla z vydírání, toto trestní oznámení však kriminalisté odložili. Naopak Růžičkův případ stále vyšetřují.

Aféra rozhýbala rovněž představitele hokejového svazu, kteří zahájili spolupráci s českou pobočkou organizace Transparency International a občanskou iniciativou Loveckorupcniku.cz. Výsledkem bylo kupříkladu zřízení telefonní linky, díky níž můžou nejen rodiče hlásit podezřelé jednání. "Někteří to dělají," říká David Ondráčka. "Linka ale zatím funguje jen lehce přes dva měsíce, v lednu plánujeme představit čtvrtletní fungování projektu."

Nezávislí protikorupční bojovníci?

Třeba Miroslavu Palaščákovi však vadí, že zmíněné organizace platí svaz celkem dvaceti tisíci měsíčně: "Tyto iniciativy by měly mít takový systém získávání peněz, jako jsou granty nebo sponzorské dary získávané od mimo stojících organizací, aby mohly svoji činnost provádět opravdu nezávisle a objektivně."

"Náklady jsou opravdu minimální, jen na pokrytí telefonů a právníka, který přebírá a filtruje podněty. Zkrátka to není nic finančně zásadního," brání se Ondráčka. "V podmínkách máme nastaveno i to, že pokud podnět míří do trestněprávní oblasti, budeme sami jednat. Svaz nad tím nebude mít žádnou kontrolu."

"Byl bych mnohem radši, kdyby se v hokeji mluvilo o sportu a úspěších než o korupci, na druhou stranu je to složité prostředí, kde je hodně veřejných peněz a sponzorů, takže to není bez rizik," pokračuje ředitel české pobočky Transparency International. "Kauza, která se dotkne takhle viditelné osoby, může to prostředí zlepšit. Vidím v tom pro hokej příležitost."

V návaznosti na aféru rozvířil diskusi o korupci v hokejovém prostředí třeba uznávaný Luděk Bukač. Nejzajímavější ale bude sledovat, jak se celá věc projeví na volbách nového vedení Svazu českého ledního hokeje. Valná hromada by se měla konat v létě, po mistrovství světa v Rusku.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 39 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy