6. 1. 2011 8:00
Kanada - Rusko 3:5 (2:0, 1:0, 0:5)
Vítězná radost ruských hokejistů
Vítězná radost ruských hokejistů | Foto: Reuters

Buffalo - Hokejisté Ruska slaví po osmi letech triumf na mistrovství světa hráčů do dvaceti let. Ve vyvrcholení turnaje v americkém Buffalu zdolala sborná po dokonalém obratu Kanadu 5:3, když ještě po dvou třetinách prohrávala 0:3.

Bronz získali domácí Američané, kteří zvítězili v souboji o třetí místo nad Švédskem 4:2.

Česká dvacítka bude hrát za rok na mistrovství světa v Edmontonu s domácí Kanadou, Spojenými státy americkými, Finskem a nováčkem Dánskem. V skupině A v Calgary se představí obhájce titulu Rusko, Švédsko, Švýcarsko, Slovensko a Lotyšsko.

Junioři porazili Slováky a na MS skončili sedmí

S Kanadou, která získala v Buffalu po porážce ve finále s Ruskem 3:5 stříbro, hráli Češi v základní skupině i nyní a prohráli 2:7. Na bronzový tým USA a šesté Finy svěřenci trenéra Miroslava Přerosta nenarazili.

Kanada vedla po dvou třetinách o tři góly

Kanaďané si stejně jako po celý šampionát i ve finále v HSBC Areně v Buffalu, které se nachází poblíž hranic s Kanadou, užívali obrovskou podporu fanoušků a v páté minutě získali v přesilovce při vyloučení Georgije Berďukova vedení.

Nejproduktivnější hráč turnaje Brayden Schenn uvolnil křížně na levé straně Ryana Ellise, který vystřelil přesně k odkryté pravé tyči branky Dmitrije Šikina.

Po kombinaci s Louisem Leblancem za brankou vybruslil v rohu z pravé strany Carter Ashton a z úhlu zvýšil 14 vteřin před první pauzou na 2:0.

V 27. minutě nepokryli Rusové před brankou Schenna, který po přihrávce Markuse Foligna snadno ještě zvýraznil náskok. Šikina vystřídal Igor Bobkov, jehož hned dvakrát zachránila tyč po pokusech Bretta Connolly a Zacka Kassiana.

Rusko srovnalo během osmi minut

Jenže závěrečná třetina patřila Rusku. Ve 43. minutě během 13 vteřin snížili na rozdíl jediného gólu Arťom Panarin s Maximem Kicynem.

Calvin de Haan a Mark Visentin slaví postup Kanady přes Švýcarsko do semifinále
Calvin de Haan a Mark Visentin slaví postup Kanady přes Švýcarsko do semifinále | Foto: Reuters

A v 48. minutě vyrovnal po Kuzněcovově přihrávce také nepokrytý kapitán Vladimir Tarasenko, který ještě v druhé třetině opouštěl led otřesený po srážce s Folignem.

Rusové už otočili čtvrtfinále s Finskem i semifinále se Švédskem a povedlo se jim to i ve finále. V 56. minutě nejdříve Panarin neproměnil velkou šanci, ale v pokračující akci už další příležitost využil.

A 76 sekund před koncem definitivně srazil Kanadu bekhendovým blafákem Nikita Dvurečenskij.

Američané doma získali alespoň bronz

Američané sice neobhájili titul z loňska, ale díky úspěchu v boji o bronz dokázali dosáhnout poprvé na medaili na dvou šampionátech dvacítek za sebou. Domácí tým měl převahu, ale v 32. minutě otevřel skóre dorážkou vlastní střely Švéd Lindberg.

Následoval ale obrat Američanů. Za 94 vteřin vyrovnal v přesilovce Chris Kreider, který už po 10 sekundách potrestal vyloučení Fredrika Styrmana.

Hned v úvodní minutě závěrečné části otočil stav tečí střely Briana Dumoulina Drew Shore a v 52. minutě po podobné situaci zvýšil Nick Bjugstad.

V 55. minutě vykřesal naději Švédům Jesper Fasth, ale 113 vteřin před koncem pojistil výsledek z přečíslení dvou druhou trefou v utkání Kreider.

MS hokejistů do 20 let:

Finále:

Branky a nahrávky: 5. Ellis (Schenn, de Haan), 20. Ashton (Leblanc), 27. Schenn (Foligno) - 43. Panarin (Golubjov, Berezin), 43. Kicyn (Kuzněcov, Kalinin), 48. Tarasenko (Kuzněcov), 56. Panarin (Tarasenko, Golubojov), 59. Dvurečenskij (Kuzněcov). Rozhodčí: Fraňo (ČR), Kaval - Morrison (oba USA), Winnekens (Něm.). Vyloučení: 2:4. Využití: 1:0. Diváci: 18.690.
Kanada: Visentin - Barrie, Cowen, Olsen, Ellis, Despres, Gudbranson, de Haan - Eakin, Schenn, Hamilton - Ashton, Cizikas, Leblanc, Schwartz - Kassian, Foligno, Johansen - Howden, Couturier, Connolly. Trenér: Dave Cameron.
Rusko: Šikin (27. Bobkov) - Orlov, Uryčev, Berďukov, Pivcakin, Berezin, Sergejev, Zajcev, Ignatovič - Valujskij, Tarasenko, Sobčenko - Kalinin, Kuzněcov, Kicyn - Dvučerenskij, Voronin, Burdasov - Bočarov, Golubjov, Panarin. Trenér: Valerij Bragin.

O 3. místo:

USA - Švédsko 4:2 (0:0, 1:1, 3:1)
Branky a nahrávky: 34. Kreider (Brown, Merrill), 41. Shore (Faulk, Palmieri), 52. Bjugstad (Leddy, Bourque), 59. Kreider (Palmieri, Dumoulin) - 32. Lindberg (C. Klingberg, Wännström), 55. Fasth (J. Larsson). Rozhodčí: Vyloučení: Jablukov (Něm.), Kirk - Wilmot (oba Kan.), Kekalainen (Fin.). Využití: 4:6. Využití: 1:0. Diváci: 16.104.
USA: Campbell - Ramage, Merrill, Dumoulin, Faulk, Leddy, Forbort, Wey - Morin, Bourque, Bjugstad - Coyle, Kreider, Palmieri - Brown, Shore, Zucker - Neslon, D´Amigo, Callahan - Etem. Trenér: Keith Allain.
Švédsko: Pettersson Wentzel - Erixon, Nemeth, Dahlbeck, Bertilsson, Styrman, A. Larsson, J. Klingberg - J. Larsson, Fasth, Järnkrok - C. Klingberg, Wännström, Lindberg - Friberg, Lander, Cehlin - Sundström, Rakell, Thörnberg. Trenér: Roger Rönnberg.

Konečné pořadí: 1. Rusko, 2. Kanada, 3. USA, 4. Švédsko, 5. Švýcarsko, 6. Finsko, 7. Česká republika, 8. Slovensko, 9. Norsko - sestup, 10. Německo - sestup.