Rusové narazili na pevnou švédskou obranu a padli. Mladíci rozstříleli Finy a vedou skupinu

Aktualizováno 19. 9. 2016 6:47
Ofenzivní hvězdy ruské sborné si v prvním utkání Světového poháru vylámaly zuby na švédské obraně. Seveřané zvítězili nejtěsnějším výsledkem 2:1. Mladí Severoameričané ve druhém zápase skupiny porazili Finy 4:1. Mladíci vedli po dvou třetinách už 4:0.
Victor Hedman právě vstřelil branku Rusům. Švédové vstoupili do Světového poháru skvěle. | Foto: Reuters

TorontoRusové jsou v problémech. Na úvod hokejového Světového poháru totiž prohráli se Švédskem 1:2. Seveřané udeřili ve druhé třetině, kdy se během dvou minut trefili Gabriel Landeskog a Victor Hedman.

Hokejisté Výběru Severní Ameriky porazili při svém vstupu do turnaje v Torontu Finsko 4:1. Tým složený z hráčů do 23 let vedl 4:0 už po dvou odehraných třetinách.

Sborná dokázala snížit až v poslední minutě při závěrečné powerplay, kdy se prosadil Alexander Ovečkin. Ten vstřelil pár vteřin před koncem i druhou branku, jenže podle rozhodčích se puk dostal do sítě po kontaktu s jeho rukavicí, nikoli hokejkou.

Švédové bez nemocného Lundqvista

Největší překvapení zápasu se odehrálo ještě těsně před ním, a to když se ven dostala informace o tom, že kvůli nemoci se v utkání nepředstaví jednička švédského týmu Henrik Lundqvist. Jeho místo tak zaujal Jacob Markström, kterému kryl záda Jhonas Enroth. "Vůbec jsem nečekal, že budu chytat. Ale má příprava na zápas byla v podstatě stejná, to je pokaždé stejné," řekl Markström.

První třetina mnoho radosti přítomným fanouškům nepřinesla. První střelu zápasu vyslal na Markströma Ovečkin již po dvaceti vteřinách. Ta ale neměla parametry na to, aby švédského brankáře ohrozila. Největší rozruch přinesla 4. minuta, kdy proběhla první potyčka, které předcházel Kuzněcovův souboj se švédským útočníkem ve vlastním brankovišti.

Na první vážnou šanci fanoušci čekali až do 18. minuty, kdy ruský obránce Markov zlomil při rozehrávce svou hůl a nabídl tak puk Backlundovi. Útočníka kanadského Calgary ale Bobrovskij vychytal.

Rozhodly slepené góly Švédů

I druhá třetina byla na šance chudá. Hra se přelévala ze strany na stranu a byla plná nepřesností hlavně na straně Rusů. A tak další šanci měli opět Švédové, a to ve 27. minutě, kdy Hedman vysunul Hornqvista přihrávkou mezi ruské beky. S jeho střelou si ale Bobrovskij poradil. První gól zápasu padl v 31. minutě, kdy Gabriel Landeskog potrestal vyloučení Šipačova již po čtyřech vteřinách krásnou střelou z hranice kruhu na vhazování.

Ruští fanoušci čekali na gólovou odpověď svého týmu marně. Po dvou minutách to byl švédský obránce Victor Hedman, který se z mezikruží nemýlil. Rusy nezastihl tento zápas v dobré formě. Dlouho nebyli schopni ohrozit bezchybného Markströma ve švédské brance. "Každá porážka je nepříjemná, zejména pak tady na Světovém poháru. Vše, co nyní potřebujeme udělat, je vyhrát nadcházející dva zápasy," prohlásil útočník poražených Vladimir Tarasenko.

To se povedlo až v poslední minutě zápasu, kdy při závěrečné powerplay kapitán Ovečkin odrazil svou střelu o tyčku za záda švédského brankáře. Rusové tak měli ještě 33 vteřin na vyrovnání. To se jim nakonec povedlo sedm vteřin před závěrečnou sirénou. Ovečkinův druhý gól však nemohl být uznán, protože byl dosažen rukou.

"Vážně jsem si myslel, že jsem se dotkl. Upřímně říkám, že jsem neviděl opakovaný záběr, jak to vypadalo tam. Ale cítil jsem dotek. Nevím, zda to byl puk, nebo nějaká jiná hokejka. Rozhodně jsem však ten dotek cítil," ujistil Ovečkin.

"Ale na tom už teď nezáleží. Je po všem. My na to musíme zapomenout a posunout se dopředu," doplnil Ovečkin. Stejného názoru byl i Tarasenko. "Bylo to rozhodnutí rozhodčích, takže není důvod o tom mluvit a zpochybňovat ho," prohlásil Tarasenko.

"V tomto týmu je obrovský potenciál, ale potřebujeme více střílet," hledal příčiny porážky Pavel Dacjuk. "Každý se snažil najít si ještě lepší pozici na střelbu nebo najít některého ze spoluhráčů. Ale my potřebujeme střílet, chodit za dorážkami a dát také nějaký ošklivý gól," dodal Dacjuk.

Švédové tak uhájili těsné vítězství 2:1 a posílili své naděje na postup ze skupiny B.

Mladíci v pohodě přehráli Finy

O góly v dresu vítězů se postarali Jack Eichel, v rozmezí mezi 26. a 35. minutou navýšili náskok Johnny Gaudreau, Jonathan Drouin a Nathan MacKinnon, čestný úspěch Seveřanů zaznamenal až v 56. minutě Valtteri Filppula.

Finové narazí v dalším utkání na Švédy, kteří mají na kontě výhru proti Rusku. Výběr Severní Ameriky bude usilovat o skalp sborné.

Severoameričané předvedli skvělý vstup do turnaje, když od začátku zápasu hýřili aktivitou. Poté, co překonali první překážku v podobě brzkého vyloučení Gostisbeherea, hráli v páté minutě sami přesilovku, z níž uběhlo přesně 40 vteřin a na brankovišti dostatečně důrazný Eichel otevřel úspěšnou dorážkou skóre.

Velmi brzy poté to mohlo být 2:0 po střele jedničky draftu 2013 MacKinnona, ale ten si musel na svou trefu ještě počkat: obránce Pokka totiž poté, co střela propadla Rinnemu za záda, odklidil kotouč do bezpečí z brankové čáry, kterou jen o kousek nepřekročil.

Snížit mohl v sólu Korpikoski, gólman Murray měl ale navrch. Na konci 13. minuty měl obrovskou šanci Drouin, jehož zakončení do odkryté branky ale vykryl klečící bek Ristolainen. Gaudreau pak orazítkoval tyč a další trefa Výběru Severní Ameriky nemohla být uznána, neboť gólman Rinne byl natlačen do branky i s pukem.

Druhá třetina rozhodla

Ve druhé části předvedli mladíci ódu na hokejovou radost. Vyhráli ji na střely 18:6 a zcela vymazali Finy z ledu. Úspěšná teč Gaudreaua po Paraykově nahození znamenala druhý gól, v polovině 28. minuty se dorážkou prosadil Drouin a stejně dobře si vedl i dorážející MacKinnon.

Gaudreau měl ještě před druhou přestávkou další možnost, ale Rinne byl tentokrát proti. Finský gólman pak připravil o gólovou koncovku parádní individuální akce McDavida, jenž se před něho proháčkoval napříč celým kluzištěm. Gostisbehere trefil ve 48. minutě tyč, ale Severoameričany to nemuselo mrzet. Trefa Filppuly už jim cennou výhru nemohla sebrat.

Světový pohár hokejistů v Torontu:

Skupina B:

Švédsko – Rusko 2:1 (0:0, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 31. Landeskog (E. Karlsson, Bäckström), 33. Hedman (Hagelin, H. Sedin) - 60. Ovečkin (Malkin, Dacjuk). Rozhodčí: McCauley, O'Rourke - Murray (všichni Kan.), Murphy (USA). Vyloučení: 3:4. Využití: 1:0. Diváci: 18.966.

Švédsko: Markström - Ekholm, E. Karlsson, Hedman, Stralman, Ekman-Larsson, Hjalmarsson - L. Eriksson, H. Sedin, D. Sedin - Hörnqvist, Bäckström, F. Forsberg - Silfverberg, Krüger, Hagelin - Söderberg, Backlund, Landeskog. Trenér: Rikard Grönborg.

Rusko: Bobrovskij - Zajcev, Orlov, Jemelin, Markov, Marčenko, Kulikov - Kučerov, Dacjuk, Ovečkin - Tarasenko, Malkin, Kuljomin - Panarin, Šipačov, Dadonov - Kuzněcov, Anisimov, Tělegin. Trenér: Oleg Znarok.

Výběr Severní Ameriky – Finsko 4:1 (1:0, 3:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Eichel (Matthews, McDavid), 26. Gaudreau (Parayko, Larkin), 28. Drouin (Nugent-Hopkins, Gostisbehere), 35. MacKinnon (Parayko) - 56. V. Filppula (J. Jokinen, Komarov). Rozhodčí: O'Halloran, Lee - Cormier, Racicot (všichni Kan.). Vyloučení: 3:2. Využití: 1:0. Diváci: 19.029.

Výběr Severní Ameriky: M. Murray - Ekblad, Rielly, Jones, R. Murray, Parayko, Gostisbehere - Scheifele, McDavid, Matthews - Larkin, Eichel, Gaudreau - MacKinnon, Nugent-Hopkins, Drouin - Saad, Couturier, Trocheck. Trenér: Todd McLellan.

Finsko: Rinne - Lindell, Ristolainen, Määttä, Vatanen, Pokka, Lepistö - Aho, Barkov, Laine - Mikael Granlund, M. Koivu, Donskoi - Komarov, V. Filppula, J. Jokinen - Korpikoski, Haula, Lehterä. Trenér: Lauri Marjamäki.