18. 5. 2008 21:44
Kanada - Rusko 4:5 v prodloužení
Hokejisté Ruska v čele s Alexandrem Ovečkinem (uprostřed) slaví světový titul.
Hokejisté Ruska v čele s Alexandrem Ovečkinem (uprostřed) slaví světový titul. | Foto: Reuters

Quebec - Hokejisté Ruska vyrvali Kanaďanům na jejich domácím ledě v Quebeku zlaté medaile z mistrovství světa.

Hráči s javorovým listem ve finále dlouho sahali po vítězství a obhajobě titulu, ale Ilja Kovalčuk svým prvním gólem na šampionátu pět minut před koncem vyrovnal a v prodloužení rozhodl o odplatě za loňské kanadské vítězství v Moskvě.

Rusové navíc mohou slavit světový triumf po dlouhých patnácti letech - naposledy se radovali v roce 1993 v Německu. Titulem na turnaji, který se poprvé konal v kolébce hokeje se také vyrovnali domácím v počtu vítězství na MS. V neděli přidali už čtyřiadvacátý úspěch v historii.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Ruští hokejisté začali finále v Quebecu fantasticky a na úvodní branku finálového střetnutí jim stačilo pouhých třiaosmdesát vteřin.

Ovečkin vydoloval v rohu kluziště puk a zpoza branky přesně našel hůl najížděcího Alexandra Sjomina, který prostřelil Cama Warda, jenž dostal příležitost před Leclairem - 1:0.

Čeští hráči oslavují perfektně sehranou přesilovku čtyři na tři a vyrovnávací gól v síti Lundqvista. | Foto: Reuters
Aspoň jeden úspěch. Kaberle se probojoval do All Star

Natěšené domácí diváky brzký gól zmrazil jen na chvíli. Proškin putoval za hákování na trestnou lavici a Kanaďané zatlačili Rusy v jejich obranné třetině.

Nabokov dvakrát výborně zasáhl po střelách Burnse i Staala, těsně po návratu Proškina už ale další střela Brenta Burnse skončila za zády gólmana San Jose. Ten spatřil puk až v brance.

A fantastické hokejové představení pokračovalo i nadále. Kanaďané se natlačili před ruskou branku a srazili i Nabokova, podle kterého ještě zakončoval St. Louis.

Domácí už zvedali ruce nad hlavu, ale videozáznam potvrdil, že puk skončil na tyči a poté pod ruským gólmanem. Fanoušci "Javorových listů" se ale rychlého obratu skóre dočkali.

Rusové dopláceli na nedisciplinovanost

V 10. minutě zazmatkoval ve středním pásmu Sušinskij, kterému pomohl na zem jeden z Kanaďanů a Chris Kunitz z levého kruhu trefil přesně do šibenice - 2:1.

Rusové se pak nechali rozhodit některými výroky rozhodčích a ve dvou přesilovkách získali domácí viditelnou převahu. A když Proškin v oslabení zasáhl Nashe holí do obličeje, měli Kanaďané k dispozici téměř devadesátivteřinovou dvojnásobnou početní výhodu.

Čtěte více:
Ovečkin: Čekali jsme dost dlouho. Teď chceme zlato
Švédové padli. Euforii z finále zažívá Kanada a Rusko

V té dostal puk před Nabokovem na hokejku Brent Burns a mezi betony ruského gólmana zvýšil už na dvoubrankový rozdíl. Kouč Vjačeslav Bykov si vzal okamžitě oddechový čas a snažil se své svěřence uklidnit.

Ryan Getzlaf slaví gól Danyho Heatlyho ve finále MS proti Rusku.
Ryan Getzlaf slaví gól Danyho Heatlyho ve finále MS proti Rusku. | Foto: Reuters

To se mu alespoň částečně povedlo. Rusové ubránili zbytek oslabení a v závěru třetiny se také dočkali první přesilové hry. Tu však přerušila přestávka, aniž by Cam Ward měl nějaké větší potíže.

Heatley přiblížil titul Kanadě

Pokračování početní výhody ve druhé části už bylo pro Bykovův výběr veselejší. Kornějevovu střelu, která se odrazila od zadního mantinelu, poslal precizně z první do Wardovy branky Alexander Sjomin a snížil na rozdíl jediného gólu.

Ovečkin mohl po chvilce vyrovnat, ale Ovečkin, jenž se prosmýkl až před kanadskou branku, proti Wardovi neuspěl. Tak alespoň zbořil Hamhuise - jeho atak ovšem zůstal bez trestu.

Rusové se pomalu dostávali do tempa, ale jejich nadšení utnul nejproduktivnější hráč turnaje Dany Heatley. V polovině zápasu překvapil Nabokova střelou z levého kruhu a svým dvacátým bodem zařídil Kanadě znovu dvoubrankový náskok.

Svěřenci Vjačeslava Bykova ale bojovali dál a dostali domácí pod tlak. Ve svých šancích ovšem zklamal Zinovjev, Ovečkin i Markov, a do závěrečné části tak šli Kanaďané stále za stavu 4:2.

Kovalčuk rozhodl o fantastickém obratu

Třetí třetinu zahájili Rusové velkým náporem, který umocnila i přesilová hra po Sharpově vyloučení, ale Ward si poradil i se střelou Kovalčuka, na druhé straně se blýskl po šanci Doana i Nabokov.

Ilja Kovalčuk svým prvním gólem na MS zařídil pět minut před koncem finále vyrovnání a v prodloužení pak rozhodl o ruském triumfu. | Foto: Reuters

Hosté se snížení přeci jen dočkali. Ovečkin založil akci, po které si mezi kruhy najel Alexej Těreščenko a propálil Warda mezi betony - 3:4.

A fantastické představení pokračovalo. Rusové dobývali kanadskou branku a pět minut před koncem základní hrací doby se dočkali vyrovnání! Ilja Kovalčuk se dostal do útočného pásma, schoval svou střelu za obránce a propasíroval puk mezi betony kanadského brankáře.

Zápas pak dospěl i přes další šance na obou stranách až do prodloužení. V tom dostali Rusové od rozhodčích možnost přesilové hry, když vyloučili za zdržování hry Ricka Nashe a o své nesmrtelnosti rozhodl Ilja Kovalčuk. V 63. minutě napřáhl mezi kruhy, parádně trefil pod břevno kanadské branky a spustil ruskou euforii.