Rusové? To je výzva. Máme je přečtené, říká Přerost

ČTK ČTK
1. 1. 2012 11:00
O porážce s Finskem rozhodla únava českých juniorů
Petr Holík.
Petr Holík. | Foto: Reuters

Edmonton - Čeští hokejisté nedokázali navázat na vítězný zápas s USA a ve svém posledním utkání základní skupiny B juniorského šampionátu v Kanadě podlehli Finsku 0:4.

V zápase českému týmu chyběli tři zranění hráči a v oslabené sestavě, navíc den po náročném zápase s Američany, nedokázali čeští mladíci držet se soupeřem krok.

"Nebyl to nedostatek motivace, ale velká únava, co rozhodlo o osudu utkání," potvrdil novinářům trenér Miroslav Přerost. "Zápas s USA nás stál strašně moc sil, bohužel se nám zranilo trio hráčů, někteří hráli se sebezapřením... A proti tak silnému soupeři nám v oslabené sestavě chyběly síly," dodal Přerost.

Čtěte také:

Junioři prohráli s Finskem. Ve čtvrtfinále jdou na Rusy
Čeští mladíci vyřadili Američany z bojů o medaile

Čeští mladíci od úvodu za soupeřem zaostávali. "Byl tam opět špatný vstup do zápasu. A máme samozřejmě tady na turnaji problémy s množstvím faulů. Snažíme se to u hráčů korigovat, ukazujeme jim video, ale některé fauly vyplývaly i z únavy," připustil Přerost.

"Nezbývá než věřit, že v rozhodujícím zápase ve čtvrtfinále ty fauly dělat nebudeme a budeme mít více možností hrát pět na pět," dodal.

Proti Rusům budou hráči víc motivovaní

Porážka znamenala pro český výběr konečné třetí místo ve skupině. Hned po utkání se tým přesunul do Calgary, kde ho ve čtvrtfinále v noci z pondělí na úterý od 3:00 SEČ čeká obhájce prvenství Rusko. Přerost ze silného soupeře, který bude velkým favoritem, ale nemá obavy.

Petr Mrázek.
Petr Mrázek. | Foto: Reuters

"Je možná dobře, že budeme hrát proti silnějšímu soupeři, že můžeme překvapit. A je to možná i taková větší výzva, že hráči budou daleko víc motivovaní," věří Přerost.

Evropského soka mají navíc trenéři přečteného, v sezoně s ním sehrál český výběr hned několik utkání. "Máme přečtenu jejich hru, známe jejich nejlepší hráče, přesilovky, takže v tomto směru máme dostatek informací, abychom se na čtvrtfinále dobře připravili," prohlásil Přerost.

Českobudějovický útočník Lukáš Sedlák sice zatím na turnaji neskóroval, pro tým ale odvádí cennou práci v obranné činnosti. Je jedním z hráčů, kteří jsou určeni pro hru v oslabení a proti Finsku si tuto herní činnost vyzkoušel mnohokrát. Čeští mladíci jsou ostatně v dosavadním průběhu turnaje jeho vůbec nejtrestanějším účastníkem.

"Oslabení se nám sice dařila, ale nedá se čekat, že v oslabení budeme dávat branky. My těch oslabení hrajeme hodně a to pak bere sílu celému týmu," připomněl Sedlák zatím největší bolest českého týmu na šampionátu.

Český tým srážejí hloupá vyloučení

"Už podruhé na tomto turnaji se stalo, že jsme nedali gól. Když už jsme v zápase začali hrát lépe, přišlo další hloupé vyloučení, které nás zase srazilo dolů, a takhle to bylo vlastně po celý zápas," připomněl Sedlák.

Předchozí zápas s USA vzal českým hokejistům mnoho sil, mladý útočník ale vidí příčiny matného výkonu i v psychice hráčů. "Spíše jsme se uspokojili, že už máme čtvrtfinále jisté," přiznal otevřeně. "Už tam prostě nebylo tolik emocí a nepodařilo se nám navázat na předchozí výkon proti Američanům," dodal Sedlák.

Věří ale, že proti Rusku už bude celé mužstvo opět stoprocentně fungovat. "Jsme spokojeni, že jsme postoupili do čtvrtfinále, a teď se musíme dobře připravit na dalšího soupeře. Chceme porazit každého, takže je úplně jedno, kdo to je," uzavřel odhodlaně Sedlák.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu zrušit státní podnik ČPP Transgas

Nejvyšší kontrolní úřad doporučil ministerstvu průmyslu a obchodu zrušit státní podnik ČPP Transgas. Podle kontrolorů nezajišťuje Transgas žádný významný zájem státu, místo toho jen spravuje, pronajímá nebo prodává nemovitosti, případně plní dílčí úkoly, které mu ministerstvo průmyslu a obchodu ukládá. Podnik je navíc dlouhodobě ve ztrátě, v letech 2016 až 2020 dosáhla celkově 22,8 milionu korun. Vyplývá to z prověrky hospodaření ČPP Transgas v letech 2017 až 2021, uvedl dnes v tiskové zprávě Nejvyšší kontrolní úřad.

Ministerstvo průmyslu a obchodu podle Nejvyššího kontrolního úřadu uvedlo jako jediný důvod existence Transgasu nevypořádanou pohledávku 4,6 miliardy korun z takzvaných jamburgských dohod. Jde o pohledávku spojenou s Dohodou mezi vládou ČSSR a vládou SSSR o spolupráci při osvojování Jamburgského naleziště plynu z roku 1985. "Tu ale Transgas vede v účetnictví neoprávněně. Podle zákona pohledávka náleží ministerstvu financí, což stálo nejen ve vládním materiálu z roku 2015, ale i v právní analýze z roku 2014, kterou si nechal sám podnik vypracovat.

Transgas má mít v této věci pouze roli vedlejšího účastníka, asistovat a dodávat podklady věřiteli, tedy státu zastupovanému ministerstvem financí," uvedli kontroloři. Doplnili, že pohledávka tvoří 91 procent aktiv podniku, a výrazně tak zkresluje jeho účetnictví. "S ohledem na to, že Transgas nezajišťuje žádný významný zájem státu a jediným důvodem jeho existence je pohledávka, kterou ale podnik vede v účetnictví neoprávněně, Nejvyšší kontrolní doporučuje ministerstvu průmyslu a obchodu označit Transgas jako zbytný státní podnik a v souladu se 'Strategií vlastnické politiky státu' ho zrušit," napsal kontrolní úřad.

Zdroj: ČTK
Další zprávy