Rusové rozstříleli Dánsko, Finové Ukrajinu

ČTK, SportPlus
27. 4. 2007 21:39
Moskva - Hokejisté Finska  a Ruska si v pátečních zahajovacích utkáních skupiny D 71. mistrovství světa hladce poradili s outsidery skupiny. Uvnitř: Galerie
Fin Sean Bergenheim (v bílém) slaví gól v síti ukrajinského brankáře Karpenka v prvním zápase skupiny D mistrovství světa. | Foto: Reuters

Domácí hokejisté si zcela hladce poradili s Dánskem a vyhráli vysoko 9:1, Ukrajina prohrála s Finskem také hladce 0:5.

Ukrajina - Finsko 0:5 (0:1, 0:3, 0:1)

Finové se sice zpočátku nemohli dostat do tempa, ale v 13. minutě přece jen otevřeli skóre a zápas pak definitivně rozhodli třemi góly v druhé třetině, když dvakrát potrestali nedisciplinovanost soupeře.

Úvodní kolo duelů ve skupině D, jenž se celá odehraje v moskevské hale Chodynka, uzavře večerní souboj domácího Ruska s Dánskem.

Utkání jednoznačného favorita s Ukrajinou, jejímž hlavním cílem na turnaji bude záchrana mezi elitou, začalo sérií vyloučení na obou stranách a Ukrajinci několikrát pozlobili pomalu se rozjíždějící Finy.

V náznacích slibných příležitostí však neuspěli a jejich první vážnější chybu potrestal po Peltonenově ideální přihrávce v 13. minutě obránce Saravo.

Od druhé třetiny zvýšili Finové obrátky s jednoznačným cílem zajistit si poklidný závěr zápasu, a to se jim také podařilo. V 23. minutě se sice natlačil do velké šance Donika, vyrovnání však zabránil bezchybný Norrena, který nakonec dokončil utkání s čistým štítem.

Na druhé straně zvýšil po chvilce na 2:0 Bergenheim a po několika vyloučeních na straně Ukrajiny, kdy v jeden moment sedělo na její části trestné lavice hned kvarteto hráčů, definitivně rozhodl dvěma góly Pärssinen.

Závěrečná třetina se tak už jen dohrávala. Finové si i přes návrat k vlažnému tempu pohrávali se soupeřem jako kočka s myší a přidali do Karpenkovy branky ještě jednu trefu. Strážce ukrajinské branky však přesto podal výborný výkon a jen díky němu nebyl rozdíl ve skóre vyšší.

Výsledek - skupina D:
Branky a nahrávky:
13. Saravo (Peltonen, M. Koivu), 25. Bergenheim (Kallio, Kontiola), 28. Pärssinen (Kontiola, Nummelin), 34. Pärssinen (Mäntylä, Saravo), 52. Kontiola (Bergenheim). Rozhodčí: Minář - Pouzar (oba ČR), Feola (USA). Vyloučení: 12:9, navíc T. Ruutu 10 min., Kallio (oba Finsko) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:2. V oslabení: 0:1.
Ukrajina: Karpenko - Srjubko, Ljutkevič, Klimentěv, Navarenko, Guňko, Pobědonoscev, Isajenko, Timčenko - Salnikov, Zavalňuk, Oleckij - Matěruchin, Šafarenko, Semenčenko - Matvijčuk, Bobrovnikov, Cyrul - Donika, Hniděnko, Charčenko. Trenér: Alexandr Seukand.
Finsko: Norrena - Nummelin, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Söderholm, Berg - T. Ruutu, M. Koivu, Peltonen - Hentunen, Kapanen, Pärssinen - Kallio, Kontiola, Bergenheim - J. Ruutu, Viuhkola, Pyörälä. Trenér: Erkka Westerlund.

Rusko - Dánsko 9:1 (3:1, 5:0, 1:0)

Hokejisté Ruska si ve svém prvním utkání na světovém šampionátu před vlastními fanoušky snadno poradili s Dánskem, které dnes deklasovali vysoko 9:1. Rusové v Moskvě předvedli ostrý nástup a již ve čtvrté minutě vedli 3:0.

I dál pak hráli s velkou chutí a jedinou nezodpovězenou otázkou v průběhu zápasu tak byla jen konečná výše skóre. Další utkání skupiny D se hrají v neděli.

Rus Pjotr Ščastlivyj skóruje v úvodním zápase světového šampionátu proti dánskému brankáři Peteru Hirschovi. | Foto: Reuters

Již po pouhých 28 vteřinách hry otevřel skóre Zaripov a předznamenal tak jednoznačný průběh celého zápasu, v němž se domácí Rusové nijak nenadřeli, ale přesto předváděli zaplněnému hledišti atraktivní hokej se spoustou ofenzivních nápadů.

O vítězi bylo rozhodnuto již ve čtvrté minutě, kdy na tříbrankový rozdíl zvýšili v rozmezí 22 sekund Nikulin a šťastnou trefou zpoza branky také Malkin.

Dánové se sice snažili, ale na soupeře v žádném ohledu nestačili. I přesto stihli zaznamenat čestný úspěch, když se ještě v úvodní dvacetiminutovce trefil jeden z mála hráčů týmu působících v ligových soutěžích mimo Dánsko, útočník Peter Regin, jenž propálil od modré Košečkina.

Brankostroj Rusů se zastavil společně se střídáním brankářů v dánské kleci, když po osmém gólu domácích v 33. minutě vystřídal Hirsche náhradník Madsen.

Ten vydržel s čistým kontem až do 56. minuty, kdy mu zkazil alespoň dílčí radost Frolov. Kuriozitou utkání byla skutečnost, že Rusové dokázali odehrát celý zápas bez jediného potrestaného faulu.

Branky a nahrávky: 1. Zaripov (Zinovjev, Morozov), 4. Nikulin (Morozov), 4. Malkin (Gončar), 23. Sčastlivyj (Aťušov), 26. Markov (Frolov, Kovalčuk), 28. Morozov (Zaripov, Zinovjev), 30. Kuljomin (Ovečkin, Něprjajev), 33. Ovečkin (Něprjajev, Kuljomin), 56. Frolov (Gončar) - 18. Regin (D. Nielsen, R. Andreasen). Rozhodčí: Schutz (Něm.) - Losier (Kan.), Mášik (Slovensko). Vyloučení: 0:5. Využití: 2:0. Diváci: 13.900.
Rusko: Košečkin - Proškin, Nikulin, Markov, Gončar, Grebeškov, Aťušov, Jemelin, Kondratěv - Zaripov, Zinovjev, Morozov - Kovalčuk, Malkin, Frolov - Charitonov, Sčastlivyj, Radulov - Ovečkin, Něprjajev, Kuljomin. Trenér: Vjačeslav Bykov.
Dánsko: Hirsch (33. Madsen) - Damgaard, Boedker, D. Nielsen, R. Andreasen, Lassen, A. Andreasen, Moeller - J. Nielsen, Green, Tranholm - Starkov, F. Nielsen, Regin - Kjaergaard, Christensen, Madsen - Dresler, Smidt, Olsen. Trenér: Mike Sirant.