Slovenští junioři dostali ve čtvrtfinále osmičku. Z outsiderů nejvíc zlobili Švýcaři

Aktualizováno 3. 1. 2017 5:49
Čtvrtfinále mistrovství světa juniorů v Kanadě nepřineslo žádné zásadní překvapení. Domácí porazili Česko 5:3, Švédové rozdrtili Slováky 8:3 a Rusové smetli Dány 4:0. Nejblíž senzaci byli Švýcaři, kteří podlehli Američanům 2:3.
Jedna z osmi gólových radostí Švédů během čtvrtfinále.
Jedna z osmi gólových radostí Švédů během čtvrtfinále. | Foto: ČTK

Montreal/Toronto  Zatímco česká dvacítka Kanaďanům částečně vzdorovala, Slováci proti Švédům vůbec nestíhali a nakonec prohráli 3:8 (na střely 18:50).

Dvakrát skórovali Joel Eriksson Ek a Tim Söderlund. Rasmus Asplund posbíral čtyři nahrávky. Mladíci Švédska tak pokračují v krasojízdě. Na šampionátu juniorů ještě neprohráli a nyní chtějí získat medaili po dvouletém půstu. V semifinále ovšem narazí na silnou Kanadu. Ta si postup zajistila výhrou 5:3 nad Českem (více zde).

Další dvojici tvoří Rusové a Američané. Ve skupině slavila zámořská velmoc vítězství 3:2, ovšem ve čtvrtfinále načerpala víc pohody sborná, která hladce přehrála Dánsko 4:0.

Rusové rozhodli již v úvodní třetině, kterou vyhráli 2:0. V deváté minutě otevřel skóre Alexandr Polunin a 11 sekund před koncem úvodního dějství zvýšil v přesilové hře Kirill Kaprizov.

V 48. minutě výhru zpečetil Pavel Karnauchov a výsledek ještě dovršil druhou trefou v utkání Kaprizov, který vede se sedmi góly tabulku střelců turnaje. Gólman Ilja Samsonov udržel podruhé čisté konto. Rusové na minulých šesti šampionátech získali jedno zlato, tři stříbra a dva bronzy.

Američané tak úspěšní nebyli (jedno zlato, dva bronzy). Na letošním turnaji ještě neprohráli, ovšem ve čtvrtfinále nebyli proti Švýcarsku tak suverénní, jak mnozí čekali. Na bránu vyslali pouze 17 střel a rozhodli až ve 46. minutě zásluhou Jordana Greenwaye.

Švýcary táhl Nico Hischier, jenž při porážce 2:3 vstřelil oba góly svého mužstva. V závěru měl navíc obrovskou šanci na vyrovnání. Více o jedné z největších švýcarských nadějí posledních let si můžete přečíst zde.

Začal také boj o udržení. Loňští šampioni Finové do něj vykročili úspěšně, když nad Lotyšskem vyhráli 2:1 a mohou už v úterý rozhodnout. Vítěznou branku vstřelil ve 49. minutě Kristian Vesalainen.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Kanadě:

Čtvrtfinále:

Dánsko - Rusko 0:4 (0:2, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 9. Polunin (Vorobjov), 20. Kaprizov (Vorobjov, Trenin), 48. Karnauchov (Gurjanov, Kvartalnov), 56. Kaprizov (Polunin). Rozhodčí: Lemelin (USA), Rohatsch - Kohlmüller (oba Něm.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 5:7. Využití: 0:1. Diváci: 7801.

Švédsko - Slovensko 8:3 (3:0, 2:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 2. Eriksson Ek (Asplund, Kylington), 17. Söderlund (Wingerli, Gunnarsson), 18. Grundström (Nylander, L. Carlsson), 27. Nylander (Dahlen, Asplund), 34. Karlström (Ahl, Asplund), 43. Söderlund (G. Carlsson), 45. Andersson (Larsson, Lööke), 58. Eriksson Ek (Asplund, Kylington) - 36. Bodák (Sloboda), 37. Struška (Černák), 42. Ružička. Rozhodčí: Burchell (Kan.), Hribik - Suchánek (oba ČR), Davis (USA). Vyloučení: 1:5, navíc Struška (SR) 10 min. Využití: 3:1. Diváci: 6331.

USA - Švýcarsko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 9. Bracco (Thompson, Terry), 11. Kunin (Greenway, Bracco), 47. Greenway (McAvoy, Keller) - 31. Hischier (Siegenthaler, Riat), 46. Hischier (Thürkauf). Rozhodčí: Björk (Švéd.), Šír (ČR) - Palej (Rus.), van Oosten (Kan.). Vyloučení: 5:4, navíc Thürkauf (Švýc.) 10 min. Využití: 2:2. Diváci: 8176.

O udržení - 1. zápas (Montreal):

Finsko - Lotyšsko 2:1 (1:0, 0:1, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Saarijärvi (Räsänen), 49. Vesalainen (Heiskanen, Tolvanen) - 25. Ponomarenko (Krastenbergs, Tralmaks). Rozhodčí: Sheva (USA), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Haurum (Dán.). Vyloučení: 5:6. Využití: 1:0. Diváci: 3016. Stav série: 1:0.