sid
9. 5. 2008 22:09
Rusko - Bělorusko 4:3 SN, Finsko - Lotyšsko 2:1
Klečící Alexej Morozov, sleduje svého spoluhráče Kovalčuka po tom, co inkasoval úder hokejkou do obličeje. | Foto: Reuters

Québec/Halifax - Blízko ztráty všech bodů s celkem Běloruska byli na mistrovství světa v Kanadě hokejisté Ruska. V zápase osmifinálové skupiny E prohrávali už o dvě branky, nakonec však skóre vyrovnali a v samostatných nájezdech rozhodli utkání ve svůj prospěch.

Těsné vítězství vybojovali s vypětím všech sil také Finové. Ti se ve skupině v Halifaxu dlouho trápili s Lotyši, které porazili pouze 2:1.

Ruské hvězdy vstoupily do zápasu s Běloruskem hodně vlažně a to se jim zle vymstilo. Nejdříve se trefil Michaljov, a po dalších zápasu Dudika prohrávala "sborná" po dvanácti minutách hry už 0:2.

Navíc se skvěle rozchytal běloruský brankář Koval, který odolal i šesti minutám přesilové hry Rusů, když  nejdříve byl za zasažení Morozova hokejkou do obličeje vyloučen na dvě plus dvě minuty Zadělenov, a jen minutu po jeho návratu na led usedl na trestnou lavici také Meleško.

Snížení skóre se přemožitelé českého týmu ze základní skupiny dočkali až na začátku druhé třetiny. Mezi Kovalovy betony usměrnil puk Maxim Afinogenov. Další branku však ruský celek nepřidal, a tak Bělorusko vedlo i po čtyřiceti minutách.

Ruští hokejisté si až příliš často přihrávali, na střelu jako by si nevěřili i ve vyložených pozicích. Navíc jejich pokusy s přehledem likvidoval výborný běloruský brankář.

Zápas jsme sledovali on-line ZDE

Zodpovědnost vzal na sebe až nejlepší střeleč letošní NHL Alexandr Ovečkin. Ve 48. minutě mířil švihem přesně nad Kovalovo rameno a utkání bylo vyrovnáno.

Dmitrij Dudik se raduje poté, co vstřelil druhý gól do sítě Rusů.
Dmitrij Dudik se raduje poté, co vstřelil druhý gól do sítě Rusů. | Foto: Reuters

Útočník Washingtonu byl i u vedoucí branky Rusů. Šest minut před koncem třetí třetiny vypálil na branku Bělorusů, Koval puk pouze vyrazil a Afinogenov poslal svůj celek do vedení.

S tím se ovšem nechtěl smířit Grabovskij, který si jen o chvilu později nabruslil do útočné třetiny, před brankou Birjukova našel volného Ugarova a bylo znovu vyrovnáno.

Další gól neviděli diváci ani v prodloužení, byť v něm Rusové měli příležitost více než minutové přesilové hry. O vítězi duelu tak museli poprvé na MS rozhodnout samostatné nájezdy.

V nich se naplno ukázala převaha technických ruských hráčů. Bělorusku nepomohl ani skvělý brankář Koval, který inkasoval od Mozjakina i Morozova. Na druhé straně se prosadil pouze Meleško, ruská reprezentace si tak připsala výhru a ziskem dvou bodů se vyhoupla do čela skupiny E.

Lotyšské naděje držel Masalskis

Blízko blamáže byli i hokejisté Finska, kteří se v Halifaxu utkali s Lotyšskem. Seveřany posílil kapitán Montrealu Saku Koivu, hvězdou zápasu však byl lotyšský gólman Edgars Masalskis.

Brankář, který je díky svému působení v Jihlavě a Karlových Varech dobře známý i českým fanouškům, se v utkání vyznamenal a finským střelcům dlouho odolával.

Edgars Masalskis držel Lotyše dlouho ve hře, připsal si 62 zákroků.
Edgars Masalskis držel Lotyše dlouho ve hře, připsal si 62 zákroků. | Foto: Reuters

Naopak na druhé straně protlačil už ve druhé minutě puk za záda Bäckströma Darzinš a Lotyši vedli. Pak už přišly velké chvíle Masalskise. Ten odolal několika přesilovým hrám a po první dvacetiminutovce se mohl pochlubit neuvěřitelnými šestatřiceti úspěšnými zákroky.

V deváté minutě mu po střele Jokinena sice pomohla tyč, za svá záda však v úvodní třetině nepustil ani jeden puk. A odolával ještě dalších deset minut ve druhé části.

Kapituloval až v polovině zápasu po přesné střele Pihlströma. Finové se poprvé prosadili až ze své čtyřicáté třetí střely. Do konce druhé třetiny si ještě oba týmy připsaly po trefené tyči, skóre se však již neměnilo.

Brankář Masalkis držel naděje Lotyšů i v poslední dvacetiminutovce, nakonec ovšem jeho skvělý výkon na body nestačil. V 51. minutě ukázkovým švihem trefil pod horní tyčku Kapanen a Finové se mohli radovat z vítězství i jistého postupu do čtvrtfinále.

Skupina E:
Rusko - Bělorusko 4:3 SN (0:2, 1:0, 2:1, 0:0, 1:0)

Branky: 24. a 54. Afinogenov, 48. Ovečkin, rozhodující nájezd Morozov - 8. Michajlov, 12. Dudik, 57. Ugarov
Rusko: Birjukov - Nikulin, Markov, Kornějev, Grebeškov, Vorobjov, Ťuťin, Kalinin, Proškin - Morozov, Zinovjev, Kovalčuk - Sjomin, S. Fedorov, Ovečkin - Sušinskij, Gorovikov, Mozjakin - Afinogenov, Těreščenko, Zaripov
Bělorusko: Koval - Denisov, Salej, Kosťjučenok, Leontěv, Kolosov, Žurik, Baško - A. Kostitsyn, Kaljužnyj, S. Kostitsyn - Dudik, Kurilin, Kulakov - Ugarov, Michaljov, Grabovskij - Maleško, Zadělenov, Čupris