Rusové na úvod Channel One Cupu přetlačili Švédy

Aktualizováno 19. 12. 2013 20:00
Ruští hokejisté na úvod Channel One Cupu porazili v Soči Švédy 3:2.
Ruští hokejisté na úvod Channel One Cupu porazili v Soči Švédy 3:2. | Foto: Reuters

Soči - Hokejisté domácího Ruska vstoupili do turnaje Channel One Cup těsnou výhrou 3:2 nad Švédskem.

Sborná v Soči, dějišti olympijského turnaje, inkasovala jako první, následně šla do vedení zásluhou dvou gólů Maxima Čudinova, ale rozhodla až trefa Nikolaje Prochorkina z 58. minuty.

Oba celky si v úvodních minutách vyzkoušely hru v početní výhodě, jenže bez úspěchu.

V 10. minutě byl ale dalším provinilcem Kokarev a za nebezpečnou hru vysokou holí obdržel trest na 2+2 minuty. Když už se oslabení domácích chýlilo k závěru, napřáhl obránce Kronwall a poslal Seveřany do vedení.

Čtyři minuty nato bylo vyrovnáno. Hra ve čtyřech na obou stranách svědčila o něco lépe Rusům, což v přečíslení dvou na jednoho potvrdili Popov se zakončujícím Čudinovem.

Rusové rozhodli o výhře v závěru

Švédové byli v první třetině střelecky aktivnější a mohli být znovu o krok napřed ve 26. minutě, kdy nejprve Paulsson orazítkoval brankovou konstrukci a pár vteřin poté následovala chyba Popova; Hersley se ale příležitosti zalekl a nezacílil přesně.

Naopak vedoucí gól sborné měl krátce před druhou přestávkou na holi Burmistrov, z dobré pozice ale pálil jen do Ullmarka.

Zkraje třetího dějství měli slibné příležitosti k pokoření dobře chytajícího švédského gólmana Radulov se Šipačovem, jenže neuspěli. Vyzrát na něho se tak podařilo hráči, který už to jednou předvedl. Čudinov ve 44. minutě našlápl a povedenou individuální akci i přesně zakončil.

Švédsko se však nevzdalo a v 53. minutě se dočkalo druhého gólu, když zakrytého výhledu Jerjomenka využil Burström.

V samém závěru ale přece jen převážil misky vah na stranu domácích úspěšně dorážející Prochorkin a hosté už znovu vyrovnat nedokázali, přestože zariskovali i s hrou bez brankáře.

Výsledek:

Švédsko - Rusko 2:3 (1:1, 0:0, 1:2)

Branky a nahrávky: 14. S. Kronwall (Klingberg, Thuresson), 53. Burström (Wandell) - 18. Čudinov (Popov), 44. Čudinov, 58. Prochorkin. Rozhodčí: Fraňo, Šír - Sadovnikov, Zacharenkov (oba Rus.). Vyloučení: 4:5. Využití: 1:0. Diváci: 9351.
Švédsko: Ullmark - Burström, S. Kronwall, Rahimi, Viklund, Klingberg, Andersén, Hersley - Persson, J. Lundqvist, Ericsson - Klasen, Wandell, Thuresson - Janmark-Nylén, Karlsson, Paulsson - Johansson, Sjögren, Bang - Engqvist, Brodin. Trenér: Pär Marts.
Rusko: Jerjomenko - Čudinov, Medveděv, I. Nikulin, J. Birjukov, Denisov, Zubarev, Kiselevič, Rjasenskij - Kovalčuk, Šipačov, A. Radulov - Popov, Těreščenko, Pěrežogin - Tichonov, Burmistrov, Panarin - Averin, Soin, Kokarev - Prochorkin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Česko - Finsko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)