Rusové mistry světa! Sborná smetla ve finále Slováky

20. 5. 2012 21:37
Hokejisté Ruska vyhráli na MS všech deset utkání
Ruská radost z titulu. Sborná neměla na letošním šampionátu konkurenci.
Ruská radost z titulu. Sborná neměla na letošním šampionátu konkurenci. | Foto: Reuters

Helsinky - Ruská sborná ovládla světový šampionát v hokeji. Malkin a spol. ve finále MS v Helsinkách přehráli Slovensko jednoznačně 6:2 a zaslouženě zvedli nad hlavy vítěznou trofej. Bilance ruského týmu na šampionátu mluví za vše. Deset zápasů, deset výher v normální hrací době, skóre 44:14.

Sborná vyhrála mistrovství světa po šestadvacáté v historii a na trůn se vrátila po třech letech. Slováci získali svou čtvrtou medaili a první od roku 2003, kdy brali rovněž v Helsinkách bronz.

Finále rozhodl obdivuhodný výkon útoku Pavla Dacjuka. Její centr si připsal tři kanadské body, stejně jako Alexander Sjomin.

Chárova úvodní dělovka Rusy nerozhodila

Finále ale začalo pro favorizované svěřence Zinetuly Biljaletdinova šokem. Uběhlo 66 vteřin, když od modré napřáhl slovenský kapitán Zdeno Chára a jeho dělovka zaplula přesně do horního růžku branky za nešťastného Varlamova.

Slováci po vstřeleném gólu ještě více ucpali střední pásmo, ruský tým přesto několikrát vyzkoušel pozornost brankáře Laca. Největší šanci si Sborná vypracovala v 10. minutě, dorážku Malkina ovšem v poslední chvíli vytěsnil do bezpečí obránce Baranka.

Z další akce už ale Rusové vyrovnali. Washingtonská letka ve složení Ovečkin - Sjomin vlétla do slovenské obrany a druhý jmenovaný srovnal skóre.

Skvělý hokej pokračoval. Šanci měl Kopecký a po něm Dacjuk s Ovečkinem. Čtyři minuty před koncem první části vyzkoušel Varlamovův rozklek Bartovič. První třetina už ale další branku nenabídla.

Laco otrávil Malkina. Ale ne na dlouho

Do druhé části vstoupili Slováci útočněji, jenže větší šance si dokázali vypracovat Rusové. V páté minutě se činil Malkin. Parádně prošel do útočného pásma a zasypal Laca třemi ranami během několika vteřin. Poté, co slovenský brankář vychytal i poslední jeho střelu, ruský bohatýr jen zoufale pohlédl ke stropu Hartwall arény.

Jenže za další dvě minuty už Sborná otočila vývoj finálového duelu. Po akci Popova se Laco nechal vylákat z branky a na Pěrežogina zívala odkrytá klec. Na brankové čáře bránící Chára už nedokázal kotouč zastavit. Hráčů v červených dresech byl najednou plný led. A Malkin o chvíli později mířil jen do boční sítě. Šanci měl i Ovečkin po krásné přihrávce Sjomina.

Ale další gól dal až Alexej Těreščenko. Mezi kruhy předal Širokovovi, který mu vrátil kotouč před prázdnou branku - 3:1.

Slováci ve druhé třetině vyklidili kluziště

Ani to ale rozjetým Rusům nestačilo. Ve 36. minutě ukázal svou tvořivost Pavel Dacjuk. Našel Sjomina osamoceného před Lacem a kanonýr Washingtonu perfektním blafákem vstřelil svůj druhý finálový gól.

Slováky nepříznivý vývoj rozhodil a na konci druhé třetiny už prakticky nebyli schopní kloudně zaútočit.

Místo snahy o snížení přišla v úvodu třetí části další šance Rusů. Lacovi musel při ataku Ovečkina pomoci hrdina semifinále proti Čechům Miroslav Šatan.

Laco po pátém gólu střídal, Chára se trefil podruhé

A hvězdný útok Sjomin - Dacjuk - Ovečkin řádil dál. Sjomin zpoza branky našel na brankovišti Dacjuka, který prostřelil slovenského brankáře - 5:1. Laco o chvíli později raději opustil branku, na posledních patnáct minut si atmosféru finále přijel užít Peter Hamerlík.

V 50. minutě si podruhé zakřičeli gól slovenští fanoušci. Vůbec první slovenskou přesilovku v zápase využil podruhé v zápase i na celém turnaji skórující kapitán Chára.

V závěru se hrál krásný hokej nahoru dolů, lepší ale byli přece jen Rusové. Hamerlík několikrát skvěle zasáhl, ale na prudkou ránu Malkina po přečíslení už nestačil. Nejlepší hráč šampionátu vstřelil svůj jedenáctý gól na mistrovství a zpečetil ruský triumf.

Finále hokejového mistrovství světa v Helsinkách:

Rusko - Slovensko 6:2 (1:1, 3:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 10. Sjomin (Ovečkin, Dacjuk), 27. Pěrežogin (Popov), 34. Těreščenko (Širokov, Žerděv), 36. Sjomin (Dacjuk), 44. Dacjuk (Sjomin, Ovečkin), 59. Malkin (Nikulin, Nikitin) - 2. Chára (Surový), 50. Chára (Surový, Šatan). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber - Arm (oba Švýc.), Blümel (ČR). Vyloučení: 1:2. Využití: 0:1. Diváci: 13.242 (vyprodáno).

Rusko: Varlamov - I. Nikulin, J. Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Medveděv, Denisov, Nikitin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Kokarev, Svitov, Kuljomin. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Slovensko: Laco (45. Hamerlík) - Sekera, Baranka, Chára, Sersen, Starosta, Vydarený - Radivojevič, Handzuš, Kopecký - Šatan, Surový, L. Hudáček - Miklík, Mikúš, Tatar - Hovorka, Bližňák, Bartovič - od 41. navíc Haščák. Trenér: Vladimír Vůjtek.

Ocenění podle akreditovaných novinářů:

All Star tým: Ján Laco - Zdeno Chára (oba Slovensko), Ilja Nikulin - Jevgenij Malkin (oba Rusko), Patrick Thoresen (Norsko), Henrik Zetterberg (Švédsko).

Nejužitečnější hráč: Jevgenij Malkin (Rusko).