Rusové jsou ve finále. Malkin vstřelil Finům hattrick

Jaroslav  Šindelář Jaroslav Šindelář
19. 5. 2012 15:35
Hokejisté Finska v semifinále podlehli v helsinské Hartwall Areně Rusku 2:6.
Jevgenij Malkin se raduje se spoluhráči z jednoho ze svých tří gólů
Jevgenij Malkin se raduje se spoluhráči z jednoho ze svých tří gólů | Foto: Reuters

Helsinky - Dvacet šest let už čeká tým pořadatelské země na to, až zvítězí na mistrovství světa v hokeji. A čekání se minimálně o rok prodlouží.

Obhájci mistrovského titulu, hokejisté Finska, totiž v semifinále podlehli v helsinské Hartwall Areně Rusku 2:6. Rusové tak vrátili Finům porážku 0:3 ze semifinále loňského šampionátu v Bratislavě.

Největší zásluhu na tom měl Jevgenij Malkin, který zaznamenal svůj druhý hattrick na turnaji, díky čemuž se vrátil do čela kanadského bodování šampionátu.

Rusové si tak po dvou letech zahrají ve finále. V něm se utkají s lepším z dvojice Slovensko - Česko.

Malkin byl téměř u všeho

Finové sice otevřeli i uzavřeli gólový účet zápasu, na rozjeté Rusy, kteří na šampionátu ještě neztratili ani bod, však tentokrát neměli.

Klíčovým prvkem ruského vítězství bylo využití přesilových her. Zatímco Rusové v nich skórovali hned třikrát, Finové se naopak v přesilovkách neprosadili.

Zápas, který jako jeden z hlavních rozhodčích vedl český sudí Antonín Jeřábek, začal velkým tlakem Rusů, brankář Petri Vehanen však střely Alexandra Ovečkina a Nikolaje Žerděva zneškodnil.

V 8. minutě však zničehonic udeřil domácí tým. Petri Kontiola poslal na modrou puk Jannemu Niskalovi, jehož střelu srazil mimo dosah brankáře Semjona Varlamova ruský útočník Denis Kokarev.

Hned vzápětí zneškodnil Vehanen velkou šanci Alexandra Pěrežogina, v 16. minutě už se však Rusové radovali, když po střele Nikity Nikitina vyjel zpoza branky Malkin a odrazem o Vehanena vyrovnal.

Těsně před koncem třetiny už Rusové vedli. Žerděv v přesilovce našel volného Malkina, který střelou z pravého kruhu propálil Vehanena pod rukou.

Na ledě se objevily čepice

Ve 27. minutě Rusům zatrnulo, Malkinovi totiž u mantinelu podklouzly brusle a narazil loktem do hrazení, kvůli čemuž šel na ošetření do kabin. Sudí však za jeho nezaviněný pád neprávem vyloučili Miku Järvinena.

I když Rusové přesilovku nevyužili, Rusové vedení navýšili ve 30. minutě. Ovečkin, který se místo Malkina posunul do prvního útoku, střelou k tyči ze své parkety na levém kruhu překonal Vehanena.

O chvíli později mohl zvýšit skóre Sergej Širokov, ale tváří v tvář Vehanenovi neuspěl, na druhé straně Varlamov špičkou hokejky zneškodnil velkou šanci Lea Komarova.

Stejně jako v první třetině Rusové skórovali v přesilovce i v závěru té druhé. Malkin, který se vrátil na led po ošetření, se střelou z první trefil přesně do šibenice a stejně jako v zápase se Švédskem zaházeli ruští fanoušci led čepicemi na znamení jeho hattricku.

Debakl zmírnil loňský hrdina Granlund

Definitivně pojistil ruskou výhru ve 42. minutě Kokarev, který skóroval s pomocí zásahu brusle Ossiho Väänänena, o šest minut později navíc ruské vedení v přesilovce zvýšil Širokov.

V 57. minutě alespoň zmírnil debakl povedenou tečí Mikael Granlund, který před rokem v Bratislavě rozhodl povedeným gólem o postupu Finů do finále.

Výsledek:

Rusko - Finsko 6:2 (2:1, 2:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 16. Malkin (Nikitin, Popov), 20. Malkin (Žerděv, Širokov), 30. Ovečkin (Denisov, Popov), 38. Malkin (I. Nikulin), 42. Kokarev (Kuljomin), 49. Širokov (J. Birjukov, I. Nikitin) - 8. Niskala (Kontiola, Joensuu), 57. Mikael Granlund (Järvinen, M. Koivu). Rozhodčí: Jeřábek (ČR), Reiber (Švýc.) - Dussureault (Kan.), Morrison (USA). Vyloučení: 2:4. Využití: 3:0. Diváci: 13.239.

Rusko: Varlamov - I. Nikulin, J. Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Medveděv, Denisov, Nikitin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Kokarev, Svitov, Kuljomin - od 55. navíc Kuzněcov. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Finsko: Vehanen - Mäenpää, Hietanen, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola, Niskala - J. Jokinen, M. Koivu, Filppula - Pesonen, Immonen, Mikael Granlund - Kiiskinen, N. Kapanen, Komarov - Pihlström, Kontiola, Joensuu - od 41. navíc Pyörälä. Trenér: Jukka Jalonen.