Ovečkin dorazil a trefil se. Rusko se s Norskem ale trápilo

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
17. 5. 2012 17:07
Hokejisté Ruska vyhráli nad bojovníky z Norska 5:2 a v sobotu si zahrají o finále na MS proti lepšímu z dvojice Finsko - USA.
Alexander Ovečkin slaví první gól na MS v prvním zápase, ve kterém se představil - čtvrtfinále proti Norsku. | Foto: Reuters

Stockholm - Hokejisté Ruska vyhráli nad norskými bojovníky ve čtvrtfinále světového šampionátu 5:2 a v sobotu si zahrají o finále MS proti lepšímu z dvojice Finsko - USA.

O svém triumfu rozhodla našlapaná sborná ale až třemi góly v poslední třetině, po čtyřiceti minutách hry byl stav zápasu 2:2.

Ovečkin se začal vyplácet rychle

Přesně 248 vteřin potřebovalo hvězdné duo Alexanderů Ovečkin a Sjomin na důkaz svých kvalit. V páté minutě našel prvně jmenovaný parťáka z Washingtonu na levém kruhu a ten tvrdou ranou z otočky poslal první navštívenku Haugenovi.

O tři minuty později už se hráči sborné mohli radovat. Ovečkin se nejprve svou obávanou ranou neprosadil, vzápětí ale kotouč za norskou brankou dojel a nahodil na Haugena, který si ho nešťastně srazil do branky - 1:0 pro favorita.

Thoresen úřadoval

Jenže Norové mají také svého "cara" - jmenuje se Patrick Thoresen. Lídr kanadského bodování šampionátu byl na začátku akce, kterou po mele před Varlamovem gólově zakončil Skröder a ve 12. minutě bylo vyrovnáno.

Jenže ne na dlouho. V 15. minutě vyslal "oblíbenec" švédského publika Jemelin (ve vzájemném duel s domácími zlomil nos Franzénovi) do brejku Popova a ten nedal rychlým švihem zápěstí Haugenovi šanci.

Norové ve druhé třetině srovnali

Norové se ale ani tentokrát nevzdali. Do druhé třetiny vstoupili přesilovkou 5 na 4 a Thoresen ukázal nádhernou tečí svou genialitu. V osmém zápase na MS vylepšil svou bodovou bilanci na 7+11.

Rusové poté šlápli na plyn, dvakrát trefili tyč, přestříleli v této části hry soupeře 16:4, gólu se ale nedočkali a místo radosti v závěru třetiny hvězdný Malkin jen vztekle prásknul holí do mantinelu.

Rozhodla chyba gólmana Haugena

Jako kdyby to změnilo pořádky na ledě. Čas 40:55 a nahození Jemelina pouští do té doby bezchybný Haugen do sítě - 3:2 pro Rusko. Poklepaní se po masce jen dokumentuje zbytečnost této branky.

Klíčové branky. Potomci Vikingů už poté nedokázali odolávat náporu ruských nájezdníků, kteří přidali ještě další dvě branky a po zápase už mohli rozdávat úsměvy na všechny strany.

Rusko tak nepřipustilo během pár hodin druhé překvapení vyřazovací části turnaje a na rozdíl od Kanaďanů svoji roli favorita potvrdilo.

Čtvrtfinále mistrovství světa v ledním hokeji ve Stockholmu:

Rusko - Norsko 5:2 (2:1, 0:1, 3:0)
Branky a nahrávky: 8. Ovečkin (Sjomin), 15. Popov (Jemelin, Rjasenskij), 41. Jemelin (Dacjuk, Sjomin), 51. Žerděv (J. Birjukov, Těreščenko), 55. I. Nikulin (Malkin) - 12. Skröder (Thoresen, M. Hansen), 21. Thoresen (Holös, Ask). Rozhodčí: Brüggemann (Něm.), Kurmann - Arm (oba Švýc.), Suominen (Fin.). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:1. Diváci: 7519.

Rusko: Varlamov - I. Nikulin, J. Birjukov, Jemelin, Rjasenskij, Medveděv, Denisov, Nikitin - Pěrežogin, Malkin, Popov - Sjomin, Dacjuk, Ovečkin - Žerděv, Těreščenko, Širokov - Kuzněcov, Svitov, Kuljomin - Kokarev. Trenér: Zinetula Biljaletdinov.

Norsko: Haugen - Trygg, Tollefsen, Holös, Bonsaksen, Solberg, Kaunismäki - Skröder, Thoresen, M. Hansen - M. Olimb, Bastiansen, Spets - K. Forsberg, Holtet, Röymark - Martinsen, Ask, K. A. Olimb - Rosseli Olsen. Trenér: Roy Johansen.