Ručinský nad Růžovou nabídkou neváhal. Hadamczik? No comment

Tomáš  Kubánek Tomáš Kubánek
2. 2. 2015 19:31
Útočník Martin Ručinský se po devíti letech vrací do hokejové reprezentace.
Do návratu Martina Ručinského jsou vkládany velké naděje, že právě jemu se podaří oživit českou ofenzivu.
Do návratu Martina Ručinského jsou vkládany velké naděje, že právě jemu se podaří oživit českou ofenzivu. | Foto: ČTK

Praha - Po téměř devítileté přestávce se na srazu hokejové reprezentace hlásil i útočník Martin Ručinský. Třiačtyřicetiletý veterán v této sezoně táhne Litvínov, a tak se trenér Vladimír Růžička rozhodl, že zkusí probudit tápající ofenzivu i s jeho pomocí.

Ručinský kývl na pozvánku i díky velmi přátelskému vztahu. Znají se od dětských let, vždyť jsou oba mostečtí rodáci.

"Růža bydlel ve vedlejším baráku, a tak jsem ho viděl odmalička. On je trochu starší, a tak jsme spolu nevyrůstali, nicméně jsme se viděli prakticky pořád. Když mi bylo osmnáct, vytáhl si mě do lajny a umožnil mi hokejový vývoj, který mi pomohl, abych se vypracoval," popsal trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz známé hokejové kamarádství na srazu v pražských Letňanech před dvojutkáním s Ruskem.

Trenér Růžička o vás říká, že patříte mezi nejlepší hokejisty v extralize a že byste v národním týmu mohl plnit roli lídra. I když ještě nemluvil přímo o mistrovství světa, jeho důvěra vás asi hodně těší, je to tak?
"To mě samozřejmě těší. Trenér mi zavolal, jestli bych neodehrál tyto dva zápasy s Ruskem, a já říkám, že reprezentační dres se neodmítá, a taky jsem to nikdy neudělal a neudělám. Samozřejmě je tady ten můj věk, což je zase trochu jiná situace, ale když je u týmu Láďa Růžička, se kterým se dobře znám a mám k němu velký respekt, tak se těžko říká ´ne´. A tak jsem tady a udělám maximum, abych mužstvu pomohl."

Z čeho pramení ten váš velký respekt k němu?
"Má přirozený respekt nejen u mne, ale u celé hokejové veřejnosti. Měl ho už jako hráč a pak i jako trenér. To, co dokázal, ty velké výsledky, hovoří za vše."

Kdyby u týmu nebyl Vladimír Růžička, bylo by těžší se rozhodovat?
"Asi bych přemýšlel jinak."

Co kdyby u reprezentace zůstal Alois Hadamczik?
"(přemýšlí) To bych moc nekomentoval."

Jste nejstarším reprezentantem v historii. Co na tento rekord říkáte?
"Je to sice takový smutný rekord, ale nedá se nic dělat. Moc jsem nad tím nepřemýšlel, nic to neznamená."

Jste známý jako skvělý bruslař. Pomáhá vám to ve vašem věku hodně, abyste se udržel ve špičce?
"Jako malý jsem se to takhle naučil, možná to je to dar, co jsem dostal do vínku, protože jsem s ním nikdy neměl problémy. Ale už mi není pětadvacet, takže je to už něco jiného. V naší extralize je to ještě v pohodě, ale mezinárodní hokej je něco jiného, za ty roky se posunul, takže fakt nevím, co od toho očekávat. Sám jsem trochu na trní a plný očekávání."

Díváte se už také k blížícímu se mistrovství světa, že byste se na něj mohl dostat?
"Vůbec, to teď nemám v hlavě. Nic bych v nominaci nehledal, prostě odehraju tyto dva zápasy. Myslím, že mně samotnému napoví, jak na tom jsem. Pak se uvidí."

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 1 hodinou

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 1 hodinou

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 2 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy