Rozhodčí v extralize chybují. Šéf je chce začít učit bruslit

Adam Sušovský Adam Sušovský
13. 11. 2014 7:30
Velké chyby rozhodčích v hokejové extralize vyplývají z jejich špatného bruslení. Například v zápase o první místo mezi Třincem a Litvínovem kvůli špatnému postavení ani neviděli trestné střílení.
Extraliga: Slavia Praha - Kometa Brno: rozhodčí
Extraliga: Slavia Praha - Kometa Brno: rozhodčí | Foto: Eduard Erben

Praha - Rozhodčí je jenom člověk, občas chybu udělá. Jenže v hokejové extralize jich přibývá a v posledních týdnech byly některé tak fatální, že se podepsaly i pod výsledkem zápasu.

Tady je například analýza posledního šlágru prvního s druhým, zápas Třinec - Litvínov 1:4, která vzhledem k verdiktu Komise rozhodčích na první pohled budí dojem, že rozhodčí říjnovou televizní bitvu o čelo extraligy úplně zpackali.

Stížnost na jejich výkon podali poražení Oceláři a uspěli ve všech osmi sporných případech, na které se snažili poukázat. Vyplývá z toho například, že měli za stavu 0:0 jet trestné střílení, ale nejeli. Že je sudí připravili o tři přesilové hry a naopak je sami neprávem poslali třikrát do oslabení. Nebo že byl Martinu Adamskému znemožněn samostatný únik kvůli ofsajdu, který vůbec nebyl.

Halas: 80 procent chyb vyplývá z jejich pohybu

"Věděli jsme, že k těmto stížnostem bude docházet častěji a rozhodčí jsme na to upozornili. Kluby teď mají hodně lepší techniku, rozebírají si detailně každý zápas, přistupují k hokeji mnohem profesionálněji než v minulosti a s tou technikou je logické, že se video trenéři většinou nemýlí," vysvětluje šéf českých sudí Pavel Halas, proč Komise rozhodčích ČSLH registruje stížností tak moc a většinou na ně dává razítko "oprávněná."

Přesto. Není osm stížností na jeden zápas až moc? A proč rozhodčí takhle hrubě chybují?

Pavel Halas má jasno a reaguje velmi rychle: Rozhodčí v extralize mají podle něj problém s pohybem, špatně bruslí a vybírají si špatné pozice. Jednoduše řečeno nevidí důležité situace ve hře ze správného úhlu, a tak často rozhodnou v neprospěch faulovaného.

"Zhruba osmdesát procent chyb vyplývá z jejich špatného pohybu," říká Halas. Komise rozhodčích už pro české sudí také chystá seminář, na kterém je bude učit lépe bruslit.

Stížností na formu rozhodčích totiž stále přibývá. Naposled si do nich na klubovém webu Ocelářů rýpl kapitán Rostislav Klesla, který před sezonou přišel do extraligy po patnácti letech strávených v zámoří.

Klesla: Tohle není správný směr hokeje

"Oproti Americe je velký rozdíl v tom, že sudí tady nemají stejný metr. Opravdu se stává, že jeden rozhodčí posoudí zákrok jako faul, druhý to klidně pustí. To mi dost vadí, stále si musím zvykat. Myslím si, že by mělo platit jednotné měřítko, protože hráči potom nevědí, co si ještě mohou dovolit a co už je nedovolený zákrok," řekl Klesla na klubovém webu.

"Občas mi připadá, že tady rozhodčí pískne i minimální kontakt s protihráčem. Tohle není správný směr hokeje," dodal také.

Klesla v rozhovoru ani Oceláři formou oficiální stížnosti nejsou jediní, kdo výkony sudích letos napadali. Vedle již zmíněného zápasu Třince s Litvínovem si na rozhodčí v minulých dnech a týdnech oprávněně stěžovaly i jiné kluby.

V čerstvé paměti je například chybně uznaný technický gól Pavla Patery v nájezdovém rozstřelu proti Zlínu, který rozhodčí René Hradil uznal, poté co Pateru fauloval gólman Kašík, a Olomouc díky tomu zápas vyhrála.

Mimochodem to byl už druhý Hradilův přehmat, který v extralize rozhodl zápas v nájezdech za poslední rok: V minulé sezoně neuznal Hradil gól sparťanovi Buchtelemu, protože gólman při rozkleku vyhodil brankovou konstrukci ze svého postavení, jenže pravidla už v té době jasně říkala, že gól v nájezdech i do posunuté brány platí. Třinec nakonec nájezdy tehdy vyhrál.

Vítkovice-Liberec. Vzorový příklad, kdy sudí špatně stál

Nebo je tady ještě jedna ukázková hrubka z letošní sezony ve Vítkovicích, kde rozhodčí Roman Mrkva bezdůvodně přerušil hru v době, kdy domácí Erik Němec dával pět minut před koncem Liberci branku na 3:2. Myslel si, že má gólman Marek Schwarz puk pod kontrolou, jenže ani sám liberecký gólman neměl tušení, proč sudí píská.

Mrkva nakonec gól neuznal, Němcovi řekl "promiň, já to neviděl" a nakonec to byl Liberec, kdo z protiakce skóroval a proti Ostravě 3:2 vyhrál. Šlo tedy o další moment, který nesprávně zvrátil výsledek zápasu.

"Stál za bránou, asi to neviděl. Podle mě ale tohle nemůže písknout. Puk nezmizel ani na vteřinu, jenže on to přerušil," rozčiloval se po zápase Němec, že rozhodčí v daný moment při tlačenici na brankovišti ani nestál správně. "Když se omluvil, tak mi přišlo, že hned věděl, že to odpískal špatně."

Stejně pár dnů na to chyboval v zápase Liberce i rozhodčí Oldřich Hejduk, tentokrát však poškodil Liberec, když chybně přerušil hru v Mladé Boleslavi těsně předtím, než Vitásek skóroval. 

Rozhodčí potřebuje bruslení stejně jako hráč

Mrkva a Hradil dostali za přehmaty, které stály vítězství v zápase Zlín i Vítkovice, trest na dva zápasy, stejně byl potrestán i Hejduk, jenž poškodil Liberec. Oficiální důvod? Dopustil se chyby, protože si nevytvořil správnou pozici u brány.

Rozhodčí Hodek a Lacina, kteří nepřesvědčivě řídili zápas Třince s Litvínovem, zase dostali napomenutí. Podobně přitom Komise rozhodčích letos trestala častěji.

"Z opakovaných záběrů vyplývá, že rozhodčí často nevidí zákrok dobře. V poslední době ubylo stížností, kdy rozhodčí neodpískali zákrok, který evidentně odpískat měli, za což jsme rádi. Jenže zase chybují, protože souboj sice vidí, zato ze špatného úhlu," říká Halas.

"I z toho vyplývá, že výborný rozhodčí potřebuje skvělé bruslení stejně tak jako hokejista. Chystáme seminář, na kterém budeme rozhodčí v pohybu školit. Za příklad dávám třeba Romana Gofmana. To je excelentní ruský bruslař, který řídil například zápas Sparta-Linköping v osmifinále Ligy mistrů," uzavřel šéf českých rozhodčích.

Facebooková stránka autora článku - Adam Sušovský - Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy