Strůjce zlaté éry i bankrotu, v NHL mu pálili do hlavy. Svéráz Čechmánek má padesát

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
2. 3. 2021 5:58
Vždycky poutal pozornost, i když sám opakoval, že má raději klid a ústraní. Hokejový brankář Roman Čechmánek se stal světovým i olympijským šampionem. Šestkrát vyhrál extraligu a chytal také v NHL. Přitom chybělo málo, aby se profesionálnímu sportu vůbec nevěnoval. Podnikání po hokeji ho přivedlo k dluhům a bankrotu. Dnes slaví svéráz "Čeman" padesáté narozeniny.

Ústřední postava zlatého rýžování

Jiří Dopita a Roman Čechmánek.
Jiří Dopita a Roman Čechmánek. | Foto: ČTK

Po úspěšném vystoupení na juniorském MS rozjel Čechmánek dospělou kariéru se zpožděním, ale ve velkém stylu. Vsetín se stal v druhé polovině 90. let suverénním vládcem a on byl jeho neodmyslitelnou součástí.

Čechmánek pouštěl jen sporadicky do branky náhradníky a když už soupeř překonal v poli neuvěřitelně nabitý vsetínský tým, často si vylámal zuby právě na něm. Po prvním titulu stál Čechmánek také u čtyřech dalších v letech 1996, 1997, 1998 a 1999.

S gustem si vychutnával mistrovské doutníky, naplno si užíval volnější život "devadesátek" ve městě zcela zblázněném do hokeje, nicméně stále prokazoval parádní výkonnost.

Od postupu do extraligy až po odchod ze Vsetína v roce 2000 udržel Čechmánek úspěšnost zákroků v základní části i v play off vždy nad 92 procenty. To znamená šest sezon naprosté dominance v kuse. Takže v 28 letech měl populární gólman v součtu s jihlavskou vojnou už šest extraligových titulů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Havlíček: Vláda chce přispět na zvýšené ceny energií 800 000 domácností

Vláda chce pomocí takzvaných energetických šeků přispět na výdaje za zdražující se elektřinu zhruba 800 000 nízkopříjmových rodin. Zaplatit jim plánuje kolem poloviny částky za zvýšené náklady. Vyplácet by mohla začít již v listopadu, řekl dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO). S nějakou formou podpory souhlasí i předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek či předseda klubu KDU-ČSL Jan Bartošek. Proti se naopak postavil předseda poslanců hnutí SPD Radim Fiala.

Krátkodobý plán na pomoc domácnostem potenciálně ohroženým energetickou chudobou bude podle Havlíčka hotový do několika týdnů. V říjnu by ho mohla schválit vláda, v listopadu by již stát mohl doručovat peníze lidem. Na počátku října se však v Česku uskuteční volby do Poslanecké sněmovny, po kterých se může složení kabinetu změnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy