Říha byl můj druhý otec, vzpomíná ruský kouč. A prozradil, jak to skřípalo s Haškem

Sport Sport
10. 9. 2020 20:31
Na zesnulého Miloše Říhu zavzpomínal jeho bývalý asistent a v Česku dobře známý Andrej Potajčuk. Mimo jiné připomněl trenérovy spory s hokejovou legendou Dominikem Haškem.
Hokejový trenér Miloš Říha s asistentem Andrejem Potajčukem na střídačce Petrohradu.
Hokejový trenér Miloš Říha s asistentem Andrejem Potajčukem na střídačce Petrohradu. | Foto: ČTK

"Naučil jsem se od Miloše hodně. A vzhledem k tomu, co jsme spolu prožili mimo led, bych dokonce řekl, že to byl můj druhý otec," řekl Potajčuk ruskému deníku Sport-Express.

Když Říhu potkal poprvé, ještě netušil, jak se jejich cesty jednou zkříží.

Zatímco "Pytlák" v 90. letech trénoval Pardubice, kde získal první velké trenérské angažmá, Potajčuk střílel góly za Spartu, jejíž fanoušky uhranul.

Později kazašský rodák zmizel ve Finsku, až nakonec zakotvil v Rusku, kde Říhu poznal pořádně. Nejdřív pod ním v Mytišči hrál. Vzhledem k tomu, že měl ze Sparty zvládnuté základy češtiny, byl jakýmsi mostem mezi hlavním koučem a hokejisty.

S přibývajícím věkem pak definitivně přešel na trenérský břeh. Říhovi poprvé dělal asistenta před deseti lety v moskevském Spartaku, kde potkal také brankářskou legendu Haška.

Všiml si, že mezi dvěma českými osobnostmi to skřípalo.

"Dominik byl tou dobou hodně slavný a v hokeji toho spoustu zažil, takže měl na všechno vlastní názor. Nebudu lhát - jako hráč jsem se taky vzpíral a občas utrousil nějakou poznámku, ale nikdy jsem nikomu nemluvil do trénování. Je jedno, kolik jste vyhráli Stanley Cupů. Máte si hledět svého. A jestli chcete trénovat, staňte se trenérem," líčil Potajčuk.

"Nevím, jestli Dominik stavěl hráče proti Milošovi, nebo ne," pokračoval. "Často jsem ale viděl, že cizincům v hloučku něco vypráví. Nevím, možná historky ze života. Jsme zvyklí na to, že v jednom týmu spolu mluví všichni - Rusové i cizinci. Někteří kluci tak nechápali, co se děje a komu naslouchat. Bylo znát, že tým je rozdělený."

Říha nakonec ještě v průběhu ročníku přešel do podceňovaného Mytišči, s nímž nečekaně vystoupal až do finále Kontinentální ligy, za což získal cenu pro trenéra roku.

Když později vzpomínal na angažmá ve Spartaku, vykládal: "Nikdy nevynáším ven věci z kabiny. Ale vědět dřív, jak se vyvine situace kolem Haška, do Ruska bych si ho nebral."

Potajčuk poznal Říhu také jako milovníka vína a příležitostného čtenáře. "Na stole měl vždycky knížku od slavného basketbalového kouče Pata Rileyho. Dělal si hodně poznámek," vzpomíná 50letý Rus.

Prošedivělého českého stratéga doprovázel ještě v Mytišči a hlavně v Petrohradu, na nejprestižnější hokejové adrese mimo zámořskou NHL. 

Nadupanému mančaftu vtiskl Říha pohledný ofenzivní styl hokeje a vyhrál s ním konferenci. V play off sice nepřešel semifinále, ale na střídačce pokračoval. V nadcházející základní části tak opět bavil kanonádami do sítí protivníků. A když se po dalším vítězství dostal do čela celé ligy, přišlo nečekané - vyhazov.

"Myslím, že se o všem rozhodlo předem. Možná hledali jiného kouče. Možná někdo z vedení nebyl spokojený. Ano, vyhodili nás z prvního místa," zavpomínal Potajčuk.

A doplnil: "Viděl jsem, že Miloše odchod hodně bolel. Někdy nedokázal udržet slzy. Tohle byl přesně ten případ. Hodně jsme o tom mluvili a bylo to těžké loučení. Miloš ale angažmá v Petrohradu nikdy nelitoval."

 

Právě se děje

před 29 minutami

Rada: Při přípravě rozpočtu nebyly respektovány základní zásady

Kvalita přípravy státního rozpočtu byla letos významně narušena nerespektováním základních zásad, jako je úplnost a reálnost rozpočtové dokumentace. Důvodem je mimo jiné to, že s návrhem státního rozpočtu na příští rok se schodkem 320 miliard korun současně Poslanecká sněmovna schválila významné úpravy daní. S nimi přitom návrh rozpočtu nepočítá. Vyplývá to z pravidelné čtvrtletní zprávy o stavu veřejných financí a nastavení rozpočtové politiky, kterou dnes zveřejnila Národní rozpočtová rada.

Ta zároveň zopakovala, že na základě dostupných dat bylo letní zvýšení schodku letošního rozpočtu na 500 miliard korun nadměrné. Ke konci listopadu skončil rozpočet ve schodku 341,5 miliardy korun.

Národní rozpočtová rada je nezávislý odborný orgán, jehož hlavním posláním je vyhodnocovat, zda stát a další veřejné instituce dodržují pravidla rozpočtové odpovědnosti daná zákonem. Radě nyní předsedá ekonomka Eva Zamrazilová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy