Říha byl můj druhý otec, vzpomíná ruský kouč. A prozradil, jak to skřípalo s Haškem

Sport Sport
10. 9. 2020 20:31
Na zesnulého Miloše Říhu zavzpomínal jeho bývalý asistent a v Česku dobře známý Andrej Potajčuk. Mimo jiné připomněl trenérovy spory s hokejovou legendou Dominikem Haškem.
Hokejový trenér Miloš Říha s asistentem Andrejem Potajčukem na střídačce Petrohradu.
Hokejový trenér Miloš Říha s asistentem Andrejem Potajčukem na střídačce Petrohradu. | Foto: ČTK

"Naučil jsem se od Miloše hodně. A vzhledem k tomu, co jsme spolu prožili mimo led, bych dokonce řekl, že to byl můj druhý otec," řekl Potajčuk ruskému deníku Sport-Express.

Když Říhu potkal poprvé, ještě netušil, jak se jejich cesty jednou zkříží.

Zatímco "Pytlák" v 90. letech trénoval Pardubice, kde získal první velké trenérské angažmá, Potajčuk střílel góly za Spartu, jejíž fanoušky uhranul.

Později kazašský rodák zmizel ve Finsku, až nakonec zakotvil v Rusku, kde Říhu poznal pořádně. Nejdřív pod ním v Mytišči hrál. Vzhledem k tomu, že měl ze Sparty zvládnuté základy češtiny, byl jakýmsi mostem mezi hlavním koučem a hokejisty.

S přibývajícím věkem pak definitivně přešel na trenérský břeh. Říhovi poprvé dělal asistenta před deseti lety v moskevském Spartaku, kde potkal také brankářskou legendu Haška.

Všiml si, že mezi dvěma českými osobnostmi to skřípalo.

"Dominik byl tou dobou hodně slavný a v hokeji toho spoustu zažil, takže měl na všechno vlastní názor. Nebudu lhát - jako hráč jsem se taky vzpíral a občas utrousil nějakou poznámku, ale nikdy jsem nikomu nemluvil do trénování. Je jedno, kolik jste vyhráli Stanley Cupů. Máte si hledět svého. A jestli chcete trénovat, staňte se trenérem," líčil Potajčuk.

"Nevím, jestli Dominik stavěl hráče proti Milošovi, nebo ne," pokračoval. "Často jsem ale viděl, že cizincům v hloučku něco vypráví. Nevím, možná historky ze života. Jsme zvyklí na to, že v jednom týmu spolu mluví všichni - Rusové i cizinci. Někteří kluci tak nechápali, co se děje a komu naslouchat. Bylo znát, že tým je rozdělený."

Říha nakonec ještě v průběhu ročníku přešel do podceňovaného Mytišči, s nímž nečekaně vystoupal až do finále Kontinentální ligy, za což získal cenu pro trenéra roku.

Když později vzpomínal na angažmá ve Spartaku, vykládal: "Nikdy nevynáším ven věci z kabiny. Ale vědět dřív, jak se vyvine situace kolem Haška, do Ruska bych si ho nebral."

Potajčuk poznal Říhu také jako milovníka vína a příležitostného čtenáře. "Na stole měl vždycky knížku od slavného basketbalového kouče Pata Rileyho. Dělal si hodně poznámek," vzpomíná 50letý Rus.

Prošedivělého českého stratéga doprovázel ještě v Mytišči a hlavně v Petrohradu, na nejprestižnější hokejové adrese mimo zámořskou NHL. 

Nadupanému mančaftu vtiskl Říha pohledný ofenzivní styl hokeje a vyhrál s ním konferenci. V play off sice nepřešel semifinále, ale na střídačce pokračoval. V nadcházející základní části tak opět bavil kanonádami do sítí protivníků. A když se po dalším vítězství dostal do čela celé ligy, přišlo nečekané - vyhazov.

"Myslím, že se o všem rozhodlo předem. Možná hledali jiného kouče. Možná někdo z vedení nebyl spokojený. Ano, vyhodili nás z prvního místa," zavpomínal Potajčuk.

A doplnil: "Viděl jsem, že Miloše odchod hodně bolel. Někdy nedokázal udržet slzy. Tohle byl přesně ten případ. Hodně jsme o tom mluvili a bylo to těžké loučení. Miloš ale angažmá v Petrohradu nikdy nelitoval."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy