Ve Spartě nebyl šťastný. Teď hraje bývalý talent Réway třetí ligu za Dolný Kubín

jzp jzp
25. 9. 2018 6:18
Patřil k největším talentům slovenského hokeje. Nyní Martin Réway kvůli nalomenému zdraví třetím rokem zastavuje smutný pád.
Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu.
Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu. | Foto: ČTK

Praha - O víkendu vyjel 23letý Réway k ostrému zápasu a vzbudil nebývalý zájem fanoušků. Jenže ne těch montrealských, kteří v něm kdysi viděli ofenzivní eso NHL. Šlo o diváky na stadionu Dolného Kubína pro pár stovek lidí.

Útočník, který měl kráčet po stopách Žigmunda Pálffyho, nastoupil ve třetí nejvyšší slovenské lize. Svému mužstvu pomohl k výhře 7:3 dvěma asistencemi, ale radostí neskákal. Pár let zpátky totiž věřil, že touto dobou už bude oblékat uniformu Montrealu.

Teď Réway doufá, že získá alespoň slušné profesionální angažmá. "Rozhodně nemám velké oči," říká pro deník Nový Čas.

Moment, který z hvězdného rebela udělal forvarda s nejistou budoucností, je starý zhruba dva roky. Tehdy pražský rodák hodlal prorazit na přípravném kempu Canadiens, ale místo toho ležel v posteli s horečkami. Nemohl hýbat rukama ani nohama, těžko se mu polykalo. Diagnóza - zánět srdečního svalu.

Réway musel kvůli náročné rekonvalescenci prožít rok bez hokeje.

A když se poté vrátil na led, cítil, že je něco jinak. Nedokázal míchat s pukem tak šikovně jako dřív. Bruslil ztěžka. Neměl dostatečnou kondici. Proto na farmě Montrealu raději skončil. Do NHL měl zkrátka daleko.

Následně ho dvakrát praštila ironie osudu. 

Réway našel angažmá ve Slovanu Bratislava, o němž několik měsíců předtím mluvil odmítavě. "Tam bych určitě nešel," tvrdil a poukazoval na finanční potíže klubu.

Během 18 zápasů ve Slovanu každopádně neoslnil, posbíral jen pět bodů. V létě tak kývl na nabídku Hradce. Chtěl zpátky do české extraligy, přestože ji v sezoně 2015/16 neopouštěl v dobrém. Za Spartu odmítl hrát, protože se v ní necítil sportovně šťastný. Když později dohrál ročník ve Fribourgu, prohlásil: "Buď zůstanu tady ve Švýcarsku, nebo půjdu do KHL." Jiné možnosti v Evropě neviděl.

Slovenskou dvacítku dotáhl k bronzu na MS, v extralize sbíral Réway bod na zápas.
Slovenskou dvacítku dotáhl k bronzu na MS, v extralize sbíral Réway bod na zápas. | Foto: ČTK

Dva nešťastné roky všechno změnily. Réway ucítil v extralize šanci na restart kariéry. Jenže z Hradce kvůli zdravotním problémům odešel ještě před ostrými zápasy.

Podle útočníka přitom nešlo o nic vážného, deníku Sport tvrdil, že měl akorát poraněnou nohu, na jejíž vyléčení stačil stačil týden nebo dva. "Sám Martin dobře ví, jak to bylo. Nevím, co přesně řekl, nebo neřekl, ale rozhodně se nejednalo o nějaký týden," reagoval později hradecký sportovní manažer Jaroslav Bednář.

Teď uzdravený Réway hraje třetí ligu. S Dolným Kubínem má ústní dohodu na dobu neurčitou a čeká na zajímavou nabídku. Některé už odmítl. Tu od Detvy (slovenská nejvyšší soutěž) proto, že nechtěl být svázaný roční smlouvou. 

"Uvědomuju si, že se mi nebudou ozývat kluby kalibru Petrohradu, Kazaně a podobně," realisticky podotýká muž, který dřív štval nedisciplinovaností trenéry Josefa Jandače či Vladimír Vůjtka. "Rozhodně nemám velké oči, ale pokud bude mít nějaká nabídka smysl pro daný tým i pro mě, abych se mohl vrátit do velkého hokeje, tak o ní budu uvažovat. O peníze nejde. Nějaké mám a ještě mi něco přijde ze Slovanu. Nemám kam pospíchat."

 

Právě se děje

před 15 minutami

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze za miliardu

Stát chystá dražbu Paláce Broadway v Praze nejméně za miliardu korun. Oznámil to v úterý v tiskové zprávě Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle generální ředitelky ÚZSVM Kateřiny Arajmu se jedná o dražbu s nejvyšší minimální cenou za dobu existence úřadu. Na svém webu již úřad zveřejnil výběrové řízení. Elektronická aukce začne 14. září a skončí 16. září. Dům ze 30. let 20. století patří k největším funkcionalistickým novostavbám v historickém jádru Prahy.

ÚZSVM převzal komplex Paláce Broadway do svého majetku v roce 2016 od tehdejší státní Správy železniční a dopravní cesty (nyní Správa železnic). Podle zákona úřad nejprve palác nabídl jiným státním institucím, žádná z nich ale o něj podle ÚZSVM neprojevila zájem.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Obrat českých herních studií loni stoupl o 17 procent na 5,3 miliardy Kč

Obrat tuzemských firem zabývajících se vývojem počítačových her loni vzrostl o 17 procent na 5,32 miliardy korun. Letos by měl stoupnout o další desetinu na 5,8 miliardy. Uvedli to zástupci Asociace českých herních vývojářů na dnešní tiskové konferenci.

V Česku působí celkem 118 herních studií, z toho sedm vzniklo v minulém roce. Zaměstnávají dohromady 2074 pracovníků, což je meziroční nárůst o 18,5 procenta. Loni tak v oboru vzniklo 330 nových pracovních pozic. Okolo 73 procent studií zaměstnává do deseti lidí. Velká studia nad 50 zaměstnanců tvoří sedm procent z celkového počtu.

V roce 2020 čeští vývojáři vydali dohromady 58 her, z toho 16 bylo uvedeno ne zcela dokončených, ve stádiu tzv. early acces.

Na 44 procent studií neměla pandemie koronaviru žádný nebo neutrální vliv, 18 procent firem uvádí spíše pozitivní dopad a 38 procent uvedlo, že převládá spíš negativní vliv.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Zásah úřadů v Číně od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů z hodnoty kryptoměn

Další zásah čínských úřadů proti kryptoměnám od pátku smazal téměř 300 miliard dolarů (6,4 bilionu Kč) z hodnoty všech obchodovaných digitálních měn. Napsal to dnes server CNBC. Například nejznámější kryptoměna bitcoin se ještě ve čtvrtek prodávala zhruba za 39 300 dolarů, do pondělí ale spadla až na 32 000 USD.

Čína v posledních dnech stupňuje tlak proti kryptoměnám a v pátek úřady v jihozápadní provincii S'-čchuan podle médií takzvaným těžařům kryptoměn nařídily, aby se svou činností přestali. Právě tato provincie patří k největším centrům těžby bitcoinů v Číně a mnoho těžařů do neděle skutečně činnost zastavilo, napsal deník Global Times, který má podporu vládní čínské komunistické strany.

Krok úřadů v S'-čchuanu přichází po dřívějším zásahu na jiných místech Číny, kde se hodně těží bitcoiny, včetně autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko. Vláda v Pekingu v květnu vyzvala k zastavení těžby kryptoměn, a dala tak jasně najevo, že pokyny přicházejí shora, tedy že nejde o aktivitu jednotlivých provincií.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Stav veřejných financí se podle rozpočtové rady za uplynulý rok zhoršil

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to v úterý uvedla Národní rozpočtová rada.

Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému.

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uváděla projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy