Ve Spartě nebyl šťastný. Teď hraje bývalý talent Réway třetí ligu za Dolný Kubín

jzp jzp
25. 9. 2018 6:18
Patřil k největším talentům slovenského hokeje. Nyní Martin Réway kvůli nalomenému zdraví třetím rokem zastavuje smutný pád.
Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu.
Martin Réway v tréninkovém dresu Hradce při přípravě na extraligovou sezonu. | Foto: ČTK

Praha - O víkendu vyjel 23letý Réway k ostrému zápasu a vzbudil nebývalý zájem fanoušků. Jenže ne těch montrealských, kteří v něm kdysi viděli ofenzivní eso NHL. Šlo o diváky na stadionu Dolného Kubína pro pár stovek lidí.

Útočník, který měl kráčet po stopách Žigmunda Pálffyho, nastoupil ve třetí nejvyšší slovenské lize. Svému mužstvu pomohl k výhře 7:3 dvěma asistencemi, ale radostí neskákal. Pár let zpátky totiž věřil, že touto dobou už bude oblékat uniformu Montrealu.

Teď Réway doufá, že získá alespoň slušné profesionální angažmá. "Rozhodně nemám velké oči," říká pro deník Nový Čas.

Moment, který z hvězdného rebela udělal forvarda s nejistou budoucností, je starý zhruba dva roky. Tehdy pražský rodák hodlal prorazit na přípravném kempu Canadiens, ale místo toho ležel v posteli s horečkami. Nemohl hýbat rukama ani nohama, těžko se mu polykalo. Diagnóza - zánět srdečního svalu.

Réway musel kvůli náročné rekonvalescenci prožít rok bez hokeje.

A když se poté vrátil na led, cítil, že je něco jinak. Nedokázal míchat s pukem tak šikovně jako dřív. Bruslil ztěžka. Neměl dostatečnou kondici. Proto na farmě Montrealu raději skončil. Do NHL měl zkrátka daleko.

Následně ho dvakrát praštila ironie osudu. 

Réway našel angažmá ve Slovanu Bratislava, o němž několik měsíců předtím mluvil odmítavě. "Tam bych určitě nešel," tvrdil a poukazoval na finanční potíže klubu.

Během 18 zápasů ve Slovanu každopádně neoslnil, posbíral jen pět bodů. V létě tak kývl na nabídku Hradce. Chtěl zpátky do české extraligy, přestože ji v sezoně 2015/16 neopouštěl v dobrém. Za Spartu odmítl hrát, protože se v ní necítil sportovně šťastný. Když později dohrál ročník ve Fribourgu, prohlásil: "Buď zůstanu tady ve Švýcarsku, nebo půjdu do KHL." Jiné možnosti v Evropě neviděl.

Slovenskou dvacítku dotáhl k bronzu na MS, v extralize sbíral Réway bod na zápas.
Slovenskou dvacítku dotáhl k bronzu na MS, v extralize sbíral Réway bod na zápas. | Foto: ČTK

Dva nešťastné roky všechno změnily. Réway ucítil v extralize šanci na restart kariéry. Jenže z Hradce kvůli zdravotním problémům odešel ještě před ostrými zápasy.

Podle útočníka přitom nešlo o nic vážného, deníku Sport tvrdil, že měl akorát poraněnou nohu, na jejíž vyléčení stačil stačil týden nebo dva. "Sám Martin dobře ví, jak to bylo. Nevím, co přesně řekl, nebo neřekl, ale rozhodně se nejednalo o nějaký týden," reagoval později hradecký sportovní manažer Jaroslav Bednář.

Teď uzdravený Réway hraje třetí ligu. S Dolným Kubínem má ústní dohodu na dobu neurčitou a čeká na zajímavou nabídku. Některé už odmítl. Tu od Detvy (slovenská nejvyšší soutěž) proto, že nechtěl být svázaný roční smlouvou. 

"Uvědomuju si, že se mi nebudou ozývat kluby kalibru Petrohradu, Kazaně a podobně," realisticky podotýká muž, který dřív štval nedisciplinovaností trenéry Josefa Jandače či Vladimír Vůjtka. "Rozhodně nemám velké oči, ale pokud bude mít nějaká nabídka smysl pro daný tým i pro mě, abych se mohl vrátit do velkého hokeje, tak o ní budu uvažovat. O peníze nejde. Nějaké mám a ještě mi něco přijde ze Slovanu. Nemám kam pospíchat."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 25 minutami

Česká pošta nestojí před krizí, kontroly nezjistily žádná pochybení, uvedl Hamáček

Česká pošta podle ministra vnitra Jana Hamáčka nestojí před krizí, hrozbu stávky označil za bezdůvodnou. Desítky kontrol ve firmě podle něj nezjistily žádná pochybení. Hamáček také bude chtít jednat o kompenzacích pro Českou poštu za ztráty během koronavirové krize. Ztráty podniku vyčíslil zhruba na 780 milionů korun.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

Další zprávy