Olympijský turnaj v Naganu 98 • semifinále • 17:30

2:1
Kanada
50. Šlégr (Patera), rozhodující nájezd Reichel
59. Linden (Lindros)

Vítejte u sledování retro přenosu z hokejového turnaje století na zimních olympijských hrách v Naganu 1998. Dnes je to přesně 15 let, co Češi nastoupili k památné semifinálové bitvě s Kanadou. Jeden z nejkrásnějších zápasů české hokejové historie si dnes připomeneme tímto netradičním on-line přenosem paralelně se záznamem zápasu na obrazovkách České televize.

Začínáme v 17:30.

Ještě než přenos začne, podívejte se, jak na Nagano vzpomíná v naší fotogalerii Vladimír Růžička. V galerii najdete také dvě nikdy nezveřejněné fotky z paluby vládního speciálu, který rozvášené zlaté hochy po turnaji dopravil domů.

Česko - Hašek - Šmehlík, Šlégr, Hamrlík, Svoboda, Špaček, Kučera - Jágr, Růžička, Straka - Ručínský, Reichel, Lang - Moravec, Dopita, Beránek - Hejduk, Patera, M. Procházka.

Kanada: Roy - Foote, Pronger, Blake, Bourque, MacInnis, Stevens - Brind'Amour, Lindros, Corson - Zamuner, Nieuwendyk, Fleury - Recchi, Primeau, Linden - Shanahan, Gretzky, Yzerman,

Utkání bude řídit kanadský rozhodčí Bill McCreary, tak doufejme, že bude zápas řídit nestranně. Na čarách mu budou pomáhat Collins z Ameriky a Rautavuori z Finska.

"Chtěli jsme postoupit. Věděli jsme, že už jsme porazili Ameriky a máme na to. V kabině hrál Michal David," vzpomíná pro Českou televizi Dominik Hašek na náladu před samotným zápasem.

"Hlavně se z toho nezblázněte," řekl Ivan Hlinka hráčům. Ti za malou chvíli nastoupí na led úplně plné arény Big Hat v Naganu.

Jako první ale kráčí na led hráči Kanady vedení brankářem Patrickem Royem. Kanaďané mají v hledišti výraznou převahu.

Hlavně Kanada má Čechům co oplácet. Oba poslední důležité zápasy totiž vyhráli Češi. To jak ve finále MS ve Vídni 96, tak poslední souboj s Kanadou na minulém šampionátu v roce 97 v Helsinkách.

Oba týmy se vítají na modrých čarách. Pořadatelé představují elitní formace obou týmů.

Tak a jdeme na to!

1

Utkání právě začalo! Na úvodním vhazování kapitáni obou týmů. Erik Lindros vs. Vladimír Růžička: Vyhrál ten kanadský.

1

Růžička se nedostal k teči Jágrovy rány a pak nastartoval dopředu Nieuwendyk. Jágr ho zahákoval a poslal k ledu, před patnácti lety se ale tyhle zákroky hokejkou ještě tolik nepískaly.

2

Hašek si poradil se smrští střel. Češi jdou poprvé dopředu.

3

Moravec objel bránu a hledal před ní Špačka, ten měl k puku daleko.

4

Procházka si sjížděl před bránu, ale minul přihrávku Patery.

5

Češi začali výborně a úplně bez respektu! Reichel servíroval před bránu na úplně volného Ručinského, možná gólovou přihrávku ale zastavil v pádu obětavý obránce.

6

Dopita se prokličkoval až před Roya a pálil do jeho betonu. Pak ještě jedna rána opory mistrovského Vsetína od modré. Roy nic neviděl, ale puk šel vedle.

6

Češi budou hrát v oslabení. Josef Beránek dostává dvě minuty za nedovolené bránění.

7

Češi hrají i tohle oslabení výborně. Kanada je z dosavadního vývoje zápasu možná trochu nervózní. V přesilové hře se stále nemůže dostat do pásma.

8

Až teď Kanaďanům klapla kombinace a česká obrana byla v obrovských problémech. Brind'Amour stál napřažený sám před Haškem, Petr Svoboda se do jeho rány obětavě položil a Hašek nemusel zasahovat!

"Byli jsme od začátku outsideři. Kanada šla do zápasu s tím, že nic jiného než zlato nebere. Nám to pomáhalo a o to víc jsme jí chtěli porazit," vzpomíná na zápas Dominik Hašek.

10

Jágr přebruslil celé hřiště a hledal u bližší tyče Růžičku. Ten byl dobře bráněn. Češi se po delší době dostali do útoku.

11

Hraje se dlouho bez přerušení. Kučera střílel od modré vedle.

12

Gretzky se objevil sám za obranou a už mu možná v hlavě šrotovaly myšlenky, jak překonat Dominika Haška. Čárový sudí ale píská kanadské legendě postavení mimo hru.

13

Gretzky zpoza brány nikoho nenašel a dopředu vyrazil Dopita s Hamrlíkem. Druhý jmenovaný pálil od modré do zadního mantinelu.

Lístky na černém trhu šly na tento beznadějně vyprodaný zápas den před úvodním buly koupit za přibližně deset tisíc korun.

14

Milan Hejduk spálil největší šanci zápasu! Hejduk se odvážně pustil do kanadské obrany a najednou by mezi kruhy úplně sám. Roy stačil jeho ránu k pravé tyči betonem vyrazit.

14

V brankovišti Kanady to hoří! Jágr, Růžička a pak hlavně Straka spálili z bezprostřední blízkosti obrovské šance. Roy drží!

16

Češi mají navrch. Kanadě dělá problémy velmi dobrý pohyb našich. Rob Blake teď raději zalehl puk a přerušil další akci českého výběru.

17

Jágr držel puk a svými protisměrnými kličkami se nakonec i vymotal soupeři. Šlégr pak střílel jen do padajících obránců.

18

Hašek si po dlouhé době sáhl na puk. Ale jen proto, že pomohl Čechům s rozehrávkou.

18

Češi budou hrát druhé oslabení. Petr Svoboda oplácel Recchimu a dostává dvě minuty za hru vysokou holí.

19

Ránu Prongera odrazil Špaček tělem ven z pásma.

20

Češi ani teď nepouštějí Kanaďany k Haškovi na dostřel.

20

První třetina skončila.

Češi začali semifinálovou bitvu výborně. Nenechala si totiž vnutit hru soupeře a kanadské hvězdy často nevěděly, kde jim hlava stojí. Patrick Roy ale zůstal nepřekonán a tak je stav stále nerozhodný 0:0.

"Byl to úplně jiný vstup do zápasu než s Amerikou. Byli jsme lepší tým, věřili jsme si a na ledě to šlo vidět," říká Dominik Hašek.

21

Druhá třetina začala.

22

Štěstí hned z kraje. Lindros totiž před Haškem nedokázal tečovat nahození spoluhráče.

22

Ručinský naremploval Lindena na hrazení, ale Kanada pokračovala i tak v tlaku. Hašek si musel poradit s bombou Prongera od modré.

23

Patrick Roy ukazuje, proč je momentálně nejlepší brankář na světě! Ručinský se dostal stahovačkou přes obránce a v pádu pálil do protisměru gólmana, ten jeho ránu vytáhl betonem.

24

Lindros střílel z levého kruhu, naštěstí vedle.

25

Hašek pochytal další dvě velké šance. V nepřehledné situaci nakonec odpálil kotouč do bezpečí.

25

Kanada přistoupila ke druhé třetině úplně jinak než k té první a drží Čechy pod tlakem. Fleury pálil jen do Haška.

27

Dopita - Beránek - Jágr přitlačili Kanadu. Prvně jmenovaný útočník Vsetína střílel po Jágrově přihrávce z levého kruhu jen do připraveného brankáře.

27

Hejduk hledal Procházku, ten před brankovištěm vysokou přihrávku promáchl.

27

Na druhé straně se zase marně natahoval po přihrávce Brind'Amoura Linden.

28

Wayne Gretzky v obrovské šanci! Kanadská legenda si vybruslila zpoza brány, položila na led oba bránící hráče i Haška, ale na zakončení už Gretzkymu nezbyl čas.

28

A na druhé straně v problémech zase Roy! Jágr ani nevěděl jak, ale prostě propasíroval puk na Straku, který ani nadvakrát gólmana Kanady nepřekonal.

30

Reichel zakombinoval s Ručinským a druhý jmenovaný byl rázem sám před bránou. Roy se musel přesunovat a měl obrovské štěstí, že ho český útočník trefil do výstroje!

"Sešli jsme se všichni až na letišti. Já jsem přijel s malou taškou a všichni se mi smáli. Mužstvo se začalo bavit a hecovat, vznikaly nová přátelství. Možná nám pomohlo, že jsme se skládali tak, že půlka týmu byla spolu dřív a my z NHL se připojili až na zápasy. Proti Kanadě jsme měli výhodu také v tom, že se hrálo na velkém kluzišti a půlka našeho týmu tehdy působila v Evropě," říká Robert Reichel.

31

Beránek tváří v tvář brankáři nedal! Jágr ho krásně uvolnil, jenže Beránek nedokázal zvednout puk pod břevno. Roy zasáhl se štěstím lapačkou.

33

Hašek v sedě a bez hole chytil puk do vyrážečky. Gretzky se tak k dorážce nedostal.

34

Brind'Amour přetlačil Šmehlíka a dostal se k ráně. Hašek zasáhl ramenem.

35

Svoboda upadl a dravý Brandon Shanahan se dostal do šance. Hašek vytáhl semafor a roztleskal halu Big Hat. 14:14 je to zatím na střely na bránu.

36

Reichel s Langem v obrovských šancích! Nejprve zakončoval Albi přečíslení prudce do Roye, pak Langovi utekl puk z hole před prázdnou bránou.

37

Roy v dalších problémech! Beránkovu schovanou střelu totiž vyrazil jen nad sebe, plachtící puk pak dopadl na jeho záda a odtud se dostal za bránu, nikoliv za brankovou čáru. Velká škoda a taky smůla!

38

Češi budou hrát první přesilovku. Trevor Linden hrubě sekl rozehrávajícího Haška přes ruce. Dvě minuty za sekání.

Češi do té doby na turnaji proměnili 4 ze 13 přesilových her.

38

A teď byli i v problémech! Šmehlík se musel rychle vracet, aby v přečíslení zastavil zakončujícího Zamunera.

40

Poslední minuta druhé třetiny. Recihel s Paterou dělali zle na brankovišti. Roy držel beton pevně na ledě.

40

Petr Svoboda trefuje po křižném pasu tvrdou ránou jen boční tyč!

Kanada je zároveň kompletní.

40

Druhá třetina skončila.

Patrick Roy vs. Dominik Hašek. Takhle se zúžil tento souboj a stále se čeká, který z těchto výborných brankářů kapituluje jako první. Češi maji navrch, ale nemohou proměnit žádnou šanci.

"Když se dívám zpětně po patnácti letech, tak je to zápas o něčem úplně jiném než ten s Amerikou. Měli jsme šance, parádně jsme bruslili a měli jasně navrch. Jenže jsme prostě nemohli dát gól. Roy byl výborný," říká Robert Reichel.

"Záběry možná ukazují, že máme navrch a že ten tlak nějak zúročíme. Já jsem věřil v to, že ten zápas vyhrajeme," říká Jiří Šlégr. Takhle myslel před třetí třetinou a svým nejlepším momentem kariéry. Ale nepředbíhejme.

"Ivan nám říkal, že je to o vůli. Kdo jí bude mít větší, turnaj vyhraje. Naše vůle po zápase s USA i dvou třetinách s Kanadou, byla obrovská," dodává Reichel.

41

Třetí třetina začala.

42

Reichel to zkoušel ještě ze středního pásma. Roy kryje.

43

Jágr dostal kolmou přihrávku, jenže přes dvě čáry. Rozhodčí píská postavení mimo hru na červené čáře. Uplatňuje pravidlo, které je už dávno v hokejovém hrobě.

44

Postavení mimo hru Kanady. Fleury se vyčítavě dívá po Strakovi, který ho jen pár vteřin předtím ostře mimo hru sestřelil k ledu.

45

Corson se zbavil Špačka a hledal před bránou najíždějícího Lindrose. Hašek měl velké štěstí, do přihrávky se totiž vložil Robert Reichel!

45

Přečíslení tři na dva vedl Gretzky, našel Prongera, jenže ten už stál moc blízko Haška.

46

Otřesený Fleury je v pořádku a už komplikuje Čechům situaci na ledě. Místo Straky dohrál tvrdě Svobodu a pak přihrál Zamunerovi, který z první pálil jen do Haška.

48

Po závaru před Haškem pálil slabě z otočky na druhé straně Lang.

48

Roy moc neviděl, ale rána Svobody přistála na jeho vyrážečce.

49

Po ráně Patery chtěl dorážet Hejduk, Roy i teď odolal, protože mu pomohli obránci.

49:46

GÓÓÓÓL!!! Češi vedou 1:0! Patera vyhrál vhazování pro sebe, fotbalovou placírkou poslal puk na Šlégra, který si jej zpracoval a pak tvrdou ránou trefil přesně!Takhle pálí Guma!

52

Tohle se Kanadě nelíbí. S takovým vývojem totiž vůbec nepočítala, proto se snaží se skóre něco udělat.

53

Jágr vyvezl puk a odjel střídat. Češi brání vedení, které je momentálně posílá do finále.

54

Ajajaj, tohle byla šance! Patera střílel a Růžička dorážel. Roy zase skvělý!

"Pro mě to bylo hodně nepříjemné vidět, jak Roy září a nám to tam nepadá. Napadalo mě to nejhorší. Co když se to blbě odrazí a dostanu nějaký hloupý gól?" vzpomíná Dominik Hašek.

55

Češi brání. František Kučera vyhodil puk na střídačku, pravidlo o zdržování hry ale tehdy tak jako dnes nefungovalo.

55

Lang v samostatném úniku! MacInnis ho dohnal a při zakončení sekl, ale žádné vyloučení. Ani trestné střílení z toho nebude.

56

Moravec a Kučera šetří čas na útočné polovině.

57

Po dalším tlaku Kanady vyváží puk Šmehlík. Hašek nemusel zasahovat, ale Češi už zase formují zadní řady. Šmehlík jen odevzdal puk. Čas do konce zápasu ubíhá hodně pomalu.

58

Kanada tlačí a napadá. Kučera nedokázal rozehrát, hvězdami nabitý tým získal útočnou třetinu. Dvě minuty a čtyři vteřiny do konce základní hrací doby.

59

Poslední dvě minuty zápasu: Roy už se kouká po střídačce.

59

Hašek přečkal dorážku po akci Gretzkyho. K puku měl nejblíž Primeau!

58:57

GÓÓÓL! To je neuvěřitelná smůla, Češi byli minutu a tři vteřiny od finále. Hašek nejprve vyrazil stoprocentní šanci Zamunera, jenže pak puk sebral Lindros, poslal ho zpět do ohně a Trevor Linden mezi třemi hráči překonal klečícího Dominátora.

60

Kanada cítí šanci, poslední minuta se hraje před Haškem. Ten zasahovat nemusí.

60

Třetí třetina skončila.

To je obrovská škoda. Češi přišli minutu před koncem o postup do finále. Teď se něj musejí prát v prodloužení.

"Šli za vším jako buldoci. I když dali šťastný gól, tak od té doby dominovali. My jsme hráli jen na trestné střílení, abychom to uhráli. Věřili jsme, že to Dominik vychytá," líčí Robert Reichel.

"Kanada tlačila, ale neměla šance. Ten gól byl trošičku náhodný, šel asi přes dvě hokejky Šmehlíka a Šlégra. Linden by to jinak nikdy nezvedl. Tohle byla hodně nepříjemná situace, protože jsme byli lepší, vedli a najednou začínali od nuly," vzpomíná zase Dominik Hašek.

61

Prodloužení začíná.

62

Hraje se na náhlou smrt. Jde o všechno, protože každá chyba může znamenat konec. Češi hrají od začátku na jistotu a snaží se především držet hru co nejdál od brány.

63

Hašek musel zasahovat holí před Recchim, Češi jsou otřeseni a nechávají se Kanadou snadno zatlačit.

64

Primeau sám před bránou, ale přihrávka na něj neprošla. Petr Svoboda skočil po puku a zalehl ho.

64

Blake pálil od modré, Kučera po ráně skočil. Petr Svoboda s bolestivou grimasou odchází do kabiny.

"Věděli jsme, že musíme padat do ran a udělat všechno pro to, abychom šli na nájezdy. Snažili jsme se jen přežít prodloužení," řekl Jiří Šlégr.

65

Bourque pálil zase jen do hradby českých těl a Ručinský jen vyvezl puk ven ze třetiny a zase jej odevzdal. Češi se skutečně nikam netlačí.

65

Polovina prodloužení je za námi. Ivan Hlinka reaguje na tlak Kanady tím, že si bere oddechový čas.

66

Dopita s Moravcem dělají to, co Češi nejvíce potřebují. Drží puk za bránou Kanady.

67

Češi přečkali nejhorší! Hašek v leže na zádech odolal Lindrosovi a Brind'Amourovi.

68

Čechům se daří i bez zraněného Petra Svobody držet Kanadu mimo prostory před Haškem. Hlinka už točí jen pět obránců, studený Libor Procházka zůstává sedět.

69

Fleury po odpískání dojel Haška, ale Špaček mu jen pohrozil. Žádná odplata se nekoná.

69

Hašek měl zase co dělat, ale po ráně Lindrose se ke druhé tyči naštěstí stihl přemístit včas!

70

Kanada propadla na vlastní modré a Reichel šel do přečíslení. Místo přihrávku volil ránu, Roy bez problému chytá.

70

Češi hlídají závěr. V prodloužení se už nic nestane.

70

Prodloužení skončilo.

Češi splnili cíl. Ubránili rozjetou Kanadu, přežili dvě velké šance a dotáhli dechberoucí semifinále Turnaje století v Naganu až do penaltového rozstřelu.

"Už jsme byli zoufalí, jen padali do střel a nechtěli, ať projdou k bráně," řekl Šlégr.

"Už tam nebyla ani žádná taktika. Bylo to jen o vůli, i Vláďa Růžička bránil střely tělem na brankovišti," řekl Hašek.

Dominik Hašek si usedl na klidné místo na střídačce a vůbec nevnímá dění kolem něj. Bude to hodně na něm.

Rozhodčí odevzdali časoměřičům jména hráčů, kteří pojedou. Hraje se na pět sérií.

Češi se chytají kolem ramen. Tohle je gesto, které budou následujících patnáct let (a dál) opakovat ostatní sportovní týmy a celém světě. "Vzniklo to spontánně, mělo to symboliku naší týmové oddanosti," řekl Šlégr.

Jako první se rozjíždí Fleury, Dominátor se položil na zem a svým klasickým zákrokem vytáhl jeho zakončení nad bránu!

Za Čechy se rozjíždí Robert Reichel...

Góóól! Reichtel nic nevymýšlel a prostě jen propálil Roye! Češi vedou po první sérii 1:0!

"Nehlásil jsem se o to. Ivan Hlinka za mnou přišel a řekl s úplně klidným hlasem: "Pojedeš první a dej góla." Já jsem byl taky úplně klidný, tehdy jsem dával všechny nájezdy, věřil jsem si. Dal jsem i ten nejdůležitější," vzpomíná Robert Reichel.

Za Kanadu se rozjíždí Ray Bourque...

A nedal! Střílí nad!

Druhou sérii zakončí Martin Ručinský...

...Ručinský zkusil blafák do bekhendu, nedal!

Joe Nieuwendyk začne třetí sérii...

...Hašek se roztáhl načáře a blafák chytá!

Pavel Patera končí třetí sérii. Roy ho z NHL nemůže znát, Patera válí v Česku...

...jenže ani to nestačí. Roy nájezd Patery chytá!

Čtvrtá série a Eric Lindros...

...Lindros trefil tyč!

A vše má teď v rukou Jaromír Jágr. Když Jágr dá, Češi postupují do finále...

...Jágr také trefuje jen tyč!

A dát musí Brandon Shanahan. Pokud nedá, Češi postupují..

Neuvěřitelné! Shanahan nedal! Dominik Hašek chytá i pátý nájezd a Češi postupují do finále!

Češi okamžitě zasypali Haška svými těly, Kanaďanům zůstávají jen oči pro pláč.

"Rozjel jsem se a byl v klidu. Byl špatný led, tak jsem prostě chtěl jet co nejrychleji. Když jsem se podíval na brankáře, neviděl jsem tam žádné místo. Proto jsem udělal to, co jsem dělal celou kariéru. Mířil jsem nad beton a trefil jsem se," vzpomíná Reichel na životní gól.

"Z Kanaďanů to udělal nejlépe Lindros. Překvapil mě. Já jsem čekal, že bude střílet a on šel do kličky. Jenže v té rychlosti to měl těžké a trefil jen boční tyč," říká zase Hašek.

"Kanaďané to nakonec vzali sportovně. Řekli nám narovinu, že jsme byli lepší. To klobouk dolů. I v Kanadě pak říkali, že vyhrálo lepší mužstvo," vzpomíná Reichel.

Tímto se s vámi loučíme. Z Nagana se přesouváme zpět do současnosti - o patnáct let později. Výročí finále s Ruskem je v pátek 22. února. Děkujeme za pozornost a doufáme, že jste si výročí tohoto krásného momentu užili s námi.