Češi s Finskem padli, byť dvakrát vedli. Čtvrtfinále budou hrát s USA

Daniel Poláček Daniel Poláček
Aktualizováno 31. 12. 2015 20:01
Čeští junioři prohráli na mistrovství světa s domácím Finskem těsně 4:5 a ve čtvrtfinále zkusí překvapit Spojené státy.
Radost elitního útoku finské dvacítky, který i tentokrát dominoval.
Radost elitního útoku finské dvacítky, který i tentokrát dominoval. | Foto: Reuters

Praha - Přestože čeští junioři nad domácím Finskem v krásném utkání dvakrát vedli, kvůli nezvládnutým oslabením prohráli 4:5. V sobotním čtvrtfinále mistrovství světa tak nastoupí proti Spojeným státům. Navíc se jako třetí tým skupiny B přesunou do menší arény, kde dosud nehráli.

Kdyby Petrovi svěřenci Finy porazili, play off by odstartovali proti Kanadě, která oproti loňsku není tak suverénní. Místo toho nastoupí proti Američanům, s nimiž si ve skupině (i se štěstím) poradili jen Švédové.

Ale zpět ke čtvrtečnímu zápasu. Už jeho první minuty daly tušit, že diváci v Helsinkách uvidí vynikající hokej. Jeden útok střídal druhý a rozhodčí téměř nepřerušovali hru.

Puljujärvi a spol. opět řádili

Nejvíce čněla elitní lajna Finů se šikovným Ahem a obrovitými křídelníky Puljujärvim a Lainem. Nebezpečné trio projíždělo do pásma soupeře s neobvyklou lehkostí a několikrát se prokombinovalo až k brankáři Vaněčkovi. Ten však držel čisté konto. Na druhé straně se neprosadili ani Češi, byť měli několik slibných příležitostí.

Na startu druhého dějství je ale všechny předčila šance Pastrňáka, který pádil sám na Vehviläinena. Blafák mu ale nevyšel a Finové okamžitě vyrazili do protiútoku, který po trochu kostrbaté kombinaci úspěšně zakončil z pravé strany Puljujärvi.

Češi však jásající helsinské publikum rázně umlčeli. Nejdřív střelou z mezikruží přelstil Vehviläinenovu lapačku Jiří Smejkal. Poté se těsně před brankovištěm prosadil i Jan Ordoš, jemuž prostrčil puk obležený Voženílek.

Finové si museli vzít oddechový čas

Kouč domácích Jukka Jalonen, který dlouho vedl i seniorskou reprezentaci, hned sáhl po oddechovém čase, což se vyplatilo. V polovině zápasu už hráči Suomi zase vedli, když Kalapudas potrestal sporné vyloučení Hronka.

Ve zbytku třetiny udělili rozhodčí ještě pět menších trestů, což výrazně narušilo do té doby plynulou hru.

Když už se zdálo, že Češi budou v šatně přemýšlet, jak dotáhnout ztrátu, prosadil se David Sklenička. Plzeňský bek dostal při hře ve čtyřech královský prostor na vrcholu levého kruhu. Ve druhé periodě tak padlo hned šest gólů. Finové mohli žehrat na to, že do utkání vstoupili pouze s pěti obránci. Pozici šestého beka obsadil útočník Siikonen.

Pastrňák má dvě asistence, ale šance neproměnil

Ve třetím dějství opět klopil hlavu hvězdný Pastrňák, který nevyužil další samostatný únik a později neuspěl ani při dorážce do odkryté brány.

Přesto si Češi dělali naději na výhru. Ve 49. minutě po nahrávce Pastrňáka pálil z první Michael Špaček, jenž poslal tým do vedení. K radosti finského publika ale přišel ještě jeden obrat, který se zrodil v nerovném počtu hráčů na ledě. Puljujärvi druhou trefou skóroval v přesilovce, jeho parťák Laine těsně po konci té další.

Svěřencům Jakuba Petra v závěru nepomohla ani hra bez brankáře, a tak ve čtvrtfinále šampionátu vyzvou v sobotu od 19:00 velkého favorita - Spojené státy. Finové se utkají s Kanadou, Rusové s Dánskem a Slováci zkusí překvapit Švédsko.

"První třetina byla taková, jakou jsme chtěli. Finové hráli v náporu před vyprodanou arénou. To se opakovalo ve všech utkáních, pod tlak dostali i Rusy. Zvládli jsme to ale solidně, dokonce jsme je v první třetině přestříleli. Mrzí mě branka v situaci pět na pět. Od té doby jsme byli ve hře pět na pět minimálně vyrovnaným týmem a opět jsme Finy přestříleli, i když to neberu jako jediný ukazatel. Ve třetí třetině jsme předvedli náš nejlepší výkon na turnaj," uvedl po zápase Petr.

MS juniorů v Helsinkách:

Skupina B:

Finsko - Česko 5:4 (0:0, 3:3, 2:1)

Branky a nahrávky: 21. Puljujärvi (Aho), 29. Hintz, 31. Kalapudas (Kapanen, Niku), 51. Puljujärvi (Nättinen, Juolevi), 55. Laine (Juolevi, Aho) – 25. Smejkal (Špaček, Pastrňák), 27. Ordoš (Voženílek, Šoustal), 40. Sklenička (Mašín), 49. Špaček (Pastrňák, Smejkal). Rozhodčí: Ansons (Lot.), Wiegand (Švýc.) – Otmachov (Rus.), Waldejer (Nor.). Vyloučení: 4:5, Využití: 2:0. Diváci: 12 198.

Sestava Česka: Vaněček – Sklenička, Mašín, Zbořil, Ščotka, Mikliš, Hronek, Rašner – Pastrňák, Špaček, Smejkal – Zacha, Lakatoš, Veselý – Stránský, Chlapík, Kaše – Voženílek, Ordoš, Šoustal. Trenéři: Jakub Petr a Petr Svoboda.