Rekordní kulisa a suverénní postup do finále LM. Česká liga je zbytečně podceňovaná, mrzí Hlinku

Plná hala, tříbodový "Top Scorer" Hlinka a velká radost. Takhle Sparta prošla do finále Ligy mistrů
Pražané si vybojovali postup přes švédský tým Växjö Lakers, který po úvodní semifinálové výhře 2:1 porazili i v domácí odvetě 4:0.
Ve finále je čeká další soupeř ze Švédska: Frölunda.
Před rekordní tuzemskou návštěvou na utkání Ligy mistrů 12.136 diváků otevřel v první třetině skóre útočník Lukáš Klimek a ve druhé části zvýšil bek Michal Barinka.
V samém závěru zpečetili postup útočníci Jaroslav Hlinka a Petr Vrána, čisté konto vychytal Tomáš Pöpperle.
Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 1. 2017 22:12
Žádná bitva, Sparta i díky krásnému gólu kapitána Jaroslava Hlinky postoupila do finále Ligy mistrů suverénně. Švédské Vaxjö porazila 4:0 (celkově 6:1). O titul bude bojovat na půdě Frölundy, momentálně nejlepšího klubu ve Švédsku. Na domácí prostředí nemá nárok, neboť cestou ztratila víc bodů než soupeř. Je to škoda – dnes do O2 areny přišlo 12 136 diváků (rekord Sparty v současném ročníku). "Krásná atmosféra. Fanouškům děkujeme, udělali nám perfektní kulisu," řekl Hlinka, který vyzdvihl také tuzemskou extraligu: "Je zbytečně podceňovaná, udělali jsme jí dobrou reklamu."

Co rozhodlo o vašem postupu do finále?

Důležitý pro nás byl první gól. Do té doby se hrálo hodně vyrovnaně, ale potom jsme byli jasně lepším mužstvem. Zápas jsme měli pod kontrolou a zaslouženě vyhráli.

Hokej vás očividně bavil, byl zápas jiný oproti extralize?

Přišlo dvanáct tisíc lidí, což je super. Krásná atmosféra. Fanouškům děkujeme, udělali nám perfektní kulisu.

Možná už myslíte na únor, kdy vás čeká boj o titul na ledě Frölundy. Co k tomuto soupeři říct?

Nevím, neviděl jsem je hrát hodně let. Znám jenom jejich výsledky, ve švédské lize jsou suverénní. Nicméně Vaxjö je druhé. A je to třetí švédský tým, který jsme dokázali přehrát, takže nevím, proč bychom se měli obávat finálového zápasu. Určitě to ale bude těžké, protože proti nám bude stát nejlepší klub v Evropě.

Stoupne díky vašemu úspěchu prestiž Ligy mistrů?

V očích těch sparťanských určitě. Dneska to dokázali, když přišli v takovém počtu. Krásný zápas.

Co pro vás postup do finále znamená?

Velký úspěch pro Spartu i pro český hokej. Přešli jsme dva švédské týmy, jeden finský a švýcarský, což je dobrá vizitka české ligy.

Leckoho možná překvapilo, že jste Vaxjö vyřadili vcelku suverénně.

Myslím si, že oba zápasy jsme hráli dobře do defenzivy. Dneska jsme je do ničeho nepustili.

Neměli jste před zápasem v hlavě, že stačí remíza?

Na remízu se nikdy nedá hrát. Máme dost zkušených hráčů, abychom nad tím přemýšleli. Od začátku jsme hráli na vítězství.

Najdete čas na oslavy?

Od neděle pokračujeme extraligou, ale nějaký čas máme. Malá oslava určitě bude, protože tenhle úspěch si to zaslouží.

Jak byste porovnal dnešní úspěch s postupem do finále extraligy?

Extraliga je jiná soutěž, hraje se celý rok a celý rok na ni dřeme. Tahle liga je jenom takový bonus, i když si myslím, že je to hodně prestižní soutěž. Udělali jsme dobrou reklamu české lize, která je zbytečně podceňovaná.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Marodka Sparty se rozrůstá, Krejčí po zákroku Filla utrpěl zlomeninu očnice

Fotbalisté Sparty se v řádu týdnů budou muset obejít bez Ladislava Krejčího staršího. Osmadvacetiletý levý obránce či záložník utrpěl v nedělním ligovém duelu v Ostravě zlomeninu spodiny očnice. Pražané o tom informovali na Twitteru.

Krejčí se zranil v 37. minutě, kdy ho obránce Baníku Martin Fillo u postranní čáry zezadu srazil k zemi. Sparťanský odchovanec, který se do klubu vrátil minulé léto z Boloni, už do druhého poločasu nezasáhl. Utkání skončilo bez branek.

Letenské trápí rozsáhlá marodka, kvůli zraněním postrádali v Ostravě osm hráčů. Další tři fotbalisté trenérovi Václavu Kotalovi chyběli kvůli disciplinárnímu trestu.

před 22 minutami

Nafukovací karikatura Trumpa přibude do sbírky londýnského muzea

Nafukovací karikatura Donalda Trumpa v podobě vzteklého batolete v plenách a s mobilem, jež se stala symbolem britského protestu proti americkému prezidentovi, si zajistila čestné místo v dějinách politického aktivismu. Zařazena bude do sbírky Muzea Londýna. Na místo již dorazila, nejdříve však musí do karantény. Informoval o tom dnes zpravodajský list The Guardian.

Šest metrů vysoká oranžová figurína, kterou zaplatili odpůrci Trumpa prostřednictvím crowdfundingu, zobrazuje amerického prezidenta s jeho charakteristickou blonďatou kšticí, se zarputilým výrazem a rozpřáhlýma malýma rukama, které drží mobil připravený k tweetům.

Poprvé se figurína objevila na protestu u britského parlamentu při Trumpově první návštěvě Spojeného království v roce 2018. K oblakům vzlétla také při jeho státní návštěvě o rok později a objevila se také ve Francii, Argentině, Irsku, Dánsku a různých částech Spojených států.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Exprimátor Hudeček se vrací do pražské správy, bude pomáhat městským plánovačům

Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček  se částečně vrací do správy hlavního města. V Institutu plánování a rozvoje (IPR) bude mít na starosti vznik a řízení sekce rozvoje města. Sekce bude řešit propojení strategického a územního plánování Prahy. Hudeček zvítězil ve výběrovém řízení. ČTK to dnes sdělil mluvčí IPR Marek Vácha. IPR je městskou příspěvkovou organizací a má na starosti územní plánování. Vznikl za Hudečkovy vlády transformací z tehdejšího Útvaru rozvoje města (URM).

"Ve velkých městech západní Evropy je již běžné, že strategické a územní plánování vzniká zároveň. Jedno bez druhého totiž v praxi dobře nefunguje. Cílem je usilovat o mnohovrstevnaté město, které myslí na funkčnost, estetiku a zejména na jeho obyvatele," uvedl ředitel IPR Ondřej Boháč.

V současném systému městského plánování nejdříve vzniká strategický plán a na jeho základě pak plán územní. To je podle vedení IPR dlouhodobě nefunkční. IPR se tomu už v minulosti snažil předejít, když pořizoval nový Metropolitní a Strategický plán souběžně. "Nicméně ne ve všech částech působí oba dokumenty harmonicky," uvedl ředitel.

V praxi to bude znamenat, že nově by mělo být o konkrétním území rozhodováno nejen z hlediska územního plánu, tedy, kde budou domy a kde silnice. V potaz bude nově bráno na zřetel také to, kolik bude například potřeba škol, jaká bude kulturní náplň nebo počet sportovišť.

Geograf a docent městského stavitelství a inženýrství Hudeček je nyní primárně vysokoškolským pedagogem. Přednáší mimo jiné na Univerzitě Karlově, VŠCHT nebo VŠE. Pražským primátorem byl v letech 2013 až 2014.

Zdroj: ČTK
Další zprávy