Rekordní kulisa a suverénní postup do finále LM. Česká liga je zbytečně podceňovaná, mrzí Hlinku

Foto: Milan Kammermayer
Daniel Poláček Daniel Poláček
17. 1. 2017 22:12
Žádná bitva, Sparta i díky krásnému gólu kapitána Jaroslava Hlinky postoupila do finále Ligy mistrů suverénně. Švédské Vaxjö porazila 4:0 (celkově 6:1). O titul bude bojovat na půdě Frölundy, momentálně nejlepšího klubu ve Švédsku. Na domácí prostředí nemá nárok, neboť cestou ztratila víc bodů než soupeř. Je to škoda – dnes do O2 areny přišlo 12 136 diváků (rekord Sparty v současném ročníku). "Krásná atmosféra. Fanouškům děkujeme, udělali nám perfektní kulisu," řekl Hlinka, který vyzdvihl také tuzemskou extraligu: "Je zbytečně podceňovaná, udělali jsme jí dobrou reklamu."

Co rozhodlo o vašem postupu do finále?

Důležitý pro nás byl první gól. Do té doby se hrálo hodně vyrovnaně, ale potom jsme byli jasně lepším mužstvem. Zápas jsme měli pod kontrolou a zaslouženě vyhráli.

Hokej vás očividně bavil, byl zápas jiný oproti extralize?

Přišlo dvanáct tisíc lidí, což je super. Krásná atmosféra. Fanouškům děkujeme, udělali nám perfektní kulisu.

Možná už myslíte na únor, kdy vás čeká boj o titul na ledě Frölundy. Co k tomuto soupeři říct?

Nevím, neviděl jsem je hrát hodně let. Znám jenom jejich výsledky, ve švédské lize jsou suverénní. Nicméně Vaxjö je druhé. A je to třetí švédský tým, který jsme dokázali přehrát, takže nevím, proč bychom se měli obávat finálového zápasu. Určitě to ale bude těžké, protože proti nám bude stát nejlepší klub v Evropě.

Stoupne díky vašemu úspěchu prestiž Ligy mistrů?

V očích těch sparťanských určitě. Dneska to dokázali, když přišli v takovém počtu. Krásný zápas.

Co pro vás postup do finále znamená?

Velký úspěch pro Spartu i pro český hokej. Přešli jsme dva švédské týmy, jeden finský a švýcarský, což je dobrá vizitka české ligy.

Leckoho možná překvapilo, že jste Vaxjö vyřadili vcelku suverénně.

Myslím si, že oba zápasy jsme hráli dobře do defenzivy. Dneska jsme je do ničeho nepustili.

Neměli jste před zápasem v hlavě, že stačí remíza?

Na remízu se nikdy nedá hrát. Máme dost zkušených hráčů, abychom nad tím přemýšleli. Od začátku jsme hráli na vítězství.

Najdete čas na oslavy?

Od neděle pokračujeme extraligou, ale nějaký čas máme. Malá oslava určitě bude, protože tenhle úspěch si to zaslouží.

Jak byste porovnal dnešní úspěch s postupem do finále extraligy?

Extraliga je jiná soutěž, hraje se celý rok a celý rok na ni dřeme. Tahle liga je jenom takový bonus, i když si myslím, že je to hodně prestižní soutěž. Udělali jsme dobrou reklamu české lize, která je zbytečně podceňovaná.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy