Bokroš: Úplatek jsem nikdy nevzal, budu se bránit. Hráči kritiku kamarádů nepotvrdili

Ondřej Zoubek Ondřej Zoubek
7. 1. 2019 19:46
Trenér slovenské juniorské reprezentace Ernest Bokroš reagoval na ostrou kritiku ze strany svých svěřenců Martina Pospíšila a Miloše Fafráka. Jejich slova o šikaně odmítá a nepotvrdili je ani tahouni výběru do 20 let Martin Fehérváry a Marek Korenčík.
Ernest Bokroš reagoval na obvinění svých dvou svěřenců z juniorské reprezentace
Ernest Bokroš reagoval na obvinění svých dvou svěřenců z juniorské reprezentace | Foto: Twitterový účet IIHF

Stejně jako Češi skončili slovenští junioři na MS v Kanadě ve čtvrtfinále. Podle očekávání postoupili ze čtvrtého místa ve skupině, ale v prvním kole vyřazovacích bojů podlehli Rusku. Šampionát má však pro Slováky nepříjemnou dohru s hlavní postavou trenérem Ernestem Bokrošem.

Ten spolu s asistenty a také vůdčími hráčskými figurami výběru Martinem Fehérvárym a Markem Korenčíkem vystoupil na tiskové konferenci, aby reagoval na prohlášení útočníků Martina Pospíšila a Miloše Fafráka, kteří vydali v sobotu a neděli na Facebooku velmi kritická vyjádření. Zejména směrem k Bokrošovi a práci jeho realizačního týmu.

Pospíšil si stěžoval na nulovou organizaci mužstva na turnaji a mizernou komunikaci s trenéry, dělání zlé krve v týmu a vulgární urážky. Fafrák přidal slova o špatně zvolené taktice a demotivaci hráčů, navíc ve svém prohlášení rozvířil debatu o úplatcích, diskutovanou již před MS.

Co se týče výsledků, připomněl Bokroš na tiskové konferenci, že Slováci postoupili do semifinále jen třikrát v historii, a naznačil, že letos neměli potřebnou kvalitu na zopakování těchto úspěchů. "Osmé místo odpovídá našemu obrazu za posledních pět let," řekl také kapitán Fehérváry.

Spolu s Korenčíkem potvrdili, že se Pospíšila zastali, aby v týmu zůstal, přestože onemocněl těsně před uzavřením nominace a trenér Bokroš ho chtěl poslat domů. Slova o špatném přístupu týmu však odmítli. "Všichni jsme drželi spolu, parta i realizační tým," prohlásil Korenčík.

Fehérváry a Korenčík: Trenéři se navzájem nehádali

"Napětí v týmu bylo z jediného důvodu, a to proto, že jsme na začátku turnaje třikrát prohráli. Po prohře zkrátka nálada není dobrá," popisoval Fehérváry, který se v loňském roce v 18 letech zúčastnil seniorského MS v Dánsku a ve druhém kole draftu NHL si ho vybral Washington.

Fehérváry souhlasil, že hráči museli často kvůli různým organizačním věcem déle čekat a také si na to stěžovali. Jedním dechem však dodal, že to není problém pouze trenéra a manažera Romana Ulehly, kterého Pospíšil s Fafrákem zavalili rovněž velkou vlnou kritiky.

Fehérváry s Korenčíkem zodpověděli mimo jiné jeden dotaz přímo od trenéra Bokroše, který se hráčů před novináři ptal, zdali byli na týmových poradách svědky hádek mezi členy realizačního týmu, o čemž Pospíšil a Fafrák také psali. Oba tázaní hráči svorně poznamenali, že nic takového se po dobu turnaje nedělo.

Kapitán mužstva se vyjádřil i k vyhubování Pospíšilovi po prvním zápase, což údajně dostal nařízeno od trenéra. "To je věc, kterou je potřeba v hokeji občas udělat. Udělali bychom to i tak," pověděl Fehérváry.

Bokroš pak po odchodu hráčů pokračoval v konferenci s asistenty. "Je mi líto, že něco takového musíme řešit. Pokud měl někdo takový problém, mohl to řešit v průběhu turnaje," řekl devětapadesátiletý trenér, který je u slovenské dvacítky již sedm a v roce 2015 s ní na MS získal bronz.

Ani Fehérváry s Korenčíkem nevěděli o záměru spoluhráčů stěžovat si prostřednictvím sociální sítě. "Mohlo se to vyřešit jinak, takové věci se nemají vynášet z kabiny," poznamenal Korenčík.

Obviněním z korupce se hodlá Bokroš bránit právně

Bokroš dále vysvětloval problematické zařazení Pospíšila do týmu a manažer Ulehla přidal pár slov k jeho cestě za slovenským mužstvem. Bývalý trenér Zlína a Vítkovic reagoval i na spekulace o úplatcích, na základě kterých měl údajně dolaďovat nominace na šampionáty.

"Od dnešního dne se začínám bránit. Martin Jakúbek dal na internet vyjádření, že jsem od něho chtěl úplatek 5 tisíc eur. To jen tak nenechám, budou ho kontaktovat moji právníci," vzkázal Bokroš. "Nikdy jsem nevzal žádný úplatek od rodičů, aby jejich syn hrál na MS," zdůraznil.

Hráči si podle Bokroše stěžovali i v dalších aspektech neoprávněně. "Po Fafrákovi jsem šel. Kdybych tak neučinil, zápasy by odflákl. V určitých fázích jsem na něho byl zlý, ale sportovně, možná to těžce snášel. Má jeden problém, nemá rád tvrdou práci," opřel se trenér do hráče, jehož měl v týmu slovenské dvacítky od začátku sezony.

"Pospíšil je šikovný hokejista, ale jako centr nemohl hrát v prvních dvou formacích kvůli přetlaku. Třetího centra hrát nechtěl, a tímto způsobem znehodnotil své spoluhráče," pravil Bokroš na adresu útočníka Sioux City z juniorské USHL, který zapsal na turnaji dvě asistence.

Bokroš je na Slovensku dlouhodobě kontroverzní postavou. Před MS sepsali fanoušci petici na jeho odvolání, hlavně kvůli podezřením z korupce, a po vypadnutí ve čtvrtfinále šampionátu řeší kritiku hráčů. Za takových podmínek hledá motivaci do další práce těžko.

"Prvořadá je rodina. Pokud to začne zasahovat ji, žádná práce mi za to nestojí. Nemám chuť pracovat za okolností, kdy jsem dennodenně atakován," uzavřel rodák z Karviné a podotkl, že také on má za sebou hokejové osobnosti, které mu důvěřují a jsou připraveny se ho zastat.

Pospíšil tiskovou konferenci sledoval a k jejímu průběhu se znovu na Facebooku vyjádřil a příspěvek nadepsal také jménem Fafráka. "Z mého pohledu to byla jedna velká fraška. Z hráčů jsem zklamaný, ti tam byli naprosto zbytečně a v podstatě dohromady nic neřekli," napsal.

Záznam z tiskové konference najdete zde. Pospíšilovu reakci níže:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy