Rarita: Sparta jde do play off se třemi brankáři, vsadí i na Angličana

Daniel Poláček Daniel Poláček
3. 2. 2016 13:28
Některé hokejové týmy mají jedničku, jiné dva vyrovnané gólmany. Sparta však do vyřazovacích bojů vyrukuje hned se třemi brankáři, kteří mohou pravidelně chytat.
Tomáš Pöpperle začal sezonu ve Spartě jako jednička, nyní je krátce před play off jedním ze tří gólmanů.
Tomáš Pöpperle začal sezonu ve Spartě jako jednička, nyní je krátce před play off jedním ze tří gólmanů. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Ambiciózní Sparta nevybojovala v hokejové extralize titul už osm let, přičemž v play off často doplácela na nepřesvědčivé výkony gólmanů. Proto letos vyrukuje do boje hned se třemi muži v masce. V záloze pak bude číhat čtvrtý.

"Chytat bude vždy ten s nejlepší aktuální formou," uvedl na klubovém webu sportovní manažer Patrik Martinec. Právě on těsně před uzávěrkou přestupů zosnoval příchod Dannyho Taylora, jenž doplní Tomáše Pöpperleho a Filipa Novotného.

"Rozhodli jsme se zvýšit konkurenci," komentoval rozhodnutí Martinec. Dobře ví, že letos to ve sparťanském brankovišti neklape, o čemž svědčí i 110 obdržených gólů (první Liberec jich dostal 85 a odehrál o zápas víc).

"Pöpperleho výkony nebyly přesvědčivé"

Sezonu odstartoval 31letý Pöpperle, který však po návratu ze Soči neoslňoval. Předvedl několik kiksů a v úspěšnosti zákroků se dlouho dostával alespoň na devadesátiprocentní hranici. "Jeho výkony nebyly přesvědčivé," uznal Martinec. "I přesto měl Tomáš důvěru trenérů, kteří věřili, že se vrátí do stabilní formy, nicméně ten progres nebyl takový, jaký bychom si představovali."

Proto Pražané začali pátrat po možné náhradě a ukázali na 24letého Filipa Novotného, jenž se vrátil z neúspěšného hostování v ruském Novokuzněcku.

Pöpperle i Novotný chytali za Spartu v posledních dvou letech, oba se s mužstvem zasekli v semifinále. Byť nezklamali, v lize se pokaždé našla větší esa. Například Pavel Francouz, který v loňských bojích o titul takřka zabetonoval bránu Litvínova.

Zkušenost z posledních čtyř let - gólmani Sparty ve vyřazovacích bojích nezáří:

Rok Brankář Zápasy Úspěšnost zákroků
2015 Filip Novotný 10 91,4 %
Jaroslav Janus 3 88,9 %
2014 Tomáš Pöpperle 12 91,9 %
2013 Marec Pinc 4 90,6 %
Marcel Melicherčík 4 89,1 %
2012 Tomáš Pöpperle 5 90,2 %
Martin Falter 1 94,6 %

Dostane jeden z dlouholetých sparťanů další šanci? Novotný už se stihl blýsknout – ve dvou duelech inkasoval jedinkrát. Plnou důvěru ale nemá. "Problém u něj je jasný, vzhledem k tomu, že v Rusku tři čtvrtě roku nechytal, mu aktuálně chybí zápasová praxe," ví Martinec.

Bude oporou týmu rodák z Anglie?

Pootevřenou cestu do brány tak má 29letý Danny Taylor, jenž hledá štěstí v Evropě, kde odstartoval svou životní pouť. Narodil se v anglickém Plymouthu, ale pobyl tam jen dva roky. Poté vyrůstal Ottawě, a tak se víc cítí Kanaďanem. Svůj um postupně vypiloval natolik, že v roce 2004 prošel draftem. Los Angeles po něm zatoužilo v sedmém kole.

Slavnou NHL však Taylor okusil jen ve třech zápasech, většinu zámořské profesionální kariéry odchytal v nižších soutěžích, a tak se vydal do Evropy. Nejdřív Švédsko, potom Kontinentální liga, kde naposled hájil barvy chorvatského Medveščaku. A úspěšně. Za listopad byl dokonce vyhlášen nejlepším gólmanem ligy.

Působiště změnil proto, aby měl šanci zdvihnout mistrovský pohár. Sparta na něj bezpochyby bude útočit. "Za úspěch se tu považuje zisk titulu a právě takové prostředí mám rád. Moc se těším," líčí Taylor v rozhovoru pro klubový web.

Z něj je patrné, že o novém zaměstnavateli toho ví dost, rovněž už stihl krátkou prohlídku města: "Hned po příjezdu jsem se byl projít Prahou a na Starém Městě jsem narazil na spoustu pouličních muzikantů. Mohl bych tam stát a poslouchat je celé hodiny. To je to, co mám rád."

Čtvrtý gólman v záloze 

V bojích o titul může do sparťanské brány teoreticky jít i 22letý Jan Lukáš. Ten v sezoně poměrně úspěšně zaskakoval za Pöpperleho, jenže s klubem odmítl prodloužit smlouvu, což mu v očích vedení nepomohlo.

Zdá se, že Spartu nyní tíží jen brankoviště a počet inkasovaných gólů. Všechno ostatní klape – fanoušci si našli cestu do O2 areny, hráči už sází jeden gól za druhým i bez produktivního potížisty Martina Réwaye.

K titulu se však prostřílí málokdo. Bez opory mezi tyčemi to nejspíš nepůjde. Zvládne tlak nejlépe zkušený Pöpperle, nerozehraný Novotný, nebo žolík Taylor?

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o extralize 2015/16

Tipsport extraliga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Tipsport extraligy

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy